Kategorie

W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

Krystyna Bisiorek-Krakowska
DGP
W zakładzie pracy wprowadzono nową technologię wytwarzania wiążącą się z dużym natężeniem hałasu. Przez kogo i w jaki sposób powinny być przeprowadzone pomiary natężenia hałasu na poszczególnych stanowiskach?

Pomiarów natężenia hałasu może dokonać akredytowane laboratorium. Pomiary przeprowadza się zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 9612:2009 jedną z trzech dostępnych strategii: pomiar z podziałem na czynności, pomiar całodzienny wśród grupy pracowników, pomiar całodzienny na stanowisku.

UZASADNIENIE

Do przeprowadzenia pomiarów należy się odpowiednio przygotować, a w trakcie samych czynności wykonywania pomiarów warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, m.in. kto może wykonywać pomiary czynników szkodliwych i w jaki sposób.

Kto może wykonywać pomiary czynników szkodliwych?

Pomiary kontrolne parametrów hałasu jako czynnika szkodliwego powinny być zlecane do przeprowadzenia akredytowanemu laboratorium badawczemu.

WAŻNE!

Zakres akredytacji powinien obejmować pomiar zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9612:2009 „Akustyka – Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas – Metoda techniczna ze wskazaniem zakresu normy”.

W wymienionej wyżej normie określono techniczną metodę pomiarów ekspozycji na hałas w środowisku pracy oraz metodę obliczania poziomu ekspozycji, użyteczną w sytuacji, gdy jest wymagane wyznaczenie ekspozycji na hałas z techniczną klasą dokładności.

Opisano w niej także trzy różne strategie pomiarów oraz przedstawiono metody oceny niepewności pomiarów.

Urządzenia do wykonywania pomiarów

Warto pamiętać, za pomocą jakich urządzeń można wykonywać pomiary. Pomiary parametrów hałasu są wykonywane dozymetrem hałasu klasy dokładności co najmniej 2 lub całkującym miernikiem poziomu dźwięku. Urządzenia pomiarowe powinny być wzorcowane w regularnych odstępach czasu przez akredytowane laboratorium wzorcujące. Natomiast przed i po pomiarze miernik jest sprawdzany na kalibratorze. Kalibrator powinien być także wzorcowany w regularnych odstępach czasu przez akredytowane laboratorium wzorcujące. Sprawdzenie miernika wykonywane jest w warunkach środowiskowych (temperatury i wilgotności powietrza) mieszczących się w dopuszczalnych granicach pracy urządzenia. Przed każdą serią pomiarów i na początku każdego dnia pomiarowego w warunkach „in situ” przeprowadza się sprawdzenie toru pomiarowego z zastosowaniem kalibratora akustycznego i, jeśli to konieczne, kalibruje poprzez adjustację. Ponownie sprawdza się tor pomiarowy po zakończeniu pomiarów.


Wykonywanie pomiarów

Należy wyróżnić kilka etapów pomiarów. Najpierw dokonywana jest wstępna analiza warunków pracy (wywiad z przedstawicielem zleceniodawcy, pracownikiem), wstępna obserwacja wykonywanych prac. Następnie pomiar orientacyjny przy źródłach hałasu mający na celu uzyskanie początkowej informacji o emitowanym przez dane urządzenie hałasie.

WSKAZÓWKA!

Pomiar przeprowadza się w kilku punktach wokół badanego urządzenia, w miejscach wykonywania pracy w celu rozpoznania kierunkowości hałasu i dokonania wyboru odpowiedniego ułożenia mikrofonu.

Wnioski z pierwszego etapu są podstawą obrania odpowiedniej strategii pomiarowej.

Strategie wykonywania pomiarów hałasu

Aktualnie obowiązująca norma określa trzy strategie pomiarowe:

● strategia I – pomiary z podziałem na czynności

Metoda ta oparta jest na identyfikacji czynności i pomiarach w poszczególnych etapach pracy zróżnicowanych przedziałów narażenia na hałas. Metoda analogiczna do tak zwanych pomiarów stacjonarnych w poprzednim okresie wymagań normatywnych. Stosowana w większości przypadków, gdy są wykonywane proste lub pojedyncze czynności, pracownik wykonuje pracę w jednym lub kilku etapach (w znanych odcinkach czasu). Zalecana do stanowisk, gdzie liczba wykonywanych czynności jest niewielka. W każdym etapie pracy wykonywany jest pomiar parametrów badanych metodą próbkowania, a następnie zapamiętane przez miernik wyniki są podstawą przeliczeń narażenia dla całej zmiany. Bardzo ważny na tym etapie jest nie tylko sam poziom narażenia, ale także zmierzenie lub określenie czasu narażenia i trwania na poszczególnych etapach (czynności);

● strategia II – pomiary stanowiskowe

Metoda oparta na identyfikacji jednorodnych grup pracowników – stanowisk pracy. Przy wyborze tej strategii pomiar wykonywany jest dla jednorodnej grupy i obejmuje przypadkowo wybrane reprezentatywne punkty dla całej grupy, a pomiar w jednym punkcie jest przeprowadzany w czasie minimalnym 5 godzin. Zalecana na stanowiskach, gdzie jest wykonywanych wiele czynności o nieprzewidywalnym czasie trwania oraz na stanowiskach bez przydzielonych stałych zadań;

● strategia III – pomiary całodniowe

Metoda ta oparta jest na całodniowym pomiarze danej grupy pracowników lub co najmniej trzech seriach pomiarowych dla jednego pracownika. Pomiar ten jest zalecany wówczas, gdy pracownik podczas wykonywania pracy jest narażony na hałas emitowany przez różne źródła w różnych, trudnych do określenia odcinkach czasu, np. kierowca wózka widłowego poruszającego się po kilku halach produkcyjnych oraz po terenie otwartym. Wskazana dla tak zwanych ruchomych stanowisk pracy przy dużej liczbie czynności i złożonym charakterze wykonywanych prac.

W dodatku B norma podaje zalecane strategie pomiarowe w zależności od opisu stanowisk pracy.

Laboratorium badawcze stosuje strategie zgodnie z aktualnym zakresem akredytacji.


Czynności pomiarowe

Podczas czynności pomiarowych należy zwracać uwagę na następujące rzeczy:

 • drzwi i okna w pomieszczeniu, gdzie znajduje się badane stanowisko pracy, powinny być zamknięte;
 • mikrofon powinien być umieszczony w położeniu, w którym znajduje się głowa pracownika, gdy obecność pracownika podczas pomiaru nie jest wymagana. Natomiast w pozostałych przypadkach, gdy obecność pracownika podczas pomiarów jest wymagana, mikrofon powinien być umieszczony w odległości od 0,1 do 0,4 m od ucha pracownika po stronie ucha narażonego na wyższe wartości hałasu (co wynika z badań orientacyjnych). Przy zastosowaniu strategii III mikrofon powinien być umieszczony na ramieniu lub na kołnierzyku, w kierunku, w którym zwrócona jest twarz pracownika;
 • w badanym pomieszczeniu powinny pracować tylko niezbędne maszyny i urządzenia do wykonywania zadań produkcyjnych;
 • podczas pomiarów dozymetrycznych (strategia III) mikrofon i kabel mocuje się tak, aby wpływy mechaniczne lub przykrycie odzieżą nie dawały fałszywych wyników. Należy zadbać o to, by mocowanie dozymetru i mikrofonu nie zakłócało pracy, a przede wszystkim nie zagrażało bezpieczeństwu pracownika.

WSKAZÓWKA!

Jeżeli pomiary są przeprowadzane z zastosowaniem pierwszej strategii pomiarowej, należy objąć pomiarem różne wykonywane czynności. Na przykład, jeżeli będą przeprowadzane pomiary na stanowisku tokarz–frezer, który w ciągu zmiany pracuje 3 godziny przy tokarce i 2,5 godziny przy frezarce, a przez pozostały czas pracy przy wyłączonych urządzeniach sprawdza jakość wykonanych detali, to pomiarem powinny zostać objęte te dwa etapy. Bezcelowe jest mierzenie hałasu podczas kontroli jakości, jeżeli nie są tu stosowane żadne urządzenia emitujące hałas.

Końcowa ocena warunków pracy pod względem narażenia na hałas

Warto podkreślić, że poziom narażenia jest identyfikowany poprzez cztery składowe, dla których zostały określone wartości normatywne.

Częstotliwość wykonywania pomiarów jest uzależniona od uzyskanego poziomu otrzymanych wyników. Krotność wartości dopuszczalnej powinna być określona dla każdej wartości normatywnej i częstotliwość wykonywania pomiarów uzależniona od najwyższego wskaźnika.

PODSTAWA PRAWNA

 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2005 r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (DzU nr 73 poz. 645 ze zm.),
 • Norma PN-EN ISO 9612:2009 „Akustyka – Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas – Metoda techniczna ze wskazaniem zakresu normy”.
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?