Od kiedy zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko w związku z nowelizacją ustawy zasiłkowej
REKLAMA
Zleceniobiorczyni nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko za 12 czerwca 2008 r. Zleceniobiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem dopiero od 14 czerwca br. po zmianie ustawy zasiłkowej. Do 13 czerwca 2008 r. osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, mają prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie na chore dziecko w wieku do ukończenia 14 lat.
REKLAMA
UZASADNIENIE
Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która weszła w życie 14 czerwca 2008 r., zrównała prawo do zasiłku opiekuńczego dla wszystkich osób podlegających ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do zasiłku opiekuńczego mają wszystkie osoby, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, na:
• zdrowe dziecko, które nie ukończyło 8 lat i któremu trzeba zapewnić opiekę z powodu: nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby albo pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej małżonka, który stale opiekuje się dzieckiem,
• chore dziecko do ukończenia 14 lat,
• innego chorego członka rodziny.
W okresie od 16 marca 2007 r. do 13 czerwca 2008 r. osoby, które podlegały ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, mogły uzyskać prawo do zasiłku opiekuńczego wyłącznie na chore dziecko, które nie ukończyło 14 lat. Taka regulacja była wynikiem wyroku wydanego 6 marca 2007 r. przez Trybunał Konstytucyjny, który uznał art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego za niezgodny z konstytucją.
Przed 16 marca 2007 r. prawo do zasiłku opiekuńczego miały wyłącznie osoby, które podlegały ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.
Zatrudniona u Państwa zleceniobiorczyni przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, dlatego ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Jednak do 13 czerwca 2008 r. prawo do zasiłku opiekuńczego przysługiwało jej wyłącznie w razie choroby dziecka w wieku do ukończenia 14 lat.
REKLAMA
Zleceniobiorczyni poinformowała Państwa o nieobecności w pracy z powodu nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola 12 czerwca 2008 r., tj. w dniu, w którym powinna wykonywać pracę. O awarii w przedszkolu dowiedziała się na dzień przed jego zamknięciem. Od 14 czerwca w takiej sytuacji zleceniobiorca, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu, ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Jednak za 12 czerwca 2008 r. powinni Państwo odmówić jej prawa do zasiłku opiekuńczego, ponieważ w tym dniu obowiązywał jeszcze przepis art. 32 ustawy zasiłkowej, który nie uprawniał zleceniobiorcy do zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko.
12 czerwca 2008 r. mogą Państwo potraktować np. jako dzień usprawiedliwiony niepłatny, ponieważ zleceniobiorczyni poinformowała Państwa o tym, że nie będzie mogła wykonywać w tym dniu pracy.
Podstawa prawna:
• art. 1 pkt 1 ustawy z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 93, poz. 582),
• art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat