reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Kiedy pracodawca musi zaproponować kobiecie w ciąży inną pracę

Kiedy pracodawca musi zaproponować kobiecie w ciąży inną pracę

Zdarza się, że kobiety w ciąży nie mogą wykonywać swoich dotychczasowych obowiązków. W takiej sytuacji pracodawca musi zaproponować im inną pracę albo zwolnić je z jej świadczenia. Kiedy pracodawca musi przenieść kobietę w ciąży do innej pracy? Czy może to być praca gorzej płatna?

Pracownica w ciąży nie może być zatrudniana w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Jest to zakaz bezwzględny, którego nie wyłącza nawet zgoda pracownicy. Jeżeli z umowy o pracę lub z organizacji pracy w zakładzie pracy wynika konieczność pracy kobiety w ciąży w porze nocnej, pracodawca zobowiązany jest zmienić rozkład pracy pracownicy, tak aby pracowała ona wyłącznie w ciągu dnia, a jeżeli nie da się inaczej uniknąć pracy nocnej, pracodawca może skrócić godziny pracy ciężarnej pracownicy. Jeżeli nie jest to możliwe, to pracownica powinna zostać przeniesiona do innej pracy. W sytuacjach, w których również przeniesienie byłoby niemożliwe, pracownica powinna zostać zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. W okresie zwolnienia pracownica zachowuje jednak prawo do dotychczasowego wynagrodzenia w pełnej wysokości.

Przeniesienie do innej pracy jest również obowiązkowe, jeśli pracownica w ciąży lub karmiąca piersią jest zatrudniona przy pracach wzbronionych takim pracownicom. Prace takie są wskazane w wykazie określonym rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545 z późn. zm.).

Podstawą do przeniesienia pracownicy w ciąży lub karmiącej piersią do innej pracy może być również orzeczenie lekarskie, z którego wynika przeciwwskazanie zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy.

Jeżeli w wyniku przeniesienia pracownicy do innej pracy, skrócenia jej czasu pracy lub zmiany warunków pracy na dotychczasowym stanowisku obniży się jej wynagrodzenie, pracownicy w ciąży przysługuje dodatek wyrównawczy.

Pracodawca powinien też pamiętać, że pracownicy w ciąży nie można delegować poza jej miejsce pracy oraz zatrudniać w tzw. przerywanym czasie pracy. W tym zakresie ochrona jest jednak względna, bo pracownica może na to wyrazić zgodę.

Pracodawca naruszający przepisy o uprawnieniach pracowników związanych z rodzicielstwem popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone grzywną do 30 tys. zł. Pracownica zaś może bez narażania się na jakiekolwiek sankcje odmówić wykonania polecenia pracy w warunkach naruszających jej prawa.

Bartłomiej Raczkowski

partner, Bartłomiej Raczkowski Kancelaria Prawa Pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama