reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP

Prawo do urlopu wypoczynkowego a okres pobierania stypendium z PUP

Zatrudniliśmy pracownicę na czas określony od 23 maja do 31 grudnia 2011 r. Ukończyła ona studia licencjackie i 30 czerwca 2008 r. uzyskała dyplom licencjata. Dostarczyła nam również zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy, w którym wykazano okres pobierania stypendium z tytułu odbywania stażu w okresie od 1 września 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Jak należy obliczyć należny pracownicy urlop za 2011 r. i czy wskazany okres odbywania stażu należy wliczać do stażu urlopowego?

Urlop wypoczynkowy w 2011 r. dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu trzeba naliczyć według reguł określonych w art. 153 § 1 k.p. w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego po przepracowaniu roku z upływem każdego miesiąca pracy. Okres pobierania stypendium jest wliczany do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium przyznanego w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego wlicza się do okresu pracy, od którego zależy nabycie lub zachowanie uprawnień urlopowych (art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.). Jednak okresu pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego (art. 79 ust. 2 ww. ustawy).

Należy w tym miejscu rozróżnić 2 pojęcia. Wymiar urlopu, o którym mowa w art. 154 § 1 k.p., to liczba dni urlopu przysługującego pracownikowi, a prawo do urlopu to możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego przez pracownika. Wobec tego należy stwierdzić, że okres pobierania stypendium nie będzie miał wpływu na nabycie przez pracownika prawa do urlopu. A zatem w tym przypadku konieczne jest naliczanie takiego urlopu jak dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu. W razie zatrudnienia w trakcie miesiąca, tj. od 23 maja do 31 grudnia danego roku, pracownik za cały okres zatrudnienia w danym roku nabędzie prawo do 11,66 dnia urlopu (7/12 x 20), do którego zgodnie z Kodeksem pracy nie ma zastosowania zasada dotycząca zaokrąglania urlopu w górę do pełnego dnia. Jednak Główny Inspektorat Pracy w piśmie z 5 lipca 2010 r. (GPP-110–4560–41–1/10/PE/RP) zezwala na stosowanie takiej praktyki, pozostawiając w tym względzie decyzję pracodawcy.

Okres pobierania stypendium będzie jednak zaliczany do okresu, od którego zależy wymiar przysługującego pracownikowi urlopu, co w praktyce oznacza zaliczenie go do tzw. stażu urlopowego. Uwzględniając ukończone studia licencjackie, za które pracownik „nabywa” 8 lat stażu urlopowego, oraz okres pobierania stypendium – 6 miesięcy, pracownik nabędzie prawo do urlopu w wymiarze 26 dni po przepracowaniu 1 roku i 6 miesięcy.

Warto dodać, że okres, w którym osoba bezrobotna nie pobiera stypendium lub zasiłku, nie ma wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)9.90 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama