reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Dwa lata temu jedna z naszych pracownic urodziła martwe dziecko. Obecnie pracownica ta ponownie jest w ciąży i niedługo będzie rodzić. W jakim wymiarze powinniśmy udzielić jej urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica nie ma innych dzieci - tak jak przy pierwszym, czy drugim porodzie?

RADA

Pracownicy należy udzielić urlopu macierzyńskiego tak jak przy drugim porodzie, a więc w wymiarze 20 tygodni.

UZASADNIENIE

Przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają prawa do wyższego wymiaru urlopu macierzyńskiego (przy kolejnym porodzie) od tego, czy przy pierwszym porodzie pracownica urodziła martwe czy żywe dziecko. W tym znaczeniu poród, w wyniku którego urodziło się martwe dziecko, jest takim samym porodem jak ten, w wyniku którego przyszło na świat żywe dziecko. Państwa pracownica korzystała już raz z urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, który przysługuje w przypadku urodzenia martwego dziecka. Pracownicy, która przy pierwszym porodzie urodziła martwe dziecko, przy drugim porodzie będzie przysługiwał urlop macierzyński w wyższym 20-tygodniowym wymiarze, jeżeli urodzi żywe dziecko.

Urodzenie martwego dziecka to co innego niż poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia wtedy, gdy dziecko umiera przed upływem 22. tygodnia ciąży. Natomiast o urodzeniu martwego dziecka mówimy, gdy śmierć dziecka następuje po 22. tygodniu ciąży. Rozróżnienie to ma duże znaczenie, ponieważ jedynie w przypadku urodzenia martwego dziecka pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński, a przy poronieniu pracownica może starać się wyłącznie o zasiłek chorobowy.

WAŻNE!

Pracownica, która urodzi martwe dziecko, ma prawo do 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Wymiar urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownicy zależy od wielu okoliczności określonych w przepisach Kodeksu pracy. Zasadniczo wymiar urlopu zależy od tego, czy jest to pierwszy czy kolejny poród oraz od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. W przypadku pierwszego porodu pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 18 tygodni. Natomiast jeśli jest to drugi lub następny poród tej samej pracownicy, ma ona prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Gdy pracownica urodzi przy jednym porodzie więcej niż jedno dziecko, pracodawca ma obowiązek udzielić jej 28 tygodni urlopu macierzyńskiego. Również gdy pracownica urodzi martwe dziecko, ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie. Jeżeli natomiast dziecko urodzi się żywe, ale jego zgon nastąpi w trakcie pierwszych 8 tygodni życia, urlop macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze 8 tygodni. Gdyby jednak śmierć dziecka nastąpiła w ciągu tygodnia poprzedzającego upływ 8 tygodni życia, pracownica ma prawo do 7 dni urlopu macierzyńskiego liczonego od dnia zgonu dziecka. W przypadku śmierci dziecka po upływie 8 tygodni od urodzenia, pracownica może korzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przez 7 dni od dnia zgonu dziecka.

• art. 180 § 1 pkt 2, art. 1801 Kodeksu pracy,

• pkt 2, pkt 4 załącznika do rozporządzenia z 17 września 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej, sposobu jej prowadzenia oraz szczegółowych warunków jej udostępniania (DzU nr 219, poz. 2230).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama