reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nakładanie kar porządkowych

Nakładanie kar porządkowych

W naszej firmie zatrudniamy przedstawicieli handlowych, którzy odpowiadają za nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z klientami – odbiorcami naszych produktów. W celu wzmocnienia nadzoru nad tą grupą pracowników kilka miesięcy temu zażądaliśmy od nich cotygodniowych raportów o podjętych działaniach, spotkaniach z klientami itp. Początkowo wszyscy składali raporty, ale obecnie coraz częściej zdarzają się opóźnienia, a raporty są niepełne i enigmatyczne. Kilku pracowników stwierdziło wręcz, że pisanie raportów to strata czasu i zaprzestało ich przygotowywania. W naszym zakładowym regulaminie pracy posiadamy katalog przewinień, za które pracownicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, ale nie ma w nim mowy o raportach. Czy możemy zdyscyplinować pracowników przez kary porządkowe?

Tak, stosowanie odpowiedzialności porządkowej za nieprzestrzeganie obowiązku składania raportów z realizacji czynności służbowych jest możliwe.

Sankcje w postaci kary upomnienia i nagany mogą być nałożone na pracownika m.in. za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy (art. 108 k.p.). W zakresie pojęcia „organizacja i porządek pracy” mieści się wiele różnych zasad i reguł decydujących o prawidłowym funkcjonowaniu zakładu pracy, w tym o czasie pracy, względach bezpieczeństwa, koordynacji pracy lub o kształtowaniu relacji międzyludzkich. Niektóre reguły organizacji i porządku pracy są wspólne dla wszystkich pracodawców, jednak większość z nich jest uwarunkowana specyfiką danego zakładu. Z tego też powodu pracodawcy mogą ustalać w regulaminach pracy własne wymogi w sferze organizacji i porządku pracy.

Czytelnikowi można zasugerować 2 rozwiązania. Po pierwsze, do katalogu nieakceptowanych zachowań, za które pracownicy mogą ponosić odpowiedzialność porządkową, można dodać kolejny punkt o nieprzestrzeganiu obowiązku sporządzania raportów. Należy przy tym pamiętać, że jedynymi dopuszczalnymi karami za tego typu przewinienie mogą być tylko upomnienie i nagana. Stosowanie kary pieniężnej zostało ograniczone jedynie do przypadków wyliczonych w art. 108 § 2 k.p., wśród których nie ujęto naruszeń organizacyjno-porządkowcych. Zmiany regulaminu pracy można dokonać w tym samym trybie, jaki obowiązuje dla jego ustanowienia.

Drugim rozwiązaniem byłoby zmodyfikowanie postanowień regulaminu pracy w taki sposób, aby katalog miał charakter otwarty. Enumeratywne wyliczenie przypadków, w których można ukarać pracownika, stanowi ograniczenie uprawnień pracodawcy. W niektórych sytuacjach może to prowadzić do paraliżu decyzyjnego, podważenia autorytetu pracodawcy, a nawet wywoływać konflikty. Zasady organizacji i porządku pracy można ustalać w różnych przepisach wewnątrzzakładowych. Pracodawca może uczynić do nich odwołanie także w indywidualnych umowach o pracę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama