reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

W jaki sposób powinny być przeprowadzane pomiary hałasu?

W zakładzie pracy wprowadzono nową technologię wytwarzania wiążącą się z dużym natężeniem hałasu. Przez kogo i w jaki sposób powinny być przeprowadzone pomiary natężenia hałasu na poszczególnych stanowiskach?

Pomiarów natężenia hałasu może dokonać akredytowane laboratorium. Pomiary przeprowadza się zgodnie z wytycznymi normy PN-EN ISO 9612:2009 jedną z trzech dostępnych strategii: pomiar z podziałem na czynności, pomiar całodzienny wśród grupy pracowników, pomiar całodzienny na stanowisku.

UZASADNIENIE

Do przeprowadzenia pomiarów należy się odpowiednio przygotować, a w trakcie samych czynności wykonywania pomiarów warto zwrócić uwagę na wiele aspektów, m.in. kto może wykonywać pomiary czynników szkodliwych i w jaki sposób.

Kto może wykonywać pomiary czynników szkodliwych?

Pomiary kontrolne parametrów hałasu jako czynnika szkodliwego powinny być zlecane do przeprowadzenia akredytowanemu laboratorium badawczemu.

WAŻNE!

Zakres akredytacji powinien obejmować pomiar zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9612:2009 „Akustyka – Wyznaczanie zawodowej ekspozycji na hałas – Metoda techniczna ze wskazaniem zakresu normy”.

W wymienionej wyżej normie określono techniczną metodę pomiarów ekspozycji na hałas w środowisku pracy oraz metodę obliczania poziomu ekspozycji, użyteczną w sytuacji, gdy jest wymagane wyznaczenie ekspozycji na hałas z techniczną klasą dokładności.

Opisano w niej także trzy różne strategie pomiarów oraz przedstawiono metody oceny niepewności pomiarów.

Urządzenia do wykonywania pomiarów

Warto pamiętać, za pomocą jakich urządzeń można wykonywać pomiary. Pomiary parametrów hałasu są wykonywane dozymetrem hałasu klasy dokładności co najmniej 2 lub całkującym miernikiem poziomu dźwięku. Urządzenia pomiarowe powinny być wzorcowane w regularnych odstępach czasu przez akredytowane laboratorium wzorcujące. Natomiast przed i po pomiarze miernik jest sprawdzany na kalibratorze. Kalibrator powinien być także wzorcowany w regularnych odstępach czasu przez akredytowane laboratorium wzorcujące. Sprawdzenie miernika wykonywane jest w warunkach środowiskowych (temperatury i wilgotności powietrza) mieszczących się w dopuszczalnych granicach pracy urządzenia. Przed każdą serią pomiarów i na początku każdego dnia pomiarowego w warunkach „in situ” przeprowadza się sprawdzenie toru pomiarowego z zastosowaniem kalibratora akustycznego i, jeśli to konieczne, kalibruje poprzez adjustację. Ponownie sprawdza się tor pomiarowy po zakończeniu pomiarów.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama