Kategorie

Nowe zasady pracy lekarzy (cz. 2)

Ewa Wronikowska
Od 1 stycznia 2008 r. zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące dyżuru medycznego. Obecnie dyżur medyczny w całości uważany jest za czas pracy i wynagradzany jest jak praca w godzinach nadliczbowych.

W zmienionej od 1 stycznia 2008 r. ustawie o zakładach opieki zdrowotnej nadal zachowano regulację, zgodnie z którą lekarze i inni pracownicy wykonujący zawód medyczny posiadający wyższe wykształcenie mogą pełnić dyżur medyczny. Zmianie jednak uległy przepisy regulujące pełnienie tego dyżuru - jego długość, zaliczanie do czasu pracy i wynagradzanie.

Pojęcie dyżuru medycznego

Reklama

Na gruncie ustawy o zoz pojęcie dyżuru medycznego nie uległo zmianie. Nadal zgodnie z art. 18d pkt 4 przez dyżur medyczny rozumie się wykonywanie, poza normalnymi godzinami pracy, czynności zawodowych przez lekarza lub innego posiadającego wyższe wykształcenie pracownika wykonującego zawód medyczny w zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie natomiast z art. 32j ust. 1 ustawy o zoz lekarze oraz inni posiadający wyższe wykształcenie pracownicy wykonujący zawód medyczny, zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej przeznaczonym dla osób, których stan zdrowia wymaga udzielania całodobowych świadczeń zdrowotnych, mogą być zobowiązani do pełnienia w tym zakładzie dyżuru medycznego.

Pracownik wykonujący zawód medyczny to osoba, która na podstawie odrębnych przepisów uprawniona jest do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osoba legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

W zasadniczy sposób zmieniło się pojęcie dyżuru medycznego w aspekcie czasu pracy pracownika. Aktualnie zgodnie z art. 32j ust. 2 ustawy o zoz czas pełnienia dyżuru wlicza się do czasu pracy (dyżur jest pełniony poza normalnymi godzinami pracy).

Dyżur medyczny jest szczególnym rodzajem dyżuru, do którego nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy dotyczących dyżuru pracowniczego.

Przykład

Lekarz został zobowiązany do pełnienia dyżuru w szpitalu. Do czasu pracy wlicza się cały czas pozostawania na dyżurze w zakładzie opieki zdrowotnej, bez względu na to, czy jest to efektywnie przepracowany czas czy też nie.

Długość dyżuru

W znowelizowanej ustawie zawarto przepis, że praca w ramach pełnienia dyżuru medycznego może być planowana również w zakresie, w jakim będzie przekraczać 37 godzin 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 32j ust. 3). Oznacza to, że pracodawca, polecając pełnienie dyżuru, może zgodnie z prawem przekraczać obowiązującą przeciętną normę tygodniową czasu pracy lekarzy. Przekroczenie to nie może jednak sięgać ponad przeciętnie 48 godzin w tygodniu. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której pracownik nie podpisał klauzuli opt-out.

Czas pracy lekarzy łącznie z dyżurami został ograniczony do przeciętnie 48 godzin tygodniowo.

Czas dyżuru nie stanowi jednak pracy w godzinach nadliczbowych, a zatem nie obowiązują w tym przypadku limity ograniczeń dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych, a określonych w art. 151 k.p. (150 godzin w roku).

Przykład

Lekarz, który nie podpisał klauzuli opt-out, przeciętnie w tygodniu może być zobowiązany do dyżuru medycznego przez 10 godzin i 5 minut (48 godzin - 37 godz. 55 min). Jest to wartość przeciętna, co oznacza, że w jednym tygodniu może być ona wyższa, a w innym niższa.

Dla pracodawcy najbardziej istotne jest ustalenie maksymalnej długości dyżuru w ciągu okresu rozliczeniowego. W tym okresie dokonuje się rozliczenia czasu pracy.

Aby obliczyć konkretnie, jak długo może dyżurować lekarz (lub inny pracownik), należy obliczyć ogólny wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym (przyjmując przeciętną normę tygodniową 37 godz. 55 min), a następnie wymiar czasu pracy przy maksymalnej dopuszczalnej normie średniotygodniowej (48 godzin).


Przykład

Ogólny wymiar czasu pracy w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym styczeń, luty, marzec 2008 r. wynosi 477 godz. i 45 min. (37 godz. i 55 min przeciętnie na tydzień). Wymiar czasu pracy przy maksymalnej normie średniotygodniowej 48 godzin wynosi 604 godz. i 48 minut (obliczeń dokonujemy na zasadach określonych w art. 130 k.p., opierając się na danych: 48 godzin przeciętnie w tygodniu i 9 godzin 36 minut na dobę - 48 godzin : 5 dni). Oznacza to, że w okresie 3 miesięcy można polecić pracownikowi dyżur przez 127 godzin i 3 minuty (604 godz. 48 min. - 477 godz. 45 min.).

Wynagrodzenie za dyżur

Dyżur medyczny w przypadku tego pełnionego w maksymalnym czasie pracy do 48 godzin przeciętnie w tygodniu ma być wynagradzany na podstawie zasad obowiązujących przy wynagradzaniu pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z art. 32j ust. 4 ustawy o zoz do wynagrodzenia za pracę w ramach pełnienia dyżuru medycznego stosuje się odpowiednio przepisy art. 1511 § 1-3 k.p.

Zgodnie z art. 1511k.p. za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

• 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

• 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony powyżej.

Reklama

Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w wymiarze dobowym (wynagradzanie za godziny nadliczbowe w wymiarze średniotygodniowym).

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatków obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia.

Wskazanych zasad wynagradzania za dyżur, podobnie jak dotychczas, nadal nie stosuje się do lekarzy stażystów wynagradzanych według odrębnych przepisów.

Wynagradzanie dyżuru medycznego na podstawie zasad obowiązujących przy pracy w godzinach nadliczbowych nie oznacza, że dyżur medyczny jest tożsamy z pracą w godzinach nadliczbowych. Dyżur medyczny posiada swoją specyfikę i nie może być traktowany tak jak praca w godzinach nadliczbowych.

Do pracy w ramach pełnienia dyżuru nie stosuje się przepisów art. 1513 i art. 1514 k.p.

dr Ewa Wronikowska

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?