REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia w pracy na covid - obowiązki pracodawcy

Szczepienia w pracy COVID-19 - obowiązki pracodawcy
Szczepienia w pracy COVID-19 - obowiązki pracodawcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia w pracy zakłada zmiana w Narodowym Programie Szczepień na COVID-19. Kiedy będą możliwe? Jakie obowiązki będzie miał pracodawca? Jakie warunki musi spełniać punkt szczepień?

Szczepienia w zakładzie pracy – kiedy?

Przeprowadzanie szczepień w zakładach pracy przewidziano już na II kwartał 2021 r. To drugi etap przyspieszania szczepień w Polsce. Miesięczny plan to 10 mln szczepień. Otwiera się więc więcej punktów szczepień i dopuszcza się nowe osoby do przeprowadzania kwalifikacji na szczepienia oraz do przeprowadzania samych szczepień. Dotychczas szczepienia można było wykonywać tylko w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, a w przypadkach uzasadnionych efektywnością wykonywania szczepień także w pomieszczeniach spełniających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień i wyjątkowo w miejscu pobytu osoby podlegającej szczepieniu, jeśli jej stan zdrowia uniemożliwia jej samodzielne dotarcie do gabinetu (§ 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19).

REKLAMA

Autopromocja

Oprócz zakładów pracy szczepienia będą odbywały się także w następujących miejscach:

  • szpitale węzłowe
  • szpitale zwykłe
  • szpitale tymczasowe
  • przychodnie POZ
  • apteki
  • punkty drive thru
  • szczepienia przez pojedyncze pielęgniarki i ratowników medycznych.

Wymienione wyżej punkty będą przystosowane do przeprowadzania szczepień. A co z zakładami pracy? Zapowiedziano już taką możliwość, a więc pracodawcy zastanawiają się nad ewentualną organizacją punktu szczepień. Niektórzy powoli przygotowują się do tego procederu. Wszyscy czekają jednak na dokładne wytyczne dotyczące chociażby dokładnej liczby chętnych na szczepienia (czy chodzi o pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy czy można liczyć także współpracowników, osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych), wymogów bezpieczeństwa i szczegóły zamawiania szczepionek.

Szczepienia w pracy – obowiązki pracodawcy

Szczepienia będzie można przeprowadzać także w zakładach pracy. Warunkiem jest liczba chętnych na szczepienie wynosząca co najmniej 500 pracowników. Pracodawcy rozpoczęli już wstępne zapisy na szczepienia, aby móc rozeznać się w liczbie chętnych do zaszczepienia przeciwko COVID-19. Z przeprowadzanych ankiet wynika, że najczęściej do stworzenia punktu szczepień chętni są średni pracodawcy (zatrudniający od 50 do 249 pracowników). Dyskwalifikować może ich jednak liczba zgłoszonych pracowników.

Jakie obowiązki ma pracodawca, który planuje utworzenie punktu szczepień? Należy wymienić 4 główne obowiązki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Utworzenie listy chętnych na szczepienie pracowników oraz zaplanowanie czasowe i logistyczne ich szczepień;
  2. Dostosowanie miejsca pod punkt szczepień;
  3. Pozyskanie osób, które uprawnione są do kwalifikacji na szczepienia i osób przeprowadzających szczepienia;
  4. Zamówienie odpowiedniej liczby szczepionek.

Z wybranym zespołem szczepiennym należy podpisać stosowne umowy.

Zamówienie szczepionek składa się do Państwowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zamówione szczepionki będą dostarczane pod wskazany adres punktu szczepień. Szczepionki na COVID-19 przechowują stacje sanitarno-epidemiologiczne i będą zaopatrywały w nie także pracodawców.

Pracodawca powinien zdawać sobie z tego sprawę, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie całości projektu szczepień dla pracowników. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i życie swojego zespołu, co może przełożyć się na pracę firmy i jej wyniki. Ważne jest także, aby pracodawcy już teraz przygotowywali się do szczepień w swojej firmie. Będzie ciążył na nich również obowiązek ochrony danych osobowych pracowników.

Punkt szczepień w miejscu pracy – jakie warunki?

Punkt szczepień zorganizowany przez pracodawcę nie musi znajdować się de facto w zakładzie pracy. Może nim być np. mobilny punkt szczepień umieszczony tymczasowo na terenie zakładu pracy. Ważne, by był dostosowany pod wymagania punktu szczepień. Należy mieć na uwadze logistykę całego zamierzenia i warunki przetrzymywania szczepionek. Taki gabinet na pewno będzie musiał spełniać wymogi higieniczno-sanitarne.

Niektórzy pracodawcy będą mieli łatwiej – chodzi o tych, którzy dysponują tzw. zakładową przychodnią lekarską, mają gabinet lekarski w ramach prywatnej opieki medycznej. Większe wyzwanie stoi więc przed firmami niepraktykującymi dotychczas tego typu benefitów pracowniczych.

Ponadto, punkt szczepień muszą obsługiwać uprawnione osoby. Zwiększono liczbę osób, które mogą kwalifikować osoby na szczepienie. Należą do nich:

  • Lekarz
  • Lekarz dentysta
  • Felczer
  • Pielęgniarka
  • Położna
  • Higienistka szkolna
  • Ratownik medyczny
  • Diagnosta laboratoryjny
  • Farmaceuta
  • Fizjoterapeuta
  • Student oststniego roku studiów medycznych

Osoby, które wcześniej nie były uprawnione do szczepienia ludzi, powinny legitymować się kursem potwierdzającym nowe kompetencje (np. fizjoterapeuta czy farmaceuta).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 10)

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1845)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA