Kategorie

W jakim terminie należy udzielić pracownikowi urlopu okolicznościowego

Małgorzata Podgórska
Pracownica wyszła za mąż 3 miesiące temu. Wtedy odbył się tylko jej ślub cywilny, natomiast obecnie pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu okolicznościowego z okazji ślubu kościelnego. Czy 3 miesiące po ślubie cywilnym pracownica może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub kościelny?

Pracownicy przysługuje tzw. urlop okolicznościowy wyłącznie z tytułu ślubu cywilnego, gdyż tylko ten ślub powoduje skutki cywilnoprawne. Natomiast ślub kościelny jest uroczystością wyłącznie religijną. Ponadto urlop okolicznościowy musi mieć bezpośredni związek ze zdarzeniem, z powodu którego przysługuje, i powinien pozostawać z nim w związku czasowym. Należy przyjąć, że okres 3 miesięcy po ślubie jest zbyt późnym terminem na udzielenie urlopu okolicznościowego z tego tytułu, chyba że pracownik udowodni prawo do tego zwolnienia od pracy.

UZASADNIENIE

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z tytułu własnego ślubu w wymiarze 2 dni (§ 15 pkt 1 rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy...).

Dni zwolnienia od pracy w związku z własnym ślubem – tzw. urlop okolicznościowy – są udzielane przez pracodawcę w terminie wskazanym przez pracownika i zasadniczo powinny pokrywać się z datą zdarzenia, które jest przyczyną takiego zwolnienia. Prawo pracy nie precyzuje konkretnej daty, w której to zwolnienie od pracy powinno być udzielone (czy to ma być dzień ślubu, czy dzień składania w urzędzie stanu cywilnego stosownych dokumentów), jednak udzielenie takiego zwolnienia musi mieć bezpośredni związek z zawarciem związku małżeńskiego. Dlatego pracownica, która jeszcze przed dniem ślubu musi załatwić liczne sprawy z nim związane, np. złożyć dokumenty w urzędzie stanu cywilnego albo już po ślubie odebrać akt małżeństwa z urzędu stanu cywilnego lub wziąć udział w uroczystościach rodzinnych, jest uprawniona do skorzystania z urlopu okolicznościowego.

WAŻNE!

Dwa dni urlopu okolicznościowego są udzielane w terminie wskazanym przez pracownika, ale muszą pozostawać w bliskim związku czasowym ze ślubem pracownika.

Jeżeli pracownik występuje do pracodawcy o udzielenie zwolnienia od pracy z powodu własnego ślubu w dużym odstępie czasu od tego zdarzenia, to nie istnieje z reguły związek między zwolnieniem od pracy a samym ślubem, co z kolei przemawia za tym, że pracodawca nie ma podstaw do udzielenia tego zwolnienia. Należy pamiętać, że 2-dniowe zwolnienie od pracy jest zwolnieniem celowym. Zatem jeżeli nie może zostać zrealizowany cel tzw. urlopu okolicznościowego, to nie ma podstaw do jego udzielenia. Zwolnienie od pracy na ślub jest bowiem udzielane w celu załatwienia formalności urzędowych oraz zorganizowania i wzięcia udziału w uroczystości rodzinnej związanej ze ślubem.

PRZYKŁAD

Pracownik zaplanował ślub konkordatowy i wesele na 24 września br. Przed ślubem konieczne było załatwienie w urzędzie stanu cywilnego formalności związanych z uzyskaniem dokumentów umożliwiających zawarcie ślubu i dostarczenie ich do swojej parafii. Ponieważ ślub konkordatowy powoduje skutki nie tylko religijne, ale także cywilnoprawne, pracownik ma możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego w wymiarze 2 dni. Pracownik wystąpił o udzielenie 1 dnia wolnego 21 września br., natomiast drugi dzień chciałby wykorzystać 23 grudnia. Udzielenie zwolnienia od pracy w grudniu nie będzie jednak możliwe, gdyż nie służyłoby ono realizowaniu celów związanych ze ślubem.


Reklama

Pracownik w razie sporu lub wątpliwości powinien udowodnić prawo do zwolnienia od pracy. Zgodnie bowiem z zasadą prawa cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne (art. 300 Kodeksu pracy w zw. z art. 6 Kodeksu cywilnego).

Pracownik składa pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu okolicznościowego przedkładając do wglądu – na żądanie pracodawcy – odpis aktu małżeństwa. Jeżeli korzysta z tego zwolnienia przed ślubem, składa oświadczenie o zamiarze wstąpienia w związek małżeński i dostarcza odpis aktu małżeństwa niezwłocznie po jego uzyskaniu.

Pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy tylko na taki ślub, który powoduje skutki prawne. Nie należy się ono zatem na ślub kościelny, jeżeli wcześniej pracownik zawarł ślub cywilny. Zawierając bowiem w takiej sytuacji ślub kościelny pracownik jest już w związku małżeńskim.

Należy podkreślić, że w razie ślubu przypadającego w dniu dla pracownika rozkładowo wolnym od pracy (np. w niedzielę lub święto), pracodawca także może udzielić zwolnienia od pracy w dniach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po dniu wolnym od pracy.

Reklama

Warto zaznaczyć, że zwolnienia od pracy w związku ze ślubem pracownika pracodawca udziela na cały dzień jego pracy, niezależnie od liczby godzin przypadających do przepracowania zgodnie z jego grafikiem i systemu czasu pracy, w jakim jest zatrudniony.

Za czas zwolnienia od pracy, o którym mowa wyżej, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości należy obliczać z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Podstawa prawna

 • art. 297, art. 300 Kodeksu pracy,
 • art. 6 Kodeksu cywilnego,
 • § 1, § 15 i § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.),
 • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?