REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Światło dzienne wpływa na efektywność i kreatywność

Światło dzienne a miejsce pracy - wpływ na efektywność i kreatywność
Światło dzienne a miejsce pracy - wpływ na efektywność i kreatywność
Shutterstock

REKLAMA

Światło dzienne wpływa na efektywność i kreatywność w pracy. Jak zapewnić komfort psychiczny pracowników? Oto kilka trików, które pomagają rozjaśnić przestrzeń domową i biurową.

Światło pływa na samopoczucie psychiczne

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę Domondo we współpracy z agencją Elephate, ograniczony dostęp do światła dziennego w okresie jesienno-zimowym ma znaczny wpływ na komfort psychiczny, emocje, produktywność i kreatywność Polaków. W związku z tym aż 63% respondentów odczuwa senność i apatię, a 36% badanych skarży się na brak humoru. Czego jeszcze dowiadujemy się z badania?

W okresie jesienno-zimowym wielu z nas boryka się z problemem obniżonego nastroju. Kiedy na zewnątrz szybciej zapada zmrok i brakuje nam słońca, zaczynamy odczuwać tego konsekwencje – jesteśmy senni i rozdrażnieni, a także trudniej nam się skoncentrować. 80% badanych twierdzi, że większy dostęp do naturalnego światła wpływa na pozytywne myślenie i poprawia nastrój.

Okres jesienno-zimowy a nastrój

W sezonie jesienno-zimowym, gdy słońca i naturalnego światła jest mniej niż latem i wiosną, 63% respondentów odczuwa senność i apatię. Nieco ponad połowa badanych skarży się na zmęczenie, 36% na brak humoru, a 25% na zdenerwowanie. Tylko 11% respondentów nie dostrzega negatywnych odczuć związanych z ograniczonym dostępem do naturalnego światła zimą.

Respondenci zapytani o ocenę swojego samopoczucia psychicznego w różnych porach roku, w 51% przypadków odpowiadali, że jest ono najlepsze latem. 35% wskazywało na wiosnę, 5% na jesień, a 2% na zimę. Tylko 7% respondentów nie zauważyło korelacji między porą roku a swoim nastrojem.

Autopromocja

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy

Kup książkę:

Jak kierując ludźmi unikać porażek i powielać sukcesy
światło dzienne a samopoczucie

Światło słoneczne regulatorem funkcji życiowych człowieka

Zdaniem psychologa biznesu, trenerki i współwłaścicielki Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego, Magdaleny Popek, istnieje silna zależność między dostępnością światła dziennego i kondycją psychiczną człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Światło słoneczne pełni rolę regulatora funkcji życiowych człowieka (i nie tylko). Deprywacja światła słonecznego może wpływać na obniżenie nastroju i sprzyjać stanom depresyjnym (ale wcale nie musi). Dlatego w krajach położonych bardziej na północ, mieszkańcy „doświetlają się” sztucznym światłem w ramach profilaktyki zaburzeń depresyjnych – opowiada.

Jak wpływają na człowieka przerwy w dostawie prądu?

Nie tylko ograniczony dostęp do światła naturalnego może negatywnie wpływać na samopoczucie. Podobnie bywa, gdy niespodziewanie znika światło sztuczne. Dzieje się tak podczas blackoutów, czyli nieplanowanych przerw w dostawie energii elektrycznej. Coraz częściej mówi się o tym w kontekście kryzysu na rynku energetycznym. ¾ respondentów przynajmniej raz w życiu doświadczyło czasowej przerwy w dostawie prądu w porze wieczornej. Emocje z tym związane na długo zapisały się w pamięci niektórych badanych. Najczęściej towarzyszy im niepokój i poczucie dezorganizacji życia. - Nie było prądu przez kilka dni. To był horror. W okolicy nic nie można było kupić, bo nie działały kasy fiskalne, bankomaty. Nie było gotówki – wspomina jeden z respondentów. Inna osoba mówi - Czułam lekki niepokój na początku, ale nie byłam sama, więc nie było to aż tak uciążliwe. Kiedy wrócił prąd i światło, poczułam ulgę, że nie trwało to zbyt długo.

Autopromocja

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

Kup książkę:

Zatrudnianie cudzoziemców. Procedury i rozliczenia

W momencie blackoutu sporo osób uświadamia sobie, jak wielką rolę w życiu odgrywa technologia. Magdalena Popek zwraca uwagę na coś jeszcze. Odcięcie od prądu i dostępu do mediów może wiązać się z odczuwaniem lęku czy niepokoju. Warto w życiu codziennym wyłączać się od czasu do czasu z „bycia online” i dbać o higienę korzystania z mediów, by nie przestymulowywać i przebodźcowywać swojego mózgu.

światło a jakość snu i odpoczynek

Dostęp do światła naturalnego a efektywność pracy

O ile nie za bardzo mamy wpływ na blackouty i na zmianę pory roku oraz związaną z tym dostępność światła dziennego, o tyle w pewien sposób możemy zadbać o ilość światła w swoim otoczeniu, a tym samym zatroszczyć się o własny komfort psychiczny. W pracy spędzamy przynajmniej ⅓ każdego dnia, zatem powinniśmy w szczególny sposób zainteresować się panującymi tam warunkami oświetleniowymi. Przemawiają za tym dane zebrane w toku badań prowadzonych przez markę Domondo.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Niemal 80% respondentów godzi się ze stwierdzeniem, że dzięki dużej ilości światła dziennego pracuje efektywniej i jest bardziej kreatywna. Zdecydowana większość badanych woli też pracować w dzień, gdy dostęp do naturalnego oświetlenia jest większy. By zapewnić sobie odpowiednie doświetlenie miejsca pracy i codziennego funkcjonowania, korzystamy z różnych trików, które pomogą rozjaśnić przestrzeń. 54% badanych doświetla wnętrza za pomocą jasnych kolorów ścian i dodatków. 48% badanych montuje dodatkowe lampy, a 30% stawia na bardziej przepuszczalne osłony okienne. To często proste i skuteczne sposoby na polepszenie nastroju, warunków życia i pracy.

światło w domu

Pełny raport „Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen?” dostępny jest na stronie domondo.pl.

Źródło: 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kurs dla pracowników administracji publicznej

    Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

    Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

    Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    REKLAMA

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    REKLAMA

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA