REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników

Rozmawiała Iwona Mackiewicz

REKLAMA

Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny.

Rozmowa z Katarzyną Grabowską-Wawrzeniecką, ekspertem ds. bhp certyfikowanym przez CIOP-PIB.

REKLAMA

Autopromocja

•  Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom przeszkolenia w zakresie bhp. Kto może przeprowadzać takie szkolenia? Czy może to być pracodawca?

– Optymalnym rozwiązaniem jest prowadzenie szkolenia wstępnego, czyli instruktażu ogólnego i stanowiskowego własnymi zasobami pracodawcy, natomiast szkoleń okresowych bhp – przez wyspecjalizowane w tym zakresie ośrodki szkoleniowe. Te ostatnie są jednocześnie organizatorami szkoleń i biorą na siebie ciężar ich przygotowania, w tym dokumentacji szkoleniowej, zapewnienia odpowiedniej kadry czy materiałów dydaktycznych.

Pracodawca może też we własnym zakresie przeprowadzać szkolenia okresowe bhp. Jednak w takim wypadku musi liczyć się z wysiłkiem organizacyjnym związanym ze szkoleniem. Poza organizacją zajęć będzie musiał przygotować również dokumentację szkoleniową, zapewnić odpowiednich do tematyki wykładowców oraz zadbać o materiały dydaktyczne i miejsce do przeprowadzenia zajęć.

•  Wiadomo, że szkolenia bhp pracowników powinny odbywać się w czasie pracy. Czy ze względu na brak możliwości zorganizowania szkolenia podczas pracy, np. z powodu dużej liczby pracowników do przeszkolenia, szkolenia mogą odbywać się po pracy lub w dniu wolnym od pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można na określonych warunkach przeprowadzić je w dniu wolnym lub po pracy.

Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Oznacza to, że pracodawca pokrywa nie tylko koszty związane z przeprowadzeniem zajęć przez wykładowców czy firmy zewnętrzne, ale także koszty szkolenia z zakresu bhp zorganizowane w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. W takiej sytuacji pracodawca musi pokryć koszty godzin nadliczbowych lub udzielić czasu wolnego od pracy, tak jakby pracownik wykonywał w tym czasie swoje zwykłe obowiązki.

REKLAMA

W przypadku trudności w organizacji szkolenia polegającej na braku możliwości poświęcenia całego dnia na szkolenie okresowe należy zastanowić się, czy nie można podzielić szkolenia na bloki tematyczne i przeprowadzić je w ciągu kilku dni. Można także poszczególne części szkolenia przeprowadzić w odstępach kilkutygodniowych.

•  Częstym zjawiskiem jest przejmowanie zakładów pracy przez innych pracodawców. Jak w takiej sytuacji należy postąpić z przejmowanymi pracownikami – organizować im szkolenia bhp czy nie?

– Jeżeli pracownikom zostaną zaproponowane dotychczasowe warunki pracy, czyli będą zatrudnieni na tych samych stanowiskach, na jakich byli zatrudnieni u poprzedniego pracodawcy, ich szkolenia pozostają ważne. Nie ma więc konieczności, aby pracodawca organizował dla nich dodatkowe szkolenia poza tymi, które wynikają z harmonogramu szkoleń okresowych obowiązującego w zakładzie pracy. Zawsze należy uważnie przeanalizować sytuację. Często przejęcie wiąże się dla pracowników wyłącznie ze zmianą nazwy firmy. Jednak może zaistnieć taka sytuacja, że firma staje się częścią większej organizacji, w której są wyższe standardy lub inna organizacja w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Będzie wtedy konieczne przeprowadzenie instruktażu stanowiskowego bhp.


•  Jak należy postąpić w sytuacji, gdy zatrudniany jest nowy pracownik, który niedawno przeszedł szkolenie bhp. Czy szkolenie bhp przeprowadzone u poprzedniego pracodawcy zachowuje ważność u następnego?

– Zależy, o jakim szkoleniu mówimy. Jeśli chodzi o szkolenie okresowe bhp, to jeśli pracownik miał szkolenie dla odpowiedniej grupy pracowników, np. będzie zatrudniony na stanowisku administracyjno-biurowym, a w poprzedniej firmie miał szkolenie dla tej grupy pracowniczej i ma poświadczone odbycie tego szkolenia zaświadczeniem, to nowy pracodawca może je uznać. Powinien zrobić kopię zaświadczenia i włączyć ją do akt osobowych pracownika. W przypadku szkolenia wstępnego – instruktażu ogólnego i stanowiskowego u każdego pracodawcy pracownik musi odbyć takie szkolenie od początku.

•  W jaki sposób powinno być potwierdzone odbycie szkolenia okresowego bhp?

– Dokumentem potwierdzającym ukończenie szkolenia okresowego bhp jest imienne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto zwrócić uwagę, aby na zaświadczeniu były właściwie podane istotne informacje. Po pierwsze – pełna nazwa szkolenia (rodzaj szkolenia i grupa osób, dla których było przeznaczone), np. gdy szkolenie było zorganizowane dla kadry kierowniczej w zakładzie pracy – na zaświadczeniu powinno być napisane: „Szkolenie okresowe w dziedzinie bhp dla osób kierujących pracownikami”. Gdy szkolenie było realizowane dla grupy konserwatorów i sprzątaczek, powinno być napisane: „Szkolenie okresowe bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych”. Po drugie – termin, w którym odbyło się szkolenie. W przypadku samokształcenia kierowanego termin powinien być określony od dnia rozpoczęcia szkolenia, tzn. od dnia, w którym uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe, dostęp do szkolenia lub inauguracji kursu w formie spotkania, do dnia, w którym szkolenie zostało zakończone, czyli od dnia, w którym z wynikiem pozytywnym napisali egzamin końcowy. Należy pamiętać, że data szkolenia odbiega znacznie od daty wystawienia zaświadczenia o odbyciu szkolenia. Terminem, od którego biegnie ważność szkolenia okresowego, jest data ukończenia szkolenia.

Zaświadczenie powinno też mieć pieczęć oraz być podpisane przez osobę upoważnioną przez organizatora szkolenia. Na odwrocie zaświadczenia powinien znajdować się ramowy program szkolenia, zgodnie z którym szkolenie było organizowane, a także liczba godzin poświęconych na poszczególne zagadnienia podana w godzinach lekcyjnych.

•  Kto ponosi odpowiedzialność za nieprzeprowadzenie szkoleń bhp pracowników?

– Nieprzeprowadzenie szkoleń bhp jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i odpowiedzialność w tej sytuacji ponosi pracodawca. Jeśli brak szkoleń wykaże inspektor pracy w czasie kontroli, pracodawca może zostać ukarany mandatem od 1000 do 2000 zł. W przypadku gdy w trakcie kolejnej kontroli ponownie okaże się, że pracodawca nie wywiązuje się prawidłowo z obowiązku szkolenia pracowników, inspektor może nałożyć mandat do 5000 zł.

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Jak uniknąć przerwy w wypłatach 800 plus?

1 czerwca 2025 r. rozpocznie się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Jak można uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia?

REKLAMA

Jak prawidłowo usprawiedliwić nieobecności w pracy. Nieprzyjemne konsekwencje zaniedbania tego obowiązku

W razie nieobecności w pracy pracownik zobowiązany jest do jej usprawiedliwienia. W tym celu przepisy prawa pracy określają, jakie są przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Wymieniają też dowody, na podstawie których można usprawiedliwić nieobecność pracownika.

Zmiany w wynagrodzeniach 2025 i 2026 - transparentnie i jawnie

Do 7 czerwca 2026 roku Polska musi wdrożyć dyrektywę o jawności i przejrzystości wynagrodzeń. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu na poważne zmiany w zakresie polityki płacowej. Nowe przepisy oznaczają bowiem konieczność przeprowadzenia wnikliwej analizy struktury płac w firmie, wprowadzenie nowych procedur dotyczących prawa do informacji o wynagrodzeniu i kryteriów ustalania jego wysokości. Choć prace nad ustawą wprowadzającą te przepisy nadal trwają, już teraz warto podjąć działania, które przygotują firmę na nową sytuację.

REKLAMA