reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Ochrona pracownicy w ciąży powracającej z urlopu wychowawczego

Ochrona pracownicy w ciąży powracającej z urlopu wychowawczego

Przebywam na 3-letnim urlopie wychowawczym, który kończy się 15 listopada 2008 r. Obecnie jestem w ciąży z drugim dzieckiem. Czy pracodawca może mi z tego powodu odmówić skrócenia urlopu wychowawczego. Czy jeśli się zgodzi na skrócenie urlopu, może mi zaraz po powrocie do pracy wypowiedzieć umowę o pracę? Jestem zatrudniona na czas określony do 2010 r. - pyta Czytelniczka z Poznania.


Jeśli zawiadomi Pani pracodawcę o skróceniu urlopu wychowawczego na co najmniej 30 dni przed planowanym terminem powrotu do pracy, pracodawca w żaden prawnie przewidziany sposób nie może sprzeciwić się Pani powrotowi do pracy. Ponadto, w związku z kolejną ciążą, jest Pani pod ochroną i jeśli nie następuje likwidacja czy upadłość pracodawcy, nie może on wypowiedzieć Pani umowy o pracę do końca urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z art. 1863 k.p. pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Jeśli pracownik na co najmniej 30 dni wcześniej powiadomi pracodawcę o rezygnacji z urlopu wychowawczego (najlepiej w formie pisemnej ze wskazaniem daty powrotu do pracy), na skrócenie urlopu wychowawczego zgoda pracodawcy nie jest potrzebna. Pracodawca ma 30 dni na przygotowanie stanowiska pracy dla pracownika powracającego z urlopu wychowawczego i po tym terminie nie może odmówić przyjęcia go z powrotem do pracy. Zgoda pracodawcy na skrócenie okresu urlopu wychowawczego jest wymagana tylko w przypadku, gdy pracownik chce powrócić do pracy wcześniej niż po 30 dniach od zawiadomienia pracodawcy o rezygnacji z urlopu wychowawczego.

W przypadku gdy pracownica powracająca z urlopu wychowawczego jest w ciąży, zastosowanie znajdują przepisy dotyczące szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy. W szczególności pracodawca nie może pracownicy wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 k.p.). Powyższa ochrona nie przysługuje jedynie pracownicy zatrudnionej na umowę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca (art. 177 § 2 k.p.). Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 k.p.).

Odpowiedziała Joanna Drawnel

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama