Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września - ustawa w Senacie
Pierwszy artykuł ustawy "o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców" przewiduje zmianę artykułu Kodeksu pracy, brzmiącego obecnie: "Urlopu nie wykorzystanego zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego" na: "Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 (dotyczy planu urlopów) należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego". Przepis ten nie dotyczy tzw. urlopów na żądanie.
Dłuższy termin na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego - Sejm przyjął ustawę >>
Proponując takie rozwiązanie, ministerstwo gospodarki (MG) argumentowało, że dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu umożliwi pracodawcy lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zorganizowanie wypoczynku.
Zapis o urlopach nie wzbudził żadnych kontrowersji w trakcie przygotowywania projektu w MG, podczas konsultacji społecznych nie zgłoszono do niego żadnych uwag. Jedna z organizacji pracodawców sugerowała tylko, że termin można by przedłużyć do końca roku.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineRząd przyjął projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej >>
Propozycja MG oraz wersja rządowa mówiły o możliwości przedłużenia wykorzystania zaległego urlopu do 31 lipca. W trakcie prac w Sejmie przedłużono jednak ten termin o dwa miesiące. "Zdecydowaliśmy wydłużyć ten czas do końca września. Będzie to korzystne dla obu stron: pracodawcy umożliwi lepszą organizację pracy, a pracownikowi dogodne zaplanowanie wypoczynku" - mówił jeden z autorów ustawy, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak już po przyjęciu jej przez Sejm.
Oprócz kwestii urlopów ustawa zakłada m.in. możliwość skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS, znosi obowiązek uzyskiwania opinii rzeczoznawców od BHP w kwestii projektów budowy lub przebudowy obiektów.
Zmiany w zasadach wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego >>
Ustawą musi się jeszcze zająć Senat, zbierający się na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu 13 i 14 września. 15 i 16 września po raz ostatni w tej kadencji obradować będzie również Sejm, który musi jeszcze rozpatrzyć poprawki Senatu, o ile senatorowie je wprowadzą. Jeżeli parlament nie zdąży z zakończeniem prac do końca ostatniego posiedzenia, ustawa trafi do kosza i cały proces legislacyjny trzeba będzie powtarzać po wyborach.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: