Kategorie

Odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego

Marta Jendrasik
Podczas korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego mogą powstać okoliczności, które uprawniają pracodawcę do odwołania pracownika z tego urlopu. Pracodawca ma jednak obowiązek zwrotu kosztów powstałych w związku z tym odwołaniem.

Odwołanie pracownika z urlopu możliwe jest jedynie wyjątkowo, jeżeli jego obecność w zakładzie pracy jest konieczna ze względu na okoliczności, które nie były znane w chwili rozpoczynania urlopu wypoczynkowego (art. 167 § 1 k.p.). Jeżeli te okoliczności byłyby znane przed rozpoczęciem urlopu, wówczas najwłaściwsze byłoby przesunięcie terminu urlopu zgodnie z art. 164 § 2 k.p.

Ocena zasadności odwołania z urlopu należy do pracodawcy. Kwestionowanie jej przez pracownika może mieć miejsce jedynie przed sądem pracy.

Jak obliczyć urlop dla niepełnoetatowca >>

WAŻNE!

Nawet jeżeli zdaniem pracownika odwołanie z urlopu jest nieuzasadnione, należy je traktować jako polecenie służbowe, a pracownik zobowiązany jest do niezwłocznego stawienia się w pracy.

Prawo do odwołania pracownika z urlopu dotyczy również urlopu na żądanie udzielonego zgodnie z art. 1672 k.p. Sąd Najwyższy dopuszcza możliwość, aby pracodawca odmówił żądaniu pracownika udzielenia urlopu ze względu na ochronę interesu pracodawcy (wyrok SN z 28 października 2009 r., II PK 123/09).

Przykład

Pracodawca udzielił kierownikowi działu kadr 4 dni urlopu na żądanie bezpośrednio po wykorzystaniu 14-dniowego urlopu. Jednak w związku z kontrolą PIP konieczne stało się odwołanie go z urlopu już drugiego dnia urlopu na żądanie. Postępowanie pracodawcy było prawidłowe, gdyż kierownik był jedyną właściwą osobą do udzielania wyjaśnień inspektorowi PIP.

Odwołanie pracownika z urlopu jest zatem możliwe m.in. w przypadku:

 • choroby pracownika, który zastępuję pracownika przebywającego na urlopie lub choroby innego pracownika,
 • konieczności usunięcia awarii lub prowadzenia akcji ratunkowej,
 • zewnętrznej kontroli ZUS, NIK czy US,
 • innych, strategicznych z punktu widzenia firmy, okoliczności nieprzewidzianych w chwili udzielania czy rozpoczynania urlopu.

Warto dodać, że jeżeli pracodawca wezwałby pracownika z urlopu tylko po to, aby wręczyć mu wypowiedzenie, wówczas takie działanie pracodawcy byłoby niedopuszczalne i może być potraktowane jako obejście art. 41 k.p., który zakazuje składania wypowiedzenia pracownikowi w czasie urlopu (wyrok SN z 9 lutego 1967 r., III PZP 22/66).

Skutki odwołania pracownika z urlopu

Reklama

Dla pracownika skutkiem niewykonania polecenia pracodawcy i niestawienia się w zakładzie pracy na polecenie pracodawcy może być zastosowanie kary porządkowej (upomnienia lub nagany) lub rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem czy nawet bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 k.p.

W pewnych przypadkach niestawiennictwo pracownika w wyznaczonym przez pracodawcę czasie może rzeczywiście być uzasadnione, jak np. choroba lub względy komunikacyjne. Dlatego też pracodawca nie może oczekiwać od pracownika natychmiastowego stawiennictwa, jeżeli miejsce i okoliczności, w których znajduje się pracownik, mu na to nie pozwalają.


Ile kosztuje odwołanie pracownika z urlopu

Jeżeli na skutek odwołania z urlopu pracownik poniósł w związku z tym dodatkowe koszty, wówczas pracodawca ma obowiązek je pokryć (art. 167 § 2 k.p.). Należy pamiętać, że dotyczy to tylko tych wydatków, które pozostają w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu.

Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy >>

Kosztami pozostającymi w bezpośrednim związku z odwołaniem z urlopu będą zatem koszty:

 • niewykorzystanego pobytu na wczasach, w sanatorium, hotelu lub prywatnej kwaterze,
 • dokonanych opłat za czas niewykorzystanego pobytu w hotelu, w tym noclegów, posiłków, opłat za usługi rekreacyjne lub zabiegi lecznicze,
 • niewykorzystanego a wykupionego wyżywienia będącego elementem wczasów,
 • będące wartością wykupionych a niewykorzystanych fakultatywnych wycieczek w ramach zorganizowanego wyjazdu,
 • powrotu z miejsca pobytu do zakładu pracy i z powrotem, jeśli istnieje możliwość kontynuowania przerwanego już urlopu,
 • bezpośrednie wynikające z niewykorzystania pobytu na wakacjach przez członków rodziny pracownika, jeżeli ich powrót stał się konieczny.

Przykład

Pracownica samotnie wychowująca trójkę niepełnoletnich dzieci wyjechała na urlop, z którego została odwołana przez pracodawcę. W związku z koniecznością powrotu i brakiem możliwości zapewnienia dzieciom opieki, pracodawca będzie zobowiązany do zwrotu kosztów przejazdu również innych członków rodziny, w tym przypadku dzieci pracownicy.

Kosztami, których zwrotu pracownik nie może się domagać, będą koszty:

 • związane z przygotowaniem do wyjazdu (np. zakup pontonu na wyjazd),
 • zakupu żywności zamkniętej hermetycznie na okres wakacji albo sprzętu czy odzieży (np. do nurkowania),
 • utraconych korzyści, czyli tzw. lucrum cessans (np. wynagrodzenia, jakie miał otrzymać pracownik za prowadzenie kursu nurkowania podczas wyjazdu nad morze).

Przykład

Pracownik wyjechał z rodziną, tj. z żoną i dwójką dzieci na narty do Słowacji na 14 dni. W tym celu zakupił nowe narty oraz opłacił zorganizowany wyjazd. W ósmym dniu został odwołany z urlopu przez pracodawcę i sam wrócił do kraju. W związku z odwołaniem z urlopu pracodawca jest zobowiązany do zwrotu 50% wydatków poniesionych na wyjazd, tj. w wysokości proporcjonalnej do niewykorzystanego okresu z powodu odwołania, a także kosztów zakupu biletów powrotnych do kraju. Pracodawca nie będzie zobowiązany do zwrotu wydatków na zakup nart ani pobytu członków rodziny ze względu na zapewnienie opieki dzieciom przez żonę, która wraz z dziećmi do końca pozostała na urlopie.

Dokumenty potwierdzające poniesione koszty podlegające zwrotowi

Zwrotowi podlegają tylko te koszty, które zostaną w odpowiedni sposób udokumentowane np. w postaci: dowodów wpłaty, faktur, biletów, rachunków i innych, które mogłyby potwierdzić poniesione koszty. Jednak z pewnych powodów, np. kradzieży dokumentów na lotnisku, może się to stać niemożliwe.

Kontrola podczas urlopu wypoczynkowego pracownika >>

Zwrot kosztów i roszczenia

Wartość otrzymanego przez pracownika zwrotu nie jest przychodem ze stosunku pracy, a jedynie rekompensatą kosztów, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu ani też oskładkowaniu. Ciężar udowodnienia poniesionych kosztów i ich wysokości leży po stronie pracownika, który swoich roszczeń może domagać się jedynie przed sądem pracy. Musi również pamiętać, że jego roszczenia przedawniają się z upływem 3 lat, licząc od momentu, kiedy stały się wymagalne.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

 • wyrok SN z 28 października 2009 r. (II PK 123/09, OSNP 2011/11–12/148),
 • uchwała SN z 9 lutego 1967 r. (III PZP 22/66, OSNC 1967/6/100).
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.

  Niedziela handlowa - sierpień 2021

  Niedziela handlowa - sierpień 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 1 sierpnia, 8 sierpnia, 15 sierpnia, 22 sierpnia lub 29 sierpnia to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

  Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

  Zapisanie nowego pracownika do PPK - 90 dni zatrudnienia

  Zapisanie nowego pracownika do PPK wymaga 90 dni zatrudnienia. Co wlicza się do tego okresu według ustawy o PPK?

  Praca podczas upałów – zalecenia PIP

  Praca podczas upałów - jakie są zalecenie PIP? Po pierwsze, pracodawca zapewnia zimne napoje. Po drugie, wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach pracy. PIP zaleca także skracanie czasu pracy.

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu w gastronomii - Niemcy

  Wyższe zarobki i 4 dni pracy w tygodniu to rozwiązanie dla sektora gastronomii w Niemczech. Czy to pomoże na niedobory kadrowe?