REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia w pracy na covid - obowiązki pracodawcy

Szczepienia w pracy COVID-19 - obowiązki pracodawcy
Szczepienia w pracy COVID-19 - obowiązki pracodawcy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia w pracy zakłada zmiana w Narodowym Programie Szczepień na COVID-19. Kiedy będą możliwe? Jakie obowiązki będzie miał pracodawca? Jakie warunki musi spełniać punkt szczepień?

Szczepienia w zakładzie pracy – kiedy?

Przeprowadzanie szczepień w zakładach pracy przewidziano już na II kwartał 2021 r. To drugi etap przyspieszania szczepień w Polsce. Miesięczny plan to 10 mln szczepień. Otwiera się więc więcej punktów szczepień i dopuszcza się nowe osoby do przeprowadzania kwalifikacji na szczepienia oraz do przeprowadzania samych szczepień. Dotychczas szczepienia można było wykonywać tylko w gabinetach diagnostyczno-zabiegowych, a w przypadkach uzasadnionych efektywnością wykonywania szczepień także w pomieszczeniach spełniających wymagania higieniczno-sanitarne do wykonywania szczepień i wyjątkowo w miejscu pobytu osoby podlegającej szczepieniu, jeśli jej stan zdrowia uniemożliwia jej samodzielne dotarcie do gabinetu (§ 3 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19).

Autopromocja

Oprócz zakładów pracy szczepienia będą odbywały się także w następujących miejscach:

  • szpitale węzłowe
  • szpitale zwykłe
  • szpitale tymczasowe
  • przychodnie POZ
  • apteki
  • punkty drive thru
  • szczepienia przez pojedyncze pielęgniarki i ratowników medycznych.

Wymienione wyżej punkty będą przystosowane do przeprowadzania szczepień. A co z zakładami pracy? Zapowiedziano już taką możliwość, a więc pracodawcy zastanawiają się nad ewentualną organizacją punktu szczepień. Niektórzy powoli przygotowują się do tego procederu. Wszyscy czekają jednak na dokładne wytyczne dotyczące chociażby dokładnej liczby chętnych na szczepienia (czy chodzi o pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy czy można liczyć także współpracowników, osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych), wymogów bezpieczeństwa i szczegóły zamawiania szczepionek.

Szczepienia w pracy – obowiązki pracodawcy

Szczepienia będzie można przeprowadzać także w zakładach pracy. Warunkiem jest liczba chętnych na szczepienie wynosząca co najmniej 500 pracowników. Pracodawcy rozpoczęli już wstępne zapisy na szczepienia, aby móc rozeznać się w liczbie chętnych do zaszczepienia przeciwko COVID-19. Z przeprowadzanych ankiet wynika, że najczęściej do stworzenia punktu szczepień chętni są średni pracodawcy (zatrudniający od 50 do 249 pracowników). Dyskwalifikować może ich jednak liczba zgłoszonych pracowników.

Jakie obowiązki ma pracodawca, który planuje utworzenie punktu szczepień? Należy wymienić 4 główne obowiązki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Utworzenie listy chętnych na szczepienie pracowników oraz zaplanowanie czasowe i logistyczne ich szczepień;
  2. Dostosowanie miejsca pod punkt szczepień;
  3. Pozyskanie osób, które uprawnione są do kwalifikacji na szczepienia i osób przeprowadzających szczepienia;
  4. Zamówienie odpowiedniej liczby szczepionek.

Z wybranym zespołem szczepiennym należy podpisać stosowne umowy.

Zamówienie szczepionek składa się do Państwowej Agencji Rezerw Strategicznych. Zamówione szczepionki będą dostarczane pod wskazany adres punktu szczepień. Szczepionki na COVID-19 przechowują stacje sanitarno-epidemiologiczne i będą zaopatrywały w nie także pracodawców.

Pracodawca powinien zdawać sobie z tego sprawę, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za zorganizowanie całości projektu szczepień dla pracowników. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo, zdrowie i życie swojego zespołu, co może przełożyć się na pracę firmy i jej wyniki. Ważne jest także, aby pracodawcy już teraz przygotowywali się do szczepień w swojej firmie. Będzie ciążył na nich również obowiązek ochrony danych osobowych pracowników.

Punkt szczepień w miejscu pracy – jakie warunki?

Punkt szczepień zorganizowany przez pracodawcę nie musi znajdować się de facto w zakładzie pracy. Może nim być np. mobilny punkt szczepień umieszczony tymczasowo na terenie zakładu pracy. Ważne, by był dostosowany pod wymagania punktu szczepień. Należy mieć na uwadze logistykę całego zamierzenia i warunki przetrzymywania szczepionek. Taki gabinet na pewno będzie musiał spełniać wymogi higieniczno-sanitarne.

Niektórzy pracodawcy będą mieli łatwiej – chodzi o tych, którzy dysponują tzw. zakładową przychodnią lekarską, mają gabinet lekarski w ramach prywatnej opieki medycznej. Większe wyzwanie stoi więc przed firmami niepraktykującymi dotychczas tego typu benefitów pracowniczych.

Ponadto, punkt szczepień muszą obsługiwać uprawnione osoby. Zwiększono liczbę osób, które mogą kwalifikować osoby na szczepienie. Należą do nich:

  • Lekarz
  • Lekarz dentysta
  • Felczer
  • Pielęgniarka
  • Położna
  • Higienistka szkolna
  • Ratownik medyczny
  • Diagnosta laboratoryjny
  • Farmaceuta
  • Fizjoterapeuta
  • Student oststniego roku studiów medycznych

Osoby, które wcześniej nie były uprawnione do szczepienia ludzi, powinny legitymować się kursem potwierdzającym nowe kompetencje (np. fizjoterapeuta czy farmaceuta).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie metody zapobiegania COVID-19 (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 10)

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1845)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    REKLAMA

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    REKLAMA