Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy
08 wrz 2011
Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
08 wrz 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie BHP w ramach prewencji wypadkowej ZUS zorganizowane dla pracodawców branży budowlanej.
Pomieszczenia higienicznosanitarne - nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy
06 wrz 2011
Dzisiaj, 6 września, weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Z katalogu pomieszczeń higienicznosanitarnych usunięto palarnie.
Czy wymagane jest dodatkowe szkolenie bhp telepracownika?
05 wrz 2011
Pracownik chciałby jeden dzień w tygodniu pracować w domu poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Posiada wszystkie niezbędne szkolenia bhp, które przechodzi każdy pracownik w firmie. Czy pracodawca musi jeszcze dodatkowo w jakimś zakresie przeszkolić pracownika, który jeden dzień pracowałby w formie telepracy, czy też wystarczą szkolenia, które pracownik już posiada?
Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne
01 wrz 2011
W skierowaniu na badania profilaktyczne pracodawca powinien wskazać zagrożenia, z jakimi będzie stykał się pracownik, a więc także pracę przy komputerze. To lekarz medycyny pracy określa, jak często pracownik powinien mieć przeprowadzane badania wzroku.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
31 sie 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza pracodawców na szkolenia z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jaką metodą powinny być prowadzone szkolenia bhp
25 sie 2011
Jesteśmy na etapie wybierania firmy szkoleniowej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeglądając oferty zauważyliśmy, że proponowanych jest bardzo wiele metod szkoleniowych. Która z nich jest najskuteczniejsza?
Organizowanie szkoleń przez pracownika służby bhp
24 sie 2011
Jestem zatrudniony na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy pracodawca może polecić mi organizowanie i opracowywanie programów szkoleń okresowych pracowników? Czy mając ukończone studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jestem uprawniony do prowadzenia szkoleń wstępnych oraz szkoleń okresowych u macierzystego pracodawcy będącego organizatorem szkoleń?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
22 sie 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia z prewencji wypadkowej w sektorze budownictwa, ochrony zdrowia oraz transportu.
Oskładkowanie ekwiwalentu za zakup środków czystości
18 sie 2011
Czy jeśli zamiast kupować pracownikom środki czystości (np. ręczniki, mydło, pastę bhp) zaczęlibyśmy wypłacać im z tego tytułu ekwiwalent pieniężny, będzie to świadczenie zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne?
Pierwsza pomoc w zakładzie pracy
11 sie 2011
W ramach obowiązku zapewnienia pracownikom sprawnie funkcjonującego
systemu pierwszej pomocy oraz środków do jej udzielania, pracodawca
został zobligowany do zapewnienia apteczek w poszczególnych wydziałach
(oddziałach) zakładu.
Maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy
10 sie 2011
W naszym zakładzie zatrudniamy pracowników pracujących w biurze oraz przy lekkich pracach fizycznych w hali. W okresie letnim, kiedy występują upały, często w pomieszczeniach pracy jest wysoka temperatura – około 30°C. Czy taka temperatura jest dopuszczalna?
Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych
05 sie 2011
Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?
Jaki powinien być cel szkolenia bhp
03 sie 2011
Zamierzam zatrudnić pracowników na umowy o pracę. Wiem, że musimy przeprowadzić szkolenia z zakresu bhp. Chcemy wybrać dobrą firmę szkoleniową. Jakie cele szkolenia powinna przedstawić nam taka firma?
Powstrzymanie się od pracy przez pracownika
02 sie 2011
Pracuję na dużej budowie, gdzie ze względu na napięty harmonogram nie są przestrzegane przepisy bhp. Słyszałem, że każdy pracownik w pewnych sytuacjach może powstrzymać się od pracy, czy to prawda?
Zakup środków ochrony indywidualnej obowiązkiem pracodawcy
15 lip 2011
Lekarz medycyny pracy zalecił pracę w ochronnikach hałasu pracownicy zatrudnionej na „zmywaku” w gastronomii hotelowej. Według pomiarów środowiska hałas nie przekracza normy na stanowisku pracy. Do kogo należy obowiązek zakupu ochronników i na jakiej podstawie prawnej?
Prace wzbronione kobietom w ciąży
12 lip 2011
Jedna z pracownic powiedziała mi, że jest w ciąży i w związku z tym powinienem przenieść ją do lżejszej pracy. Czy pracownica ma rację i czy powinna przedstawić mi zaświadczenie stwierdzające ciążę? W jakich przepisach mogę znaleźć wykaz prac, które nie mogą być wykonywane przez kobiety w ciąży? Czy mam obowiązek zwalniać pracownicę w godzinach pracy na badania lekarskie? Czy pracownicę w ciąży można zatrudniać w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?
Bilans otwarcia na stanowisku pracownika służby bhp
06 lip 2011
Niedawno podjąłem pracę na stanowisku pracownika służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Moim zdaniem, mój poprzednik – mówiąc oględnie – nie wykazał się aktywnością. Chciałbym dokonać tzw. bilansu otwarcia, aby uzmysłowić pracodawcy zakres zaniechań poprzednika. Na jakie zagadnienia powinienem zwrócić szczególną uwagę?
Ręczne prace transportowe
30 cze 2011
Najwyższe półki regału są na wysokości 2,50 m. Na regale mają być składowane paczki o ciężarze do 10 kg. Jakie wymagania powinny być spełnione, aby układanie na półkach i zdejmowanie paczek z półek regału było bezpieczne?
Badanie stanu trzeźwości pracowników – nowe uprawnienia pracodawcy
08 cze 2011
Od 1 lipca 2011 r. pracodawca będzie mógł zlecić badanie stanu trzeźwości pracownika w razie podejrzenia, że znajduje się on pod wpływem alkoholu. Obecnie takie badanie może zostać przeprowadzone tylko na żądanie pracownika.
Szkła kontaktowe w szczególnych sytuacjach są zwolnione z podatku – ogólne stanowisko Ministra Finansów
31 maja 2011
Wobec różnych interpretacji organów podatkowych, niejednokrotnie powstaje problem dotyczący stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do zapewnianych przez pracodawcę świadczeń w postaci okularów korygujących wzrok lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
25 maja 2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia obejmujące m.in. rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne oraz zasady wypełniania dokumentacji składanej do ZUS na potrzeby wypłaty świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.
Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy - nowe rozporządzenie
19 kwi 2011
Do uzyskania zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie stanowiska pracownika niepełnosprawnego jest potrzebna opinia Państwowej Inspekcji Pracy o spełnieniu wymaganych norm. Od tego roku starosta, który decyduje o refundacji, może się zwracać do inspekcji o to, aby oceniła stan bhp takiego stanowiska. Zasady zwrotu wydatków zawiera nowe rozporządzenie, które weszło w życie 22 marca br., ale jego przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2011 r.
Czy można zorganizować szkolenie bhp poza godzinami pracy?
14 kwi 2011
Co do zasady szkolenia z zakresu bhp powinny się odbywać w czasie pracy. Jeśli jednak pracownicy nie mogą odbyć szkolenia bhp w czasie pracy, można to szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.
Sejm zmieni uprawnienia kontrolne inspektorów PIP
14 kwi 2011
W Sejm trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Procedury kontrolne zostaną uproszczone, możliwe także będzie odstąpienie od stosowania środków prawnych w przypadku, gdy inspektor pracy wykryje jedynie drobne nieprawidłowości.
Zagrożenia wypadkowe związane z wykonywaniem zawodu operatora wózka widłowego
13 kwi 2011
Pracodawca posiada magazyn, na którego wyposażeniu znajdują się wózki widłowe, obsługiwane przez uprawnionych pracowników. W zakładzie pracy miała miejsce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, która objęła m. in. analizę oceny ryzyka zawodowego występującego na stanowiskach utworzonych przez pracodawcę. Po kontroli inspektor pracy wydał wystąpienie dotyczące zaktualizowania oceny ryzyka zawodowego o wszystkie zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku operatora wózka widłowego. Co powinna zawierać taka ocena?
Temperatura w pomieszczeniach pracy
06 kwi 2011
Pracownicy skarżą się, że w pomieszczeniach pracy panuje latem zbyt wysoka temperatura, natomiast zimą jest bardzo zimno. Jaka jest dopuszczalna temperatura w pomieszczeniu biurowym, w którym może pracować pracownik, i jakie obowiązki wynikają z tego faktu dla pracodawcy?
Zwrot kosztów w razie zwolnienia pracownika
06 kwi 2011
Pracodawca może dochodzić niezamortyzowanej wartości odzieży ochronnej, jeżeli pracownik wraz z zakończeniem stosunku pracy nie zwrócił jej. Natomiast zwrot kosztów poniesionych na kurs doszkalający będzie możliwy, gdy sporządzona zostanie odpowiednia umowa.
Szkolenie bhp wolontariuszy
04 kwi 2011
Czy wolontariusze muszą mieć szkolenie bhp? Jeżeli tak, to gdzie je przeprowadzić?
Zagrożenia wypadkowe występujące na stanowisku dyrektora
04 kwi 2011
Pracodawca otrzymał od inspektora pracy decyzję nakazującą dokonanie oceny ryzyka zawodowego na wszystkich występujących w zakładzie pracy stanowiskach. Zastanawia się, czy również powinien oszacować ryzyko zawodowe dla stanowiska dyrektora, ponieważ jest to praca typowo biurowa i możliwość wystąpienia wypadku jest bardzo mała.
Zła organizacja czasu pracy jako przyczyna wypadku przy pracy
31 mar 2011
Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek przy pracy. Pracownik wykonujący pracę na stanowisku pracy przy maszynie w dziewiątej godzinie pracy zasłabł i podczas upadku złamał rękę w nadgarstku oraz uderzył głową o metalowy pojemnik. Pracodawca w protokole powypadkowym wskazał, że główną przyczyną wypadku była nieuwaga pracownika. Podczas kontroli PIP inspektor pracy po przeanalizowaniu czasu pracy pracownika wskazał, że pracodawca nie ustalił w postępowaniu powypadkowym wszystkich przyczyn wypadku przy pracy, pomijając nieprawidłowości w organizacji czasu pracy pracownika. Stwierdził, że pracodawca nie zapewnił pracownikowi należnych odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz to, że pracownik w dużym przedziale czasowym wykonywał pracę ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy czas pracy pracownika może być przyczyną wypadku przy pracy?
Częstotliwość refundacji okularów korygujących wzrok
29 mar 2011
Pracownica, która w ubiegłym roku miała zrefundowane okulary, zwróciła się do mnie ponownie z prośbą o nowe okulary. Tłumaczyła, że poprzednie okulary zbiły się i uległy zniszczeniu. Czy są jakieś przepisy, które mówią, ile razy pracodawca ma zwracać koszty okularów? Ponadto proszę o wskazanie ogólnych zasad dotyczących refundacji za okulary. Do jakiej kwoty pracodawca powinien refundować pracownikowi zakup okularów? Czy pracodawca ma zwracać za całe okulary czy tylko za część? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę?
Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów
25 mar 2011
Stażysta powinien przejść zarówno szkolenie bhp, jak i otrzymać
zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do
wykonywania pracy.
Kwalifikacja wypadku kierowcy samochodu
24 mar 2011
Pracodawca prowadzi działalność polegającą na przewozach towarów na terenie Polski i zagranicy. Charakter pracy kierowców wiąże się z dużą częstotliwością występowania wypadków przy pracy. Podczas sporządzania dokumentacji wypadkowej pojawia się wiele wątpliwości w zakresie ustalenia, czy zdarzenie wypadkowe jest wypadkiem przy pracy czy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Kiedy więc wypadek kierowcy samochodu będzie wypadkiem przy pracy, a kiedy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy?
Badania i pomiar czynników szkodliwych w środowisku pracy – nowe obowiązki pracodawców
16 mar 2011
Pracodawca musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru. Jest to obowiązek pracodawcy wymagany od 3 marca 2011 r. wraz z wejściem w życie nowego rozporządzania określającego zasady oraz częstotliwość badania i pomiarów czynników szkodliwych w środowisku pracy. Ich katalog określono bardziej szczegółowo niż dotychczas.
Ocena stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy
15 mar 2011
Ocena stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe powinna być przeprowadzana zarówno dla nowo tworzonych stanowisk, jak i po każdej zmianie organizacji i wyposażenia stanowisk pracy.
Pracodawca nie może wysłać chorego pracownika na badania lekarskie
10 mar 2011
Pracodawca, który podejrzewa chorobę u pracownika, np. grypę, nie może wysłać go na profilaktyczne badania lekarskie.
Rozmieszczenie i ilość apteczek pierwszej pomocy w zakładzie pracy
08 mar 2011
Na terenie zakładu pracy, w związku ze stałym rozwojem firmy i pojawiającym się nowym parkiem maszynowym, społeczny inspektor pracy wpisem w książce zaleceń polecił pracodawcy zapewnienie sprawnie funkcjonującego systemu udzielania pierwszej pomocy adekwatnie do rodzaju wykonywanej pracy i występujących na terenie zakładu pracy zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników. Pracodawca zapewnił na każdym piętrze po jednej apteczce. Na każdym piętrze znajdują się co najmniej 2 odrębne wydziały produkcyjne. Twierdzi, że wyposażenie apteczek jest w zupełności wystarczającym zabezpieczeniem i spełnia obowiązek nałożony na niego w przepisach prawa. Czy ma rację?
Jakie obowiązki z zakresu bhp ma pracodawca zatrudniający rencistę na umowę zlecenia
04 mar 2011
Chcemy zatrudnić do ochrony mienia osoby na podstawie umowy zlecenia. Wśród kandydatów jest niepełnosprawny rencista. Jakie zadania ma pracodawca w zakresie bhp dla tej grupy pracowników? Czy możemy zatrudnić tę osobę?
Obowiązki pracodawców w zakresie bhp - nowe rozporządzenie
03 mar 2011
Dzisiaj, 3 marca, weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Pracodawca musi niezwłocznie poinformować pracowników narażonych na działanie szkodliwych czynników o wynikach ich pomiaru.
Zmiany w uprawnieniach kontrolnych inspektorów PIP
01 mar 2011
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Zaproponowane zmiany przewidują m.in. możliwość odstąpienia od stosowania środków prawnych w przypadku, gdy inspektor wykryje jedynie drobne nieprawidłowości.
Szkolenie okresowe dla pracodawców pełniących obowiązki służby bhp
01 mar 2011
Pracodawca pełniący obowiązki służby bhp odbył szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp w celu osobistego wykonywania zadań tej służby. Po upływie 2 lat od szkolenia, po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, inspektor pracy nakazał pracodawcy odbycie szkolenia okresowego. Czy słusznie?
Szkolenia w zakresie bhp
25 lut 2011
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi przeszkolenie w zakresie
bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Ponadto pracodawca powinien zapewnić okresowe szkolenia w
tym zakresie.
Zwrot kosztów za otrzymaną odzież ochronną w razie zwolnienia z pracy
24 lut 2011
Czy pracownik pracujący w hali produkcyjnej, który przepracował 1 miesiąc, a następnie się zwolnił, musi zwrócić pracodawcy część kosztów za otrzymaną odzież ochronną, przeprowadzone badania profilaktyczne i dodatkowy kurs obsługi maszyny, w którym uczestniczył?
Kto powinien ustalać plan BIOZ i co ma on zawierać?
18 lut 2011
Niewielka firma budowlana jest wykonawcą kilku domków jednorodzinnych. Czy dla takiej budowy musi być opracowany plan BIOZ? Kto powinien go opracować i co powinien zawierać? Jakie znaczenie ma plan BIOZ ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników?
W jaki sposób Społeczna Inspekcja Pracy powinna współpracować ze służbą bhp
16 lut 2011
Na terenie zakładu pracy działa służba bhp oraz Społeczny Inspektor Pracy. Pracownicy służby bhp nie udostępnili Społecznemu Inspektorowi Pracy dokumentów dotyczących badań środowiskowych na terenie zakładu pracy. Ponadto Społeczny Inspektor Pracy twierdzi, że pracownicy służby bhp nie udostępniają mu innych żądanych przez niego dokumentów dotyczących bhp. Czy pracownicy służby bhp mają obowiązek udostępnić Społecznemu Inspektorowi Pracy żądane przez niego dokumenty? Jak powinna wyglądać współpraca pomiędzy Społecznym Inspektorem Pracy a pracownikami służby bhp?
Ochrona zdrowia i życia w miejscu pracy, punkty pierwszej pomocy na terenie zakładu pracy
14 lut 2011
Czy pracodawca prowadzący działalność, która stwarza możliwość wystąpienia nagłego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia pracowników, ma obowiązek podejmować działania zapobiegające takiemu niebezpieczeństwu? W jaki sposób powinien to zrobić?
Roczna analiza stanu bhp
11 lut 2011
Analiza stanu bezpieczeństwa i higieny pracy jest jednym z najważniejszych dokumentów potwierdzających stan realizacji wymogów bhp w zakładzie.
Zapobieganie wypadkom – szkolenia bhp pracowników
26 sty 2011
Wszystkie szkolenia z zakresu bhp, zarówno instruktaże, jak i szkolenia okresowe, powinny odbywać się w czasie pracy. Jeśli nie ma możliwości zorganizowania szkolenia w czasie pracy, można je przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy, ale wtedy pracownikowi trzeba zapłacić za godziny szkolenia lub oddać czas wolny.
Praca przy komputerze - problemy z oczami
21 sty 2011
Problemy z oczami występują u prawie 90 proc. osób, pracujących przy komputerze więcej niż trzy godziny dziennie. Najczęstszym skutkiem długiej pracy z komputerem jest zespół suchego oka.