| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Urlop wypoczynkowy pracownika niepełnoetatowego

Nasz zakład zatrudnia pracownika na 1/2 etatu, jego dniami pracy są: poniedziałek – 7 godzin, wtorek – 5 godzin oraz czwartek – 8 godzin. Proszę o informację, jak powinnam udzielać urlopu wypoczynkowego takiemu pracownikowi? Chodzi mi o kwestię ciągłości urlopu – czy jeżeli pracownik ten nabywa prawo do 10 dni urlopu, to taki urlop mogę traktować jako ciągły, czy mam go udzielić wyłącznie w dni, w których pracownik powinien pracować?

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (w omawianym przypadku będą to poniedziałek, wtorek i czwartek), lecz w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu z zastosowaniem przeliczenia jednego dnia na 8 godzin. Zasadę zachowania ciągłości minimum 14 dni kalendarzowych wypoczynku stosuje się natomiast przy podziale urlopu na części na wniosek pracownika. Przestrzegając tej zasady, należy udzielić pracownikowi 6 dni urlopu (dwa poniedziałki, dwa wtorki i dwa czwartki, przypadające w dwóch następujących po sobie tygodniach).

Podstawowa zasada dotycząca udzielania urlopów została zapisana w art. 1542 § 2 k.p. Głosi ona, że urlopu udziela się w te dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. W przypadku zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy urlop powinien więc przypadać tylko w te dni, w których świadczy on pracę. Jak już wspomniano wcześniej, urlop pracownika zawsze powinien przypadać w poniedziałki, wtorki i czwartki, które są jego dniami pracy.

Poza udzielaniem urlopu w odpowiednim dniu ważne jest również prawidłowe przeliczenie dni urlopu na godziny pracy. W myśl art. 1542 § 2 k.p. przy udzielaniu urlopu jeden dzień odpowiada 8 godzinom pracy. Zatrudnionemu na 1/2 etatu przysługuje zatem 80 godzin urlopu w ciągu danego roku (10 dni x 8 godz. = 80 godz.). Czas pracy pracownika w poszczególnych dniach jest różny i wynosi: w poniedziałek – 7 godzin, we wtorek – 5 godzin, w czwartek – 8 godzin na dobę (razem 20 godzin). Jeśli w takim tygodniu pracownik skorzysta z urlopu, to roczna pula urlopu wypoczynkowego zmniejszy się o 2,5 dnia urlopu. Kalkulacja ta jest wynikiem działania: 20 godz. : 8 godz. = 2,5 dnia. Jeśli pracownik wykorzysta jednorazowo cały urlop, to okres jego nieobecności w pracy może wynieść 4 tygodnie (20 godzin x 4 = 80 godz.; 2,5 dnia x 4 tygodnie = 10 dni).

Gdyby pracownik nie zamierzał wykorzystać od razu całego urlopu i chciał go podzielić na części, to należy pamiętać, że co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych (art. 162 k.p.). Do zachowania tej reguły wystarczające będzie udzielenie pracownikowi 6 dni urlopu w dwa kolejne poniedziałki, wtorki i czwartki.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »