reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Czy wysokość zasiłku macierzyńskiego za poszczególne miesiące może się różnić

Czy wysokość zasiłku macierzyńskiego za poszczególne miesiące może się różnić

Pracownica nieprzerwanie od 1 grudnia 2007 r. jest na zwolnieniu lekarskim, a od 12 lutego 2008 r. na zasiłku macierzyńskim. Wypłacając zasiłek chorobowy za grudzień ub.r. i styczeń br. kwotę stawki dziennej zasiłku chorobowego mnożyliśmy przez 31 dni zwolnienia lekarskiego. Natomiast za luty br. wypłaciliśmy zasiłek chorobowy i macierzyński łącznie za 29 dni. Pracownica twierdzi, że zaniżyliśmy przysługujący jej zasiłek macierzyński, ponieważ w lutym br. kwota świadczeń, którą otrzymała, była niższa niż w grudniu i w styczniu. Czy ma rację?


RADA

Postąpili Państwo prawidłowo mnożąc stawkę dzienną łącznie przez 29 dni. Stawkę dzienną zasiłków należy mnożyć przez liczbę dni niezdolności do pracy w danym miesiącu kalendarzowym, dlatego wysokość zasiłków za poszczególne miesiące może być różna.

UZASADNIENIE

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Wysokość tych świadczeń za 1 dzień niezdolności do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Oznacza to, że pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, w kwocie 1/30 części wynagrodzenia, na podstawie którego została obliczona podstawa wymiaru.

PRZYKŁAD

Pracownik, który otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, chorował w okresie od 21 stycznia do 7 marca 2008 r. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, które otrzymał za okres od stycznia do grudnia 2007 r., wyniosło 2799 zł (w wysokości pomniejszonej o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika). Na podstawie tego wynagrodzenia została ustalona podstawa wymiaru przysługującego pracownikowi:

•wynagrodzenia za czas choroby za okres od 21 stycznia do 22 lutego 2008 r. (33 dni) oraz

•zasiłku chorobowego za okres od 23 lutego do 7 marca 2008 r.

Stawka dzienna świadczenia wynosi 74,64 zł (2799 zł : 30 dni × 80%). Taką stawkę należy zastosować do obliczenia wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego dla pracownika za każdy dzień zwolnienia lekarskiego, tj. łącznie za 47 dni, bez względu na to, w jaki sposób zostaną wypłacone świadczenia - w częściach (np. najpierw za okres od 21 do 31 stycznia 2008 r. - 11 dni, następnie za okres od 1 do 29 lutego 2008 r. - 29 dni i za okres od 1 do 7 marca 2008 r. - 7 dni, czy jednorazowo za cały okres od 21 stycznia do 7 marca 2008 r. - 47 dni).

Tak samo należy ustalać wysokość zasiłku macierzyńskiego. Obliczoną stawkę dzienną zasiłku należy mnożyć przez liczbę dni przysługującego pracownicy urlopu macierzyńskiego, za który jest wypłacany zasiłek. Pracownica, która urodzi pierwsze dziecko, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za 18 tygodni (126 dni), a gdy urodzi kolejne dziecko - wymiar zasiłku macierzyńskiego wynosi 20 tygodni (140 dni). Zasiłków nie wypłaca się z góry. Wypłata zasiłków za dłuższe okresy jest realizowana w ratach, ale w rezultacie pracownica otrzyma zasiłek macierzyński za cały przysługujący jej okres. Nie może być zatem mowy o zaniżeniu zasiłku w sytuacji, gdy pracodawca wypłaca zasiłek w ratach miesięcznych, a zasiłek za luty (który ma 28 lub 29 dni) jest niższy niż zasiłek za inne miesiące. Wysokość zasiłku nie jest ustalana ryczałtowo za każdy miesiąc, ale zależy od liczby dni, za które dokonywana jest wypłata.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama