| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o zakazie konkurencji

Udzielenie pełnomocnictwa do zawarcia umowy o zakazie konkurencji

W naszej spółce niedawno został przeprowadzony wewnętrzny audyt, który wykazał, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z prezesem została podpisana bez ważnego pełnomocnictwa. Zakaz konkurencji stanowi wyodrębniony paragraf w umowie o pracę, a załączone do niej pełnomocnictwo wskazuje, że pełnomocnik został umocowany przez zgromadzenie wspólników do zawarcia tej umowy. Skąd zatem wnioski audytu o nieprawidłowościach? Jeśli wnioski są prawidłowe, to czy możemy teraz jakoś zaradzić tej sytuacji?

Wnioski kontroli są prawidłowe. Pełnomocnictwo udzielone przez zgromadzenie wspólników dotyczyło tylko zawarcia umowy o pracę. Do zawarcia umowy o zakazie konkurencji niezbędne jest oddzielne umocowanie. W przypadku jego braku umowa jest nieważna.

Jak wynika z art. 210 § 1 k.s.h. (w odniesieniu do spółki z o. o.) oraz z art. 379 § 1 k.s.h. (w odniesieniu do spółki akcyjnej), w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Udzielenie pełnomocnikowi umocowania do zawarcia umowy o pracę nie jest równoznaczne z udzieleniem tej zgody na zawarcie umowy o zakazie konkurencji. Klauzula konkurencyjna należy bowiem do tzw. klauzul autonomicznych w prawie pracy, które nie wchodzą w skład umowy o pracę. Jakkolwiek klauzula konkurencyjna jest silnie związana ze stosunkiem pracy, to pozostaje umową odrębną – także wówczas, gdy zostanie zamieszczona w dokumencie obejmującym treść umowy o pracę. W rezultacie niezbędne są 2 oddzielne pełnomocnictwa – jedno do zawarcia umowy o pracę i drugie do zawarcia umowy o zakazie konkurencji. Nie chodzi przy tym o 2 odrębne dokumenty pełnomocnictwa. Podstawowe znaczenie przypisuje się zakresowi pełnomocnictwa, które powinno obejmować umocowanie do obu czynności. Nie można zasadnie twierdzić, że pełnomocnictwo do zawarcia umowy o pracę zawiera w sobie umocowanie do zawarcia klauzuli konkurencyjnej.

Brak oddzielnego pełnomocnictwa powoduje nieważność umowy o zakazie konkurencji. Opisany skutek wynika z art. 58 § 1 k.c. Naprawa tego skutku nie jest obecnie możliwa. W szczególności nie jest dopuszczalne podjęcie nowej uchwały zgromadzenia wspólników potwierdzającej zawarcie umowy oraz jej warunki. Ze względu na wymóg formy pisemnej klauzuli konkurencyjnej zapisany w art. 1013 k.p. ważność umowy bada się na chwilę jej zawarcia. W chwili tej powinno więc istnieć oświadczenie woli spółki w przedmiocie zawarcia z członkiem zarządu umowy o zakazie konkurencji po ustaniu jego zatrudnienia.

Jedynym dopuszczalnym obecnie rozwiązaniem jest zawarcie nowej umowy o zakazie konkurencji z prezesem. Zgodnie z przytoczonymi wyżej regułami spółkę przy tej czynności powinna reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »