Odpowiedzialność pracodawcy za szkodę wyrządzoną przez pracownika
REKLAMA
Tak, pracodawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkodę wyrządzoną przez pracownika osobie trzeciej przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych, chyba że roszczenie osoby trzeciej byłoby przedawnione lub osoba trzecia nie udowodniłaby przesłanek warunkujących powstanie odpowiedzialności pracodawcy.
REKLAMA
Przesłanką powstania odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy jest wyrządzenie szkody przez pracownika osobie trzeciej w wyniku wykonywania, niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych (art. 120 § 1 k.p.). Z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem obowiązków pracowniczych będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy pracownik mógł wykonać swoje obowiązki, a tego nie zrobił lub zrobił to niestarannie, nieterminowo, mimo że pracodawca zapewnił mu właściwe warunki pracy. Tymczasem przez pojęcie szkody należy rozumieć uszczerbek w dobrach osoby trzeciej, stanowiący różnicę między stanem dóbr, jaki istniał i jaki mógł powstać w normalnej sytuacji, a stanem, jaki zaistniał na skutek zdarzenia wywołanego przez pracownika, z którym prawo łączy obowiązek odszkodowawczy.
W powyższej sytuacji może dojść do powstania odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy za szkodę wyrządzoną klientowi, gdy szkoda została wyrządzona przez pracownika przy wykonywaniu obowiązków pracowniczych. Aby to stwierdzić, konieczne jest ustalenie, czy do obowiązków tego pracownika należało przyjmowanie płatności za towar. Jeśli tak, to w pierwszej kolejności zobowiązany do naprawienia szkody będzie pracodawca. Przy ustalaniu wysokości należnego odszkodowania pracodawca może w sądzie podnieść, że od kwoty dochodzonego przez klienta odszkodowania (15 000 zł) należy odliczyć cenę za 3 regały, które zostały mu przekazane. Po naprawieniu szkody pracodawca będzie mógł dochodzić od pracownika, który jest bezpośrednim sprawcą szkody, zwrotu naprawionej szkody w pełnej wysokości (tj. 15 000 zł – cena 3 regałów po 1500 zł = 10 500 zł), jeśli udowodni, że pracownik wyrządził mu szkodę umyślnie albo w wysokości nieprzekraczającej 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika w dniu, w którym ten pracownik wyrządził szkodę nieumyślnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat