reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Mąż naszej pracownicy dostarczył nam zwolnienie lekarskie, w którym jest wpisane jej panieńskie nazwisko, pozostałe dane się zgadzają. Pracownica jest po ślubie 2 miesiące. Czy należy zwrócić takie zwolnienie, aby zostało poprawione, czy możemy na jego podstawie wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie ubezpieczonej (która najprawdopodobniej nie dopełniła jeszcze formalności związanych z jego zmianą) stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku.

UZASADNIENIE

Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wystawione na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to wystawiane jest wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby ubezpieczonej, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Prawo do wystawiania zwolnień lekarskich na drukach ZUS ZLA przysługuje:

  • lekarzom,
  • lekarzom dentystom,
  • starszym felczerom,
  • felczerom prowadzącym leczenie.

ZUS upoważnia ich do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wydając im druki ścisłego zarachowania – ZUS ZLA. Druki te lekarz wypełnia zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.

Przed podjęciem wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku na podstawie zaświadczenia ZUS ZLA płatnik powinien dokonać kontroli formalnej zaświadczenia. Kontrola ta ma na celu ustalenie, czy zwolnienie nie zostało sfałszowane i czy zostało wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, płatnik składek występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.

Natomiast w przypadku podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie zostało wydane niezgodnie z przepisami, płatnik składek występuje o wyjaśnienie sprawy do właściwej jednostki ZUS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Klimkiewicz

Radca prawny, ekspert kancelarii Wieksze-Odszkodowanie.pl w zakresie odszkodowań, zadośćuczynień i rent z tytułu wypadków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama