REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona kobiet w ciąży, Zmiany prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę?

Czy można przechowywać listy płac w formie elektronicznej

Chcemy ograniczyć powierzchnie archiwum zakładu pracy. Czy po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego możemy przenieść listy płac w wersji elektronicznej na twardy dysk komputera, czy nadal musimy je przetrzymywać w formie papierowej?

Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła rok temu o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 2 lat. Jest to czas, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Wyraziliśmy na ten wniosek zgodę. Czy po zmianie Kodeksu pracy od 1 stycznia br. pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy?

Czy ZUS będzie wypłacał emeryturę pracownikowi, który wniosek o emeryturę złoży w lutym 2009 r. i nie rozwiąże umowy o pracę

Nasz pracownik w lutym 2009 r. złożył wniosek o emeryturę, mimo że kontynuuje zatrudnienie i nadal zamierza pracować. Ma 61 lat i do końca grudnia 2008 r. miał udokumentowane ponad 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 35 lat na podstawie umowy o pracę. Czy ZUS zawiesi pracownikowi prawo do emerytury w związku z tym, że nie rozwiązał umowy o pracę? Czy jeżeli pracownik rozwiąże umowę o pracę w terminie późniejszym, będziemy mogli wypłacić mu odprawę emerytalną?

Promocja zatrudnienia - zmiany ważne dla pracodawcy

Od 1 lutego 2009 r. zaczęła obowiązywać większość zmian wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zmiany te spowodują znaczne obniżenie kosztów zatrudnienia. W ich wyniku pracodawcy będą płacili jedynie przez 14 dni wynagrodzenie chorobowe pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, a nie przez 33 dni jak do tej pory. Ponadto, pracodawcy nie będą płacili składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni).

Urlopy dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie

Długość urlopu macierzyńskiego dla rodziców przyjmujących dzieci na wychowanie została zrównana z wydłużonym urlopem macierzyńskim przysługującym po porodzie. Zmianę wprowadziła nowelizacja do Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. Nowy wymiar urlopu obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.

Większa ochrona dla dyskryminowanych pracowników

W zakresie przepisów dotyczących równego traktowania w zatrudnieniu nowelizacja Kodeksu pracy zmienia przede wszystkim definicję molestowania i molestowania seksualnego. Wprowadza również ochronę dla pracowników, którzy w jakikolwiek sposób przeciwstawili się molestowaniu w pracy. Pracodawca musi także dopuścić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku. Nowe przepisy obowiązują od 18 stycznia 2009 r.

Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Jedną z przyczyn zmiany przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych było dostosowanie ich do wyroku Trybunału Konstystucyjnego.

Ograniczenia związane z pracą kobiet w ciąży

Przepisy prawa pracy szczególną ochroną otaczają kobiety w ciąży. Ochrona ta dotyczy wszystkich elementów stosunku pracy (rodzaju, miejsca, czasu oraz wynagrodzenia za pracę) i trwa przez cały okres ciąży.

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Od 1 stycznia 2009 r. urlop macierzyński ma trwać 20 tygodni. Natomiast od 2010 r. jego wymiar będzie wzrastał. Wszystko po to, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Czy urlop macierzyński przed porodem

Pracownica miała przewidywaną datę porodu na 30 czerwca br. Termin porodu przesunął się na 14 lipca i pracownica złożyła wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem, które zostały jej udzielone od 30 czerwca. Poród nastąpił 5 lipca br. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy urlop macierzyński może być wykorzystywany przed porodem przez okres krótszy niż 2 tygodnie?

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Prawo do dofinansowania zagranicznych form wypoczynku

Ustawą z 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych usankcjonowano treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 marca 2007 r. (sygn. akt K 40/04). Zmieniony został niekonstytucyjny przepis ustawy o zfśs, który ograniczał możliwość dofinansowania z tego funduszu wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej i sportowo-rekreacyjnej organizowanych jedynie na terenie Polski.

Zmiany w zakresie zawierania układów zbiorowych pracy

Od 20 czerwca br. zacznie obowiązywać ustawa z 28 marca 2008 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 86, poz. 523). Zmiany dotyczą układów zbiorowych pracy w jednostkach sfery budżetowej. Nowelizacja wprowadziła nowe podmioty uprawnione ze strony pracodawcy do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy w sferze budżetowej.

Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Dwa lata temu jedna z naszych pracownic urodziła martwe dziecko. Obecnie pracownica ta ponownie jest w ciąży i niedługo będzie rodzić. W jakim wymiarze powinniśmy udzielić jej urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica nie ma innych dzieci - tak jak przy pierwszym, czy drugim porodzie?

Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownicę w ciąży

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08).

Czy wysokość zasiłku macierzyńskiego za poszczególne miesiące może się różnić

Pracownica nieprzerwanie od 1 grudnia 2007 r. jest na zwolnieniu lekarskim, a od 12 lutego 2008 r. na zasiłku macierzyńskim. Wypłacając zasiłek chorobowy za grudzień ub.r. i styczeń br. kwotę stawki dziennej zasiłku chorobowego mnożyliśmy przez 31 dni zwolnienia lekarskiego. Natomiast za luty br. wypłaciliśmy zasiłek chorobowy i macierzyński łącznie za 29 dni. Pracownica twierdzi, że zaniżyliśmy przysługujący jej zasiłek macierzyński, ponieważ w lutym br. kwota świadczeń, którą otrzymała, była niższa niż w grudniu i w styczniu. Czy ma rację?

Jak pracownicy unikają wypowiedzeń

Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa.

Kolejne szczegółowe rozporządzenia z zakresu bhp utracą moc

Od 25 września 2008 r. nie obowiązują kolejne przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach przemysłu i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz przy zakładaniu i konserwacji zieleni oraz produkcji materiału roślinnego.

Nowe zharmonizowane polskie normy związane z bhp

Mamy nowy wykaz zharmonizowanych Polskich Norm. Potrzebę stworzenia kolejnych norm „wymusiły” na nas przepisy unijne.

Ochrona kobiet w ciąży

W jaki sposób pracodawca unijny musi poinformować pracownicę w ciąży o pracach stanowiących dla niej zagrożenie?

Zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych

Od 1 lipca 2008 r. nastąpiły zmiany w dokumentach ubezpieczeniowych, które aktualizują dotychczasowe kody ubezpieczeniowe, jak też wprowadzają kilka nowych.

Jak długi powinien być urlop macierzyński po porodzie

Zasadą jest, że urlop macierzyński jest wykorzystywany przez pracujące matki w całości po porodzie. Czasem jednak zdarza się, że po porodzie pracownice chcą wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe. Dlatego korzystają z części urlopu macierzyńskiego przed porodem, żeby skrócić jego okres przypadający po porodzie. Powstaje zatem wątpliwość, czy pracownica może wykorzystać po porodzie dowolną długość urlopu macierzyńskiego?

Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej - to najnowsze zmiany w przepisach dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Wychowawczy nie zawsze uchroni przed zwolnieniem

Złożenie wniosku o urlop wychowawczy powoduje objęcie pracownika korzystającego z tego urlopu szczególną ochroną stosunku pracy. Nie jest to jednak ochrona pełna i dotycząca każdej sytuacji.

Pracownica w ciąży

Prowadzę małą firmę usługową, w której zatrudniłem sekretarkę na umowę na czas określony (jeden rok). Dwa tygodnie po zawarciu umowy pracownica poinformowała mnie, że jest w ciąży. Uważam, że postąpiła nielojalnie, zatajając ciążę i chciałbym dowiedzieć się, czy mogę w tej sytuacji rozwiązać zawartą z nią umowę o pracę. Chciałbym również wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, jeśli chodzi o urlop - przerwę w pracy z powodu ciąży i urodzenia dziecka - pyta Czytelnik z Siedlec.

Przedłużenie umowy terminowej do końca urlopu macierzyńskiego

Na podstawie umowy na czas określony zatrudniamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim. W trakcie okresu trwania umowy pracownica nie wykorzysta całego urlopu macierzyńskiego. Czy w takiej sytuacji umowa ulegnie przedłużeniu do końca urlopu macierzyńskiego? - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Ochrona pracownicy w ciąży powracającej z urlopu wychowawczego

Przebywam na 3-letnim urlopie wychowawczym, który kończy się 15 listopada 2008 r. Obecnie jestem w ciąży z drugim dzieckiem. Czy pracodawca może mi z tego powodu odmówić skrócenia urlopu wychowawczego. Czy jeśli się zgodzi na skrócenie urlopu, może mi zaraz po powrocie do pracy wypowiedzieć umowę o pracę? Jestem zatrudniona na czas określony do 2010 r. - pyta Czytelniczka z Poznania.

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 3)

Od 1 stycznia br. do ustalania wymiaru czasu pracy pracowników zatrudnionych w zoz stosuje się przepisy Kodeksu pracy.

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 2)

Od 1 stycznia 2008 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dyżuru medycznego. Obecnie dyżur medyczny w całości uważany jest za czas pracy i wynagradzany jest jak praca w godzinach nadliczbowych.

Delegacje pracownic w ciąży

Pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w stosunkach pracy, która wyraża się m.in. zakazem delegowania bez ich zgody poza stałe miejsce pracy.

Dla kogo zasiłek macierzyński

Pracownica podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, która urodzi dziecko lub przyjmie dziecko na wychowanie, ma zagwarantowane ustawowo prawo do urlopu macierzyńskiego.

Macierzyński przed porodem - prawo czy obowiązek

Jestem w ciąży i obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim. Jeśli wykorzystam 182 dni zwolnienia lekarskiego, zanim urodzę dziecko, czy ZUS będzie dalej wypłacał mi zasiłek chorobowy czy już zasiłek macierzyński? - pyta Czytelniczka z Zielonej Góry.

Ochrona przed zwolnieniem przyszłej matki

Ochrona stosunku pracy przyszłej matki w przypadku zapłodnienia in vitro rozpoczyna się najwcześniej w momencie transferu zapłodnionej komórki jajowej do ciała kobiety.

Ochrona zdrowia pracowników

Szczególna ochrona zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią objawia się m.in. zakazem zatrudniania ich przy pracach szczególnie szkodliwych oraz w godzinach nadliczbowych.

Ochrona zdrowia pracownic w ciąży

Szczególna ochrona zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią objawia się m.in. zakazem zatrudniania ich przy pracach szczególnie szkodliwych oraz w godzinach nadliczbowych.

Kiedy wystąpić o urlop wychowawczy

Za miesiąc kończy mi się urlop macierzyński i chciałabym jeszcze przez kilka miesięcy skorzystać z urlopu wychowawczego. Kiedy powinnam zgłosić to mojemu pracodawcy? Czy pracodawca może zwolnić mnie z jakichś powodów, podczas gdy będę przebywała na urlopie wychowawczym? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.

Zawarcie umowy z kobietą w ciąży

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę kobiety w ciąży powoduje, że podlega ona ubezpieczeniom społecznym i może korzystać ze świadczeń w razie choroby i macierzyństwa. W praktyce zawarcie takiej umowy budzi jednak wiele kontrowersji, gdyż ZUS często kwestionuje ważność takich umów.

Dłuższy urlop macierzyński w dwóch częściach

Rodzice będą mieli prawo do 6 lub 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu obligatoryjnego wolnego z tytułu narodzin dziecka.

Czy zleceniobiorczyni może wykorzystać dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu

Jesteśmy firmą sprzątającą, w której zatrudniamy głównie kobiety. Część z kobiet wykonuje pracę na podstawie umów zlecenia. Jedna z nich jest w ciąży i wystąpiła z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego na 2 tygodnie przed planowaną datą porodu. Równocześnie dostarczyła zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu. Czy zleceniobiorczyni ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przed porodem tak jak osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę?

Od kiedy zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej

Zatrudniliśmy zleceniobiorczynię, która przystąpiła do ubezpieczenia chorobowego. Zwróciła się ona do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na córkę, która chodzi do przedszkola. Odbierając dziecko 11 czerwca 2008 r. po południu dowiedziała się, że 12 czerwca przedszkole będzie zamknięte (awaria w kuchni przedszkola). Zadzwoniła do nas rano 12 czerwca i powiedziała, że nie przyjdzie do pracy z powodu awarii w przedszkolu i w związku z koniecznością zaopiekowania się córką oraz że złoży wniosek o zasiłek opiekuńczy na córkę. Czy zleceniobiorczyni przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko?

Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy otrzymają zasiłek opiekuńczy na takich samych zasadach jak pracownicy

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nie tylko w razie choroby dziecka albo innego członka rodziny, ale także, gdy konieczne będzie zapewnienie opieki dziecku zdrowemu do ośmiu lat.

Delegacje pracownicy w ciąży - ograniczenia i zagrożenia

Pracownice w ciąży podlegają szczególnej ochronie w stosunkach pracy, która wyraża się m.in. zakazem delegowania bez ich zgody poza stałe miejsce pracy.

Zwolnienie dyscyplinarne kobiety w ciąży

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08).

Kiedy pracodawca musi zaproponować kobiecie w ciąży inną pracę

Zdarza się, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca musi zaproponować im inną pracę albo zwolnić je z jej świadczenia. Kiedy pracodawca musi przenieść kobietę w ciąży do innej pracy? Czy może to być praca gorzej płatna?

Dodatek wyrównawczy

Przeniesienie pracownika do innej pracy może spowodować obniżenie jego wynagrodzenia. Jeżeli dotyczy ono m.in. pracownic w ciąży, pracowników objętych szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, wówczas pracodawca jest zobowiązany do wypłaty dodatku wyrównawczego.

Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zajdzie w ciążę, to umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy do zakończenia stosunku pracy doszło na mocy porozumienia stron.

Zatrudnienie mocno promowane

Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę?

Ryczałt samochodowy

Wypłacamy pracownikom ryczałty samochodowe za jazdy lokalne. W umowach o używanie samochodów prywatnych do celów służbowych jest zapis, że przysługują one w wysokości przewidzianej w przepisach o transporcie. W jaki sposób obliczyć ryczałty za listopad br. w związku ze zmianą stawek kilometrówki od połowy miesiąca?

REKLAMA