Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracownika.
Jakie korzyści dla pracodawców wynikają z zatrudniania telepracowników
Aktualizacja: 08.08.2012
Telepraca polega na wykonywaniu pracy regularnie poza zakładem pracy, a jej efekty są przekazywane pracodawcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Zatrudnianie telepracowników jest zazwyczaj dla pracodawcy korzystne i znacznie przewyższa początkowe nakłady, jakie zatrudniający ponosi na tę formę pracy. Zatem, aby ograniczyć koszty działalności firmy, zamiast redukować zatrudnienie, może warto pomyśleć o oszczędnościach, jakie daje telepraca. »
Określenie miejsca pracy pracownika
Aktualizacja: 29.09.2011
Chcemy zatrudnić pracownika na stanowisku elektryka. Siedziba firmy mieści się w Wołominie, ale pracownik ten będzie świadczył usługi zarówno w siedzibie firmy, jak i na terenie całej Warszawy. Jak powinniśmy określić jego miejsce pracy w umowie o pracę? Czy jest różnica między miejscem pracy a miejscem wykonywania pracy? »
Przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości bez zmiany umowy o pracę
Aktualizacja: 28.09.2011
Chcemy przenieść pracownika działu handlowego na 4 miesiące do pracy na stanowisku specjalisty ds. personalnych w oddziale mieszczącym się w innym mieście oddalonym od siedziby firmy o 100 km. Konieczność przeniesienia wynika z tego, że obecnie tworzy się tam nowy oddział firmy i trzeba skompletować zespół pracowników, a osoba ta w przeszłości zajmowała się sprawami kadrowo-płacowymi. Czy możemy przenieść tego pracownika do nowego oddziału bez zmiany umowy o pracę? »
Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego
Aktualizacja: 29.04.2011
Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”? »
Przeniesienie nauczyciela do innej placówki
Aktualizacja: 29.03.2011
Jestem nauczycielką szkoły gminnej. Dyrektor poinformował mnie, że od początku następnego miesiąca będę pracowała w szkolnej filii oddalonej o 5 km od macierzystej szkoły, gdyż taka potrzeba wynika z organizacji placówki. Czy dyrektor naruszył przepisy? »
Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę
Aktualizacja: 15.02.2011
Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie. »
Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku
Aktualizacja: 01.01.2011
Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia. »
Wpływ dyżuru na organizację pracy
Aktualizacja: 02.12.2010
Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy. »
Diety i inne należności z tytułu krajowej podróży służbowej
Aktualizacja: 09.04.2010
Podstawy wymiaru składek nie stanowią diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika – zarówno krajowej, jak i zagranicznej, ale tylko do wysokości określonej przepisami. W sytuacji gdy pracodawca wypłaca delegowanym pracownikom świadczenia w wyższej wysokości lub dodatkowe świadczenia poza określonymi w przepisach, od nadwyżki należności i/lub dodatkowych świadczeń musi naliczyć składki. »
Miejsce pracy pracownika mobilnego
Aktualizacja: 28.04.2009
Miejscem pracy pracownika stale przemieszczającego się może być obszar, na którym jego pracodawca prowadzi działalność, np. terytorium Unii Europejskiej. »
Przeniesienie pracowników do pracy u innego pracodawcy
Aktualizacja: 08.12.2008
Ze względu na okresowe wahania zbytu naszych produktów, w pewnych okresach roku dysponujemy nadmiarem pracowników, ale nie chcemy ich zwalniać. Czy możemy przenosić naszych pracowników, zatrudnionych w dziale produkcji, na pewien czas do innej firmy, z którą stale współpracujemy? Przeniesienie to odbywałoby się w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, czyli bez zmiany umowy o pracę i maksymalnie na 3 miesiące w roku kalendarzowym. »
Aktualizacja: 08.12.2008
Pracownik powinien wykonywać pracę zgodnie z jej rodzajem określonym w umowie o pracę, pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. »
Określenie miejsca wykonywania pracy
Aktualizacja: 09.12.2008
Zawarliśmy w umowie o pracę zapis, zgodnie z którym pracownicy mają wykonywać pracę w miejscach na terenie Polski, w których pracodawca uzyska zlecenia na wykonywanie robót od kontrahentów (jesteśmy firmą budowlaną). Czy taki zapis jest dopuszczalny? - pyta Czytelniczka z Nowego Targu. »
Przeniesienie pracownika do innego oddziału
Aktualizacja: 09.12.2008
Często przedsiębiorstwa i instytucje oprócz głównego zakładu pracy posiadają także wiele jednostek organizacyjnych - oddziałów, filii. Pracodawca może przenieść pracownika z jednego oddziału do drugiego. »
Czasowe oddelegowanie pracownika
Aktualizacja: 11.10.2018
Pracodawca może na czas nieprzekraczający 3 miesięcy w roku powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż ustalona w umowie o pracę. »
Dostosowanie dokumentacji pracowniczej do nowych zasad
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »