reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy w pomieszczeniu biurowym mogą być okna, które się nie otwierają?

Czy w pomieszczeniu biurowym mogą być okna, które się nie otwierają?

Pracodawca zorganizował stanowiska pracy w pomieszczeniu, w którym są nieotwierane okna, ale jest zapewniona klimatyzacja. Pracownicy skarżą się na dyskomfort w związku z brakiem możliwości wywietrzenia pokoju. Czy w pomieszczeniach pracy mogą być okna, których nie można otworzyć?

Brak możliwości otwierania okien nie jest przeszkodą w zorganizowaniu stanowiska pracy w pomieszczeniu.

UZASADNIENIE

Konieczność wymiany powietrza zapewniającej odpowiednią jakość środowiska wewnętrznego przemawia za tym, aby w pomieszczeniach biurowych (a ujmując szerzej – w pomieszczeniach na stały lub czasowy pobyt ludzi) konstrukcja okien pozwalała na ich otwieranie. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma ani wentylacji grawitacyjnej, ani mechanicznej.

WAŻNE!

Strumień powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały lub czasowy pobyt ludzi, w budynkach użyteczności publicznej, powinien wynosić:

● 20 m3/h powietrza zewnętrznego dla każdej przebywającej osoby,

● 30 m3/h powietrza zewnętrznego dla każdej przebywającej osoby w pomieszczeniach, w których jest dozwolone palenie tytoniu.

W budynkach o wysokości do 25 m nad poziomem terenu może być stosowana wentylacja:

  • grawitacyjna – skuteczność wentylacji grawitacyjnej zależy w szczególności od usytuowania budynku, długości kanału wentylacyjnego, warunków atmosferycznych (jest zmienna w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego). O ile przy niskich temperaturach (okres zimowy) wentylacja działa bardzo sprawnie, o tyle w okresie wysokich temperatur (lato) działa słabo lub wcale;
  • mechaniczna, niezależna od wpływów atmosferycznych – wentylacja mechaniczna powinna być uruchamiana okresowo, na czas użytkowania pomieszczeń, z odpowiednim wyprzedzeniem i opóźnieniem. Równoczesne stosowanie w pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej jest niedozwolone.

Nie ma przeszkód, aby wymiana powietrza (przewietrzanie) w pomieszczeniu pracy odbywała się przez zapewnienie dopływu świeżego powietrza, np. uchylnym lufcikiem.

WSKAZÓWKA!

W pomieszczeniach bez otwieranych okien należy zapewnić mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną (dostarczanie i usuwanie powietrza odbywa się w sposób wymuszony mechanicznie), przy czym strumień objętości powietrza powinien wynosić co najmniej 30 m3/h dla każdej przebywającej osoby, a w przypadku dozwolonego palenia tytoniu w tych pomieszczeniach – przynajmniej 50 m3/h dla każdej osoby.

Taka opcja – poza budynkami wysokimi (wysokość ponad 25 m do 55 m włącznie) i wysokościowymi (ponad 55 m nad poziomem terenu) – powinna być stosowana w wyjątkowych sytuacjach.

Za warunek zapewnienia wymiany powietrza w pomieszczeniu na stały pobyt ludzi, w którym okna nie są otwierane, nie mogą być uznane:

● zainstalowanie klimatyzacji, gdyż jej zadaniem jest utrzymanie odpowiednich parametrów fizycznych powietrza, w tym jego temperatury i wilgotności,

● mikrowentylacja.

PODSTAWA PRAWNA

  • Par. 29 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),
  • Par. 147–148 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690 ze zm.),
  • Norma PN-83/B-03430/Az3 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej”.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

prawnik, specjalista ds. bhp, biegły sądowy

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama