Kategorie

Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Piotr Matwiejczyk
Dwa lata temu jedna z naszych pracownic urodziła martwe dziecko. Obecnie pracownica ta ponownie jest w ciąży i niedługo będzie rodzić. W jakim wymiarze powinniśmy udzielić jej urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica nie ma innych dzieci - tak jak przy pierwszym, czy drugim porodzie?

RADA

Pracownicy należy udzielić urlopu macierzyńskiego tak jak przy drugim porodzie, a więc w wymiarze 20 tygodni.

UZASADNIENIE

Reklama

Przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do wyższego wymiaru urlopu macierzyńskiego (przy kolejnym porodzie) od tego, czy przy pierwszym porodzie pracownica urodziła martwe czy żywe dziecko. W tym znaczeniu poród, w wyniku którego urodziło się martwe dziecko, jest takim samym porodem jak ten, w wyniku którego przyszło na świat żywe dziecko. Państwa pracownica korzystała już raz z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, który przysługuje w przypadku urodzenia martwego dziecka. Pracownicy, która przy pierwszym porodzie urodziła martwe dziecko, przy drugim porodzie będzie przysługiwał urlop macierzyński w wyższym 20-tygodniowym wymiarze, jeżeli urodzi żywe dziecko.

Urodzenie martwego dziecka to co innego niż poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia wtedy, gdy dziecko umiera przed upływem 22. tygodnia ciąży. Natomiast o urodzeniu martwego dziecka mówimy, gdy śmierć dziecka następuje po 22. tygodniu ciąży. Rozróżnienie to ma duże znaczenie, ponieważ jedynie w przypadku urodzenia martwego dziecka pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński, a przy poronieniu pracownica może starać się wyłącznie o zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Pracownica, która urodzi martwe dziecko, ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Wymiar urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownicy zależy od wielu okoliczności określonych w przepisach Kodeksu pracy. Zasadniczo wymiar urlopu zależy od tego, czy jest to pierwszy czy kolejny poród oraz od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku pierwszego porodu pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni. Natomiast jeśli jest to drugi lub następny poród tej samej pracownicy, ma ona prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Gdy pracownica urodzi przy jednym porodzie więcej niż jedno dziecko, pracodawca ma obowiązek udzielić jej 28 tygodni urlopu macierzyńskiego. Również gdy pracownica urodzi martwe dziecko, ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Jeżeli natomiast dziecko urodzi się żywe, ale jego zgon nastąpi w trakcie pierwszych 8 tygodni życia, urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze 8 tygodni. Gdyby jednak śmierć dziecka nastąpiła w ciągu tygodnia poprzedzającego upływ 8 tygodni życia, pracownica ma prawo do 7 dni urlopu macierzyńskiego liczonego od dnia zgonu dziecka. W przypadku śmierci dziecka po upływie 8 tygodni od urodzenia, pracownica może korzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przez 7 dni od dnia zgonu dziecka.

• art. 180 § 1 pkt 2, art. 1801 Kodeksu pracy,

• pkt 2, pkt 4 załącznika do rozporządzenia z 17 września 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (DzU nr 219, poz. 2230).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.