| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.


Jeśli pracownica jest świadoma swojego stanu i mimo to chce rozwiązać umowę o pracę, możecie Państwo bez obaw zgodzić się na proponowane przez nią porozumienie stron.

Ochrona trwałości stosunku pracy kobiety w ciąży zagwarantowana przez przepisy prawa pracy (w szczególności art. 177 k.p.) dotyczy tylko wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę. Z żadnego przepisu prawa pracy nie wynika zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży na mocy wypowiedzenia złożonego przez samą pracownicę lub w drodze porozumienia stron. Rozwiązanie umowy o pracę przez samą pracownicę w ciąży jest całkowicie dopuszczalne i skuteczne, jeśli świadomie rezygnuje ona ze swoich uprawnień związanych z ciążą, o czym można mówić wtedy, gdy pracownica wie, że jest w ciąży w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę lub wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

Odpowiedziała Joanna Drawnel

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »