Kategorie

Zmiany w przepisach o działalności gospodarczej

Barbara Zabieglińska
Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów ubezpieczeniowych oraz możliwość zawieszenia działalności gospodarczej - to najnowsze zmiany w przepisach dotyczące ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Zmiany w przepisach zostały wprowadzone ustawą z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 141, poz. 888). Wejdą w życie od 20 wrześ-nia br. i mają istotne znaczenie zwłaszcza dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Nowelizacja dotyczy m.in.:

• ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007r. nr 155, poz. 1095 ze zm.; zwana dalej ustawą gospodarczą),

• ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.; zwana dalej ustawą systemową),

• ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm.; zwana dalej ustawą zdrowotną).

Wniosek o wydanie pisemnej interpretacji

Przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne w jego indywidualnej sprawie, a wynika to ze zmiany art. 10 ust. 1 ustawy gospodarczej. Oznacza to, że dana osoba (nawet członek rodziny) może z zapytaniem wystąpić tylko w swojej sprawie, a nie np. w sprawie swojego wspólnika, z którym prowadzi firmę. Taka forma jest stosowana także w odniesieniu do pytań z zakresu podatków. Wniosek, o którym wyżej mowa, może dotyczyć zarówno już zaistniałego faktu, jak i zdarzeń przyszłych.

Przedsiębiorca we wspomnianym wniosku zobowiązany jest przedstawić stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe oraz własne stanowisko w sprawie.

Ponadto wniosek musi zawierać w szczególności:

• firmę przedsiębiorcy,

• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adres przedsiębiorcy,

• numer identyfikacji podatkowej (NIP),

• numer w rejestrze przedsiębiorców (Krajowy Rejest Sądowy albo Ewidencja Działalności Gospodarczej),

• adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca wnoszący zapytanie w sprawie zinterpretowania danego przepisu wnosi opłatę w wysokości 40 zł, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Ważne!

W przypadku niewniesienia opłaty wniosek o wydanie pisemnej interpretacji nie będzie rozpatrzony.

W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych dana jednostka (ZUS, urząd skarbowy) pobiera opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Organ państwowy lub administracyjny zobowiązany jest wydać interpretację bezzwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez organ administracji publicznej lub państwową jednostkę organizacyjną kompletnego i opłaconego wniosku.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zmiana wprowadzona w ustawie systemowej jest bardzo istotna dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Nastąpiła ona na skutek wnoszonych przez przedsiębiorców postulatów, a dotyczy możliwości zawieszania działalności gospodarczej. Do tej pory mówiło się (i tak było faktycznie), że pojęcie „zawieszenie działalności gospodarczej” nie występuje w przepisach ubezpieczeniowych. Od 20 września 2008 r. zostanie to uregulowane. Nowelizacja przewiduje bowiem możliwość zawieszenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne. W okresie zawieszenia działalności osoby te nie będą zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej będą dobrowolne. Dobrowolność ta nie odnosi się natomiast do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Przykład

Jan Kowalski zawiesza działalność gospodarczą w zakresie handlu od 1 do 30 listopada 2008 r. Za ten miesiąc nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak na własny wniosek przystępuje do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Nie może natomiast za ten miesiąc opłacić składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe.

Ważne!

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia wznowienia jej wykonywania.

Za okres zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca niezatrudniający pracowników nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej (ZUS DRA). Wznowienie wykonywania działalności nie wymaga ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń.

Nowelizacja wprowadziła również zmianę przepisu art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zdrowotnej. Nowy przepis zakłada, że ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają osoby prowadzące działalność pozarolniczą lub osoby z nimi współpracujące, z wyłączeniem osób, które zawiesiły wykonywanie działalności na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ustawy przewiduje możliwość przystąpienia tych osób do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na ogólnych zasadach.

Ważne!

Postępowania prowadzone przez ZUS w sprawach wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, które w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy toczą się w związku ze zgłoszeniem przez przedsiębiorcę czasowego zaprzestania wyko- nywania tej działalności, ulegają umorzeniu.

Nie odnosi się to do sytuacji, gdy przedsiębiorca zgłosił czasowe zaprzestanie wykonywania działalności, podczas gdy faktycznie ją wykonywał.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszej oferty
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Webinarium: SLIM VAT 2 – Ulga na złe długi + Certyfikat gwarantowany
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?

  Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

  Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

  Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 18 września 2021 r.

  Najnowsze zmiany w ubezpieczeniach społecznych weszły w życie 18 września 2021 r. Sprawdź, co się zmieni.

  Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

  Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

  Przeniesienie urlopu na kolejną umowę - wzór porozumienia

  Przeniesienie urlopu wypoczynkowego na kolejną umowę o pracę może nastąpić na mocy porozumienia stron. Jak je prawidłowo sporządzić? Oto wzór porozumienia.

  Ostatnie dni na wniosek o zwolnienie z ZUS!

  Wniosek o zwolnienie z ZUS - sklepiki szkolne i piloci muzealnych wycieczek mają ostatnie dni na ubieganie się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek ZUS.

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń - covid

  Podwyższona kwota wolna od potrąceń została przewidziana w tarczy na czas pandemii COVID-19. Kogo dotyczy? Ile wynosi?

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy - szczepienie

  Usprawiedliwienie nieobecności w pracy z powodu szczepienia - kiedy jest możliwe? Czy szczepienie dziecka uzasadnia zwolnienie od pracy?

  Kobiety najwięcej ucierpiały na pandemii

  Kobiety najwięcej straciły w czasie pandemii. To one częściej były zwalniane. Spadł na nie ciężar opieki nad dziećmi i pracy jednocześnie. Jak wpłynęło to na ich zdrowie?

  Płace rosną, bo firmy walczą o pracowników

  Płace rosną wszędzie. Wszystkie kody PKD odnotowały w sierpniu 2021 r. podwyżki wynagrodzeń. Firmy walczą w ten sposób o pracowników.

  Jak można podzielić urlop ojcowski?

  Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Jak można go podzielić? Do kiedy należy go wykorzystać?

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy

  Skrócenie izolacji i dopuszczenie pracownika do pracy - czy jest możliwe? Co na to prawo? Jakie świadczenia przysługują za czas izolacji?

  Składki KRUS - IV kwartał 2021 r.

  Składki KRUS w IV kwartale 2021 r. - ile wynosi miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Dyscyplinarka za brak szkolenia BHP

  Czy brak szkolenia BHP może być podstawą dyscyplinarki? Czy można uznać to za ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracownika?

  Dzień Pracownika Służby BHP

  Dzień Pracownika Służby BHP przypada na 19 września każdego roku. Z tej okazji Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotowała list z podziękowaniami i życzeniami dla pracowników służb BHP.

  Dobre i złe nawyki pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna pomaga łączyć pracę z życiem prywatnym. Jakie są dobre i złe nawyki zdalnych pracowników? Oto wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

  Płaca minimalna a gospodarka - podcast premiera

  Jaki wpływ na gospodarkę ma płaca minimalna? Czym skutkuje brak godziwego wynagrodzenia? Premier wystartował z autorskim podcastem.

  Składka zdrowotna 9% średniej płacy krajowej

  Składka zdrowotna liczona od średniej płacy krajowej to propozycja Rzecznika MŚP. Czy 9% przeciętnej płacy w gospodarce przy podatku liniowym to dobre rozwiązanie? Ile wyniosłaby w 2022 r.?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.