Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – ważne zmiany od 2019 r.
Aktualizacja: 14.03.2019
Nowe przepisy m.in. rozszerzają odpowiedzialność materialną pracodawcy za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych „na czarno”, ograniczona zostanie także możliwość ukrywania dochodów w kosztach podróży służbowej. Ponadto, ustawa przewiduje zacieśnienie współpracy różnych instytucji w celu zapewnienia lepszej ściągalności alimentów. Projekt jest na etapie opiniowania. »
Kwoty wolne od potrąceń - zestawienie w 2018 r.
Aktualizacja: 11.10.2018
W związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 r., zmienią się kwoty wolne od potrąceń. Ustalając kwotę wolną od potrąceń uwzględniać należy nie tylko ustawową płacę minimalną, ale także rodzaj potrącenia, wymiar etatu, koszty uzyskania przychodu. Jaka jest wysokość kwot wolnych od potrąceń w 2018 r. dla pracowników pełnoetatowych? »
Kiedy pracodawca może potrącić z wynagrodzenia?
Aktualizacja: 11.04.2016
Kara pieniężna nie zawsze będzie potrącona z wynagrodzenia przysługującego za pracę wykonaną w danym miesiącu. W celu ochrony interesów pracowników określono tzw. limity lub granice dokonywanych potrąceń z przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Kiedy pracodawca powinien potrącić karę pieniężną? »
Potrącenie wynagrodzenia z kilku tytułów w przypadku rozwiązania umowy o pracę
Aktualizacja: 20.10.2015
Umowa z pracownikiem zostanie rozwiązana 31 października z przyczyn niedotyczących pracownika. Wobec tego zostaną mu wypłacone odprawa pieniężna, ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz nagroda uznaniowa. Pracownik ma jednak kilka potrąceń komorniczych. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie potrącenia? »
Granice potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia pracownika
Aktualizacja: 22.09.2015
W celu ochrony interesów pracowników określono tzw. limity lub granice dokonywanych potrąceń z przysługującego im wynagrodzenia za pracę. Kodeks pracy określa szczegółowo jakie potrącenia mogą być dokonywane z wynagrodzenia bez zgody pracownika. »
Potrącenie nadpłaconego wynagrodzenia z ekwiwalentu za urlop
Aktualizacja: 07.09.2015
Pracownikowi wypłacono wynagrodzenie w pełnej wysokości, po czym przestał przychodzić do pracy. Pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy z ekwiwalentu można odliczyć nadpłacone wynagrodzenie? »
Zgoda pracownika na potrącenie z wynagrodzenia za pracę
Aktualizacja: 28.10.2013
Wynagrodzenie za pracę podlega ochronie. Wyjątek od tej zasady stanowi instytucja potrącenia. Na mocy przepisów kodeksu pracy, potrącenie z wynagrodzenia jest możliwe w ściśle określonych przypadkach. Które z potrąceń wymagają zgody pracownika, a które mogą być dokonane nawet wbrew jego woli? »
Aktualizacja: 12.07.2013
Potrącenie z wynagrodzenia jest dopuszczalne również bez zgody samego pracownika. Kwestię tę reguluje kodeks pracy, wprowadzając szczegółowe reguły, w przypadku kolizji należności dających podstawę do dokonania potrąceń. »
Jak odzyskać od pracownika niedobór powstały w trakcie inwentaryzacji
Aktualizacja: 22.02.2013
Potrącenie niedoboru, który zostanie ujawniony w trakcie inwentaryzacji, z pensji pracownika jest możliwe wyłącznie za jego zgodą. Gdy pracodawca nie uzyska takiej zgody, musi dochodzić należności od pracownika w postępowaniu sądowym. »
Odszkodowanie należne pracownikowi nie podlega ochronie przed potrąceniami
Aktualizacja: 19.02.2013
Odszkodowanie za rażące błędy pracodawcy nie stanowi szeroko rozumianego wynagrodzenia. W związku z tym nie podlega ochronie wynikającej z art. 87 Kodeksu pracy. »
Aktualizacja: 28.08.2012
Cechą charakteryzującą stosunek pracy jest odpłatność – pracownikowi za wykonaną pracę przysługuje od pracodawcy wynagrodzenie. Kodeks pracy określa podstawowe zasady jego ustalania i wypłaty. Mimo to, nierzadko mamy do czynienia z nieprawidłowym wypłacaniem go przez pracodawców. »
Potrącenie z wynagrodzenia pracownika
Aktualizacja: 05.03.2012
W pewnych sytuacjach pracodawca ma prawo potrącić część wynagrodzenia pracownika. Czy pracownik musi wyrazić zgodę na potrącenie z wynagrodzenia? Jaka jest kwota wolna od potrąceń? »
Jak obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego
Aktualizacja: 19.07.2011
Pracodawca posiadający tytuł wykonawczy może dokonać potrąceń egzekwowanych kwot nawet z wynagrodzenia chorobowego pracownika lub zasiłku chorobowego. »
Potrącenia z wynagrodzenia pracownika
Aktualizacja: 25.03.2011
Płacę alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 800 zł. Jednocześnie zgodnie z wyrokiem sądu mam do spłaty inną należność. Miesięcznie zarabiam ok. 2000 zł netto. Którą należność mam spłacać w pierwszej kolejności i czy pracodawca może dokonać potrąceń prawie w pełnej wysokości mojego wynagrodzenia? »
Aktualizacja: 21.03.2011
Zgodnie z wytyczną przewodniczącego związku zawodowego, składki członkowskie przelewamy na konto związkowe. W ostatnim czasie kilka osób zrezygnowało z ich opłacania, składając w tym celu stosowne pisma. Na tej podstawie zaprzestaliśmy potrąceń składek członkowskich, ale nie powiadomiliśmy o tym przewodniczącego związku, który po wypłacie wynagrodzeń zorientował się, że na związkowe konto wpłynęło mniej pieniędzy. W związku z tym zażądał od nas uzasadnienia przez każdego z pracowników decyzji o wycofaniu zgody na potrącanie składki. Czy o zaprzestaniu potrącania składek powinniśmy powiadomić przewodniczącego związku zawodowego lub inny jego organ? »
Wniosek o odroczenie składek za XI