REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracownika, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa antykryzysowa po dwóch latach obowiązywania

Pracodawca, podejmując decyzję o zawarciu umowy o pracę na czas określony z naruszeniem przepisów ustawy antykryzysowej, powinien liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami w postaci związania się z pracownikiem umową na czas nieokreślony.

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września - ustawa w Senacie

Wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września, zamiast do końca pierwszego kwartału następnego roku, przewiduje jeden z zapisów tzw. ustawy deregulacyjnej bis, przyjętej 19 sierpnia przez Sejm. Ustawa trafiła do Senatu.

Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP

Jaką metodą powinny być prowadzone szkolenia bhp

Jesteśmy na etapie wybierania firmy szkoleniowej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeglądając oferty zauważyliśmy, że proponowanych jest bardzo wiele metod szkoleniowych. Która z nich jest najskuteczniejsza?

REKLAMA

Nakładanie kar porządkowych

Pracodawca nie zawsze udzieli urlopu na żądanie

Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w roku kalendarzowym. Eksperci Pracodawców RP przypominają jednak, że pracodawca nie zawsze ma obowiązek udzielić urlopu na żądanie, w szczególności gdy chce z niego skorzystać w jednym czasie większość pracowników firmy.

Komu należy doręczyć pisemne zakresy czynności

W naszym zakładzie w sezonie letnim pracuje do 60 osób zatrudnionych na stanowiskach biurowych i produkcyjnych. Pracownicy biurowi mają stałe angaże i pisemne zakresy czynności. Czy mamy obowiązek sporządzenia pisemnych zakresów czynności także pracownikom produkcyjnym?

Kto płaci za badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadzone na żądanie pracodawcy

Jednemu z naszych pracowników przedstawiliśmy na piśmie żądanie zbadania stanu jego trzeźwości, ponieważ kilkakrotnie dało się wyczuć od niego alkohol. Wynik badania, na które podwładny udał się w trakcie pracy, wykazał 1 promil alkoholu we krwi. Po badaniach nie dopuściliśmy pracownika do pracy. Czy możemy go obciążyć kosztami tych badań? Czy ich wartość w przypadku nieobciążenia pracownika będzie stanowić dla niego przychód ze stosunku pracy? Jakie wynagrodzenie przysługuje podwładnemu za dzień, w którym był pijany w pracy?

REKLAMA

Dłuższy termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - Sejm przyjął ustawę

Sejm przyjął w piątek, 19 sierpnia, ustawę o redukcji obowiązków informacyjnych. Ustawa m.in. umożliwia wykorzystanie zaległego urlopu do 30 września następnego roku i likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków np. RMUA.

Czy trzeba udzielić urlopu wypoczynkowego, pracownicy, która po urlopie macierzyńskim wystąpiła o dni opieki na dziecko

Pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego. Złożyła do nas wniosek, w którym wystąpiła o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim 2 dni opieki na dziecko, a następnie zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. Czy musimy uwzględnić wniosek pracownicy dotyczący terminu udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli

Do podstawy ustalania wynagrodzenia urlopowego nauczycieli wlicza się wszystkie stałe składniki wynagrodzenia. Dodatkowo do podstawy należy wliczyć m.in. wynagrodzenie za pracę w porze nocnej.

Wypłata świadczeń urlopowych a obowiązek składkowy

Nasza firma zatrudnia 16 osób i nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wypłacamy pracownikom świadczenia urlopowe. Czy ich kwota podlega oskładkowaniu?

Świadczenie urlopowe

Świadczenie urlopowe wypłacają pracodawcy spoza sfery budżetowej, którzy zrezygnowali z tworzenia zakładowego funduszu socjalnego oraz zatrudniali na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Zmiany w zasadach wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt zawiera propozycje zmian do Kodeksu pracy. Posłowie zamierzają m.in. wydłużyć termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika po stażu absolwenckim

Kiedy pracownikowi należy wypłacić świadczenie urlopowe

Pracownik chce wykorzystać urlop od 22 października i skorzystać ze świadczenia urlopowego. W trakcie urlopu wypada 1 listopada, czyli dzień wolny od pracy, czy w takim przypadku to święto przerywa ciąg urlopu czy nie? Czy pracodawca zawsze musi wypłacać świadczenie urlopowe? I ile osób musi być zatrudnionych, aby pracodawca miał obowiązek wypłacania tego świadczenia? Bardzo proszę o odpowiedź, bo w każdym inspektoracie, w różnych miastach odpowiedź brzmiała inaczej.

Utrata uprawnień zawodowych przez pracownika

W razie utraty przez pracownika wymaganych uprawnień zawodowych, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę, zmienić stanowisko lub rodzaj pracy lub powierzyć wykonywanie innych zadań niż określone w umowie o pracę.

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych

Jak powinny wyglądać szkolenia okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?

Zasady odpowiedzialności majątkowej urzędników państwowych za rażące naruszenie prawa

Udzielanie urlopu wypoczynkowego nauczycielowi akademickiemu

Nauczyciel akademicki uczelni publicznej lub niepublicznej ma prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Wymiar urlopu nie jest uzależniony ani od poziomu wykształcenia, ani od okresu zatrudnienia i wynosi 36 dni roboczych w ciągu roku.

Udzielanie urlopu nauczycelom i nauczycielom akademickim

Nauczyciel korzysta z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich i zimowych. Jeśli zdarzy się tak, że nauczyciel zachoruje w trakcie trwania swojego urlopu, należy mu się urlop uzupełniający w wymiarze 8 dni.

Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej?

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Udzielanie pracownikom urlopów okolicznościowych

Aby uzyskać urlop okolicznościowy pracownik jest zobowiązany do wystąpienia z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.

Skutki nieterminowego dostarczenia zwolnienia lekarskiego

Pracownik ma 7 dni na dostarczenie pracodawcy zwolnienia lekarskiego wydanego na druku ZUS ZLA. Jeśli nie dochowa tego terminu, należny mu zasiłek chorobowy albo opiekuńczy jest obniżany o 25% począwszy od 8. dnia niezdolności do pracy określonej na tym zwolnieniu.

Wliczanie do czasu pracy czasu dojazdu pracownika do miejsca delegacji

Jeden z naszych pracowników wyjechał w delegację w celu wykonania obowiązków w oddziale firmy, znajdującym się w innym mieście niż jego stałe miejsce pracy. Pracownik odbył podróż samochodem służbowym. Jak w przedstawionej sytuacji rozliczyć jego czas pracy? Czy w związku z tym, że pracownik prowadził samochód, aby dojechać do miejsca delegacji nie przewożąc innych pracowników, należy uznać, że czas dojazdu i powrotu do oddziału będzie dla niego czasem pracy?

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy – wkrótce nowelizacja rozporządzenia?

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Klauzule autonomiczne do umowy o pracę

Poza umową o pracę pracownik i pracodawca są uprawnieni do zawierania innych umów, które – nie będąc częścią składową stosunku pracy – kształtują wzajemne prawa i obowiązki stron. Takie dodatkowe umowy nazywane są klauzulami autonomicznymi.

Odpowiedzialność pracownika za samochód służbowy

Samochód służbowy powierza się pracownikowi z obowiązkiem zwrotu. Pracownik będzie odpowiadał za szkodę na nim w pełnej wysokości niezależnie od tego, czy powstała na skutek winy umyślnej czy nieumyślnej.

Kontrola podczas urlopu wypoczynkowego pracownika

Ustalenie procedury uzyskania zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika

Czy możemy wprowadzić do regulaminu pracy obowiązek uzyskania pisemnej zgody pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji? Uzyskanie takiej zgody dawałoby pracownikowi prawo do zwolnień od pracy i urlopów szkoleniowych.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

Czy za kradzież można zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym?

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Każdy pracownik, a więc również nauczyciel, ma zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel placówki nieferyjnej co roku ma prawo do 35 dni urlopu.

Wypowiedzenie umowy o pracę - zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

Częstą praktyką w okresie wypowiedzenia umowy o pracę jest zwalnianie pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Jest to korzystne dla pracodawcy, chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Kiedy nie jest dopuszczalne zawarcie dodatkowej umowy cywilnoprawnej z własnym pracownikiem

Nasza księgowa (zatrudniona na umowę o pracę) została wskazana w budżecie projektu unijnego, który będzie realizowany przez naszą firmę, jako osoba rozliczająca projekt na podstawie umowy zlecenia. Zawarta z księgową umowa zlecenia będzie finansowana ze środków unijnych. Czy zawarcie z nią takiej umowy przez naszą firmę będzie zgodne z prawem?

Dieta z tytułu podróży służbowej a czasowe powierzenie wykonywania pracy w innym miejscu

Czy pracownikowi, któremu powierzono wykonywanie pracy w innym miejscu niż wskazane w umowie o pracę w trybie art. 42 § 4 k.p., przysługuje dieta z tytułu podróży służbowej?

Czy wszyscy pracownicy samorządowi powinni odbyć służbę przygotowawczą?

Czy wszyscy pracownicy samorządowi są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej? Jeśli tak to, w którym momencie i czy istnieje możliwość zwolnienia z tej służby?

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas strajku

Za czas prowadzenia strajku, jeśli pracownik w tym czasie nie wykonywał pracy, nie przysługuje wynagrodzenie. W miesiącu, w którym była podjęta i prowadzona akcja strajkowa, pracodawca ma prawo obniżyć wynagrodzenie pracownika za czas trwania tejże akcji.

Przeszukanie rzeczy osobistych pracownika

Rzeczy pracownika można przeszukać w ściśle określonym celu, jakim jest ochrona interesu prawnego pracodawcy. W przypadku gdy pracodawca nie będzie potrafił wskazać celu przeszukania, może się narazić na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika.

Odpowiedzialność spółki partnerskiej jako pracodawcy

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Zwolnienie z podatku wartości sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

Biuro podróży odpowie za zmarnowany urlop pracownika

Biuro podróży może wyrządzić szkodę niemajątkową w postaci „zmarnowanego urlopu” lub „straconego wypoczynku”, a podstawą jego odpowiedzialności jest przepis stanowiący, że organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych - orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 19 listopada 2010 r.

Telepraca - zasady zatrudniania

Kodeks pracy nie określa, jakie rodzaje pracy mogą być wykonywane w formie telepracy, czyli pracy wykonywanej z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Jakie zatem warunki muszą zostać spełnione, by pracownik mógł stać się telepracownikiem i jakie w związku z tym spoczywają na pracodawcy obowiązki?

Kontrola trzeźwości pracowników

Warunki zatrudniania Polaków w Niemczech

Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy–Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.

REKLAMA