reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Zawarcie porozumienia z pracodawcą wyklucza późniejsze przywrócenie do pracy

Jeśli pracownica w okresie wypowiedzenia zajdzie w ciążę, to umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy do zakończenia stosunku pracy doszło na mocy porozumienia stron.

ORZECZENIE

Dorota P. - powódka - pod koniec listopada 2003 r. postanowiła odjeść z pracy i zawarła z pracodawcą porozumienie w tej sprawie. Z końcem lutego 2004 r. jej umowa o pracę została rozwiązana. Na początku kwietnia powódka dowiedziała się jednak, że jest w ciąży, która trwała już 7-8 tygodni - i zwróciła się do byłego pracodawcy o przywrócenie do pracy. Ponieważ pracodawca odmówił, Dorota P. wniosła powództwo.

Sąd I instancji uznał, że doszło do skutecznego rozwiązania stosunku pracy. W chwili zawarcia porozumienia powódka nie była w ciąży. Nie podlegała zatem ochronie przewidzianej w art. 177 par. 1 k.p., który to przepis zawiera zakaz wypowiadania lub rozwiązywania stosunku pracy w okresie ciąży, w drodze jednostronnej czynności prawnej pracodawcy.

Sąd II instancji, zajmując odmienne stanowisko, przywrócił Dorotę P. do pracy na dotychczasowych warunkach. Stwierdził, że powódka zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia - co oznacza, że była chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy. Pozwana spółka zaskarżyła ten wyrok skargą kasacyjną.

Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok i oddalił apelację powódki. W uzasadnieniu wskazał, że zgodnie z art. 177 par. 1 k.p. pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Oznacza to, że pracodawca nie może zwolnić pracownicy w ciąży. Z orzecznictwa wynika jeszcze dalej idąca ochrona. Nawet jeśli pracodawca złoży skuteczne oświadczenie wypowiadające umowę, to do jej rozwiązania i tak nie dojdzie, jeśli w okresie wypowiedzenia pracownica zajdzie w ciążę.

Ochrona dotyczy jednak tylko jednostronnego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę, a nie - tak jak w tym przypadku - zakończenia stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Okres, który biegnie od porozumienia do rozwiązania umowy, nie jest okresem wypowiedzenia.

Sygn. akt II PK 24/07

Maria Sankowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama