Kategorie

Odmowa wykonania polecenia pracodawcy

Katarzyna Wrońska-Zblewska
Pracodawca naszej firmy czasami przywozi ze sobą psa, który siedzi w jego gabinecie. W ubiegłym tygodniu pracodawca sprawdzał raporty i w celu wyjaśnienia wątpliwości prosił, żeby przyszła do jego gabinetu pracownica z działu informatycznego. Kiedy pracownica zobaczyła psa, odmówiła wejścia do gabinetu. Szef zdenerwował się jej reakcją i chce ją ukarać za odmowę wykonania polecenia służbowego. Czy może tak zrobić?

Jeśli odmowa wejścia do gabinetu pracodawcy wynikała z obawy przed psem, pracodawca nie może w żaden sposób ukarać pracownicy. Ponadto powinien zrezygnować z przyprowadzania zwierzęcia do firmy, ponieważ jego obowiązkiem jako pracodawcy jest zapewnienie wszystkim pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sytuacja, w której pracownica obawia się o swoje zdrowie (np. boi się pogryzienia przez psa), nie spełnia wymogu bezpiecznej i higienicznej pracy.

UZASADNIENIE

Reklama

Za odmowę wykonania polecenia służbowego pracodawca może zastosować wobec pracownika środki dyscyplinujące, np. w postaci kar porządkowych. Jednak nie każde polecenie pracodawcy musi być przez pracownika wykonane. Pracownik ma obowiązek wykonania jedynie takich poleceń, które dotyczą pracy i nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę (art. 100 § 1 Kodeksu pracy). Takim poleceniem jest z pewnością polecenie (np. wydane telefonicznie), aby pracownica udała się do gabinetu szefa i wyjaśniła mu wątpliwości związane z raportami, zakładając, że pracownica, której wydano takie polecenie, była osobą kompetentną (posiadającą wymaganą wiedzę, doświadczenie, uprawnienia itp.). A zatem odmowa wykonania takiego polecenia zwykle może być podstawą do ukarania pracownika karą porządkową.

Na ukaranie nie kwalifikuje się jednak sytuacja, w której odmowa wykonania polecenia służbowego była podyktowania względami obiektywnymi, np. pracownica nie mogła wykonać polecenia, ponieważ wykonuje inne polecone jej zadanie, którego z przyczyn obiektywnych nie może przerwać (np. w przeciwnym razie utraci dane), nie posiada niezbędnej wiedzy (np. nigdy nie przygotowywała takich raportów, pracuje w innym dziale itp.). Inaczej bowiem należy traktować pracownika, który nie może z konkretnych przyczyn wykonać polecenia służbowego, a inaczej pracownika, który wykonać go nie chce – bez uzasadnionego powodu. W każdym takim przypadku, gdy z przyczyn obiektywnych pracownik nie jest w stanie wykonać polecenia służbowego, nie powinien być karany. Jednak aby nie narazić się na sankcje za niewykonanie polecenia służbowego, pracownik powinien poinformować pracodawcę, dlaczego nie wykona (nie może wykonać) danego polecenia służbowego. Wówczas sytuacja jest jasna i od początku nie ma wątpliwości, jak traktować zachowanie pracownika.

WAŻNE!

Jeżeli z przyczyn obiektywnych pracownik nie może wykonać polecenia pracodawcy, nie powinien być za to ukarany.


Reklama

Wątpliwości powstają w przypadku, gdy odmowa wykonania polecenia służbowego nie została uzasadniona przez pracownika. W sytuacji opisanej w pytaniu nie mamy pewności, z jakiego powodu pracownica odmówiła wejścia do gabinetu szefa. Dlatego zanim pracodawca podejmie decyzje dotyczące nałożenia na pracownicę jakichkolwiek sankcji, powinien najpierw wyjaśnić powód takiego jej zachowania. Z pytania wynika, że pracownica odmówiła wejścia do gabinetu szefa, gdy zobaczyła psa. Ponadto nie odmówiła wyjaśnienia wątpliwości związanych z raportami, lecz samego wejścia do gabinetu. Możliwe więc, że powodem odmowy był strach przed psem (np. związany z zachowaniem psa, jego wyglądem, wcześniejszym pogryzieniem pracownicy przez innego psa itp.). W takim przypadku pracodawca nie powinien wyciągać negatywnych konsekwencji wobec tej pracownicy. Ponadto jeśli okaże się, że rzeczywistym powodem odmowy wejścia do gabinetu szefa była obawa przed zwierzęciem, pracodawca powinien zrezygnować z przyprowadzania psa do firmy.

Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem chronić zdrowie (fizyczne i psychiczne) i życie pracowników, zapewniając bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 207 § 2 Kodeksu pracy). Przez zapewnienie odpowiednich warunków bhp należy rozumieć takie warunki, w których pracownicy nie są i nie czują się zagrożeni. W tym celu pracodawca powinien reagować na potrzeby pracowników w zakresie zapewnienia im bezpieczeństwa i higieny pracy oraz podejmować określone środki w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony ich zdrowia i życia. Dlatego pracodawca powinien przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze, np. założyć psu kaganiec, smycz lub całkowicie zrezygnować z przyprowadzania go do zakładu pracy. Niekiedy bowiem, aby usunąć poczucie obawy lub strachu, nie wystarczy założenie zwierzęciu kagańca lub smyczy. Pracownik, który mimo to obawia się zwierzęcia, ma prawo żądać od pracodawcy, aby zwierzę nie przebywało na terenie zakładu pracy.

Podstawa prawna

 • art. 100 § 1, art. 207 § 2 pkt 1, pkt 3 Kodeksu pracy
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?