REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność materialna pracowników. Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się (WZÓR)

odpowiedzialność materialna powierzenie mienia laptop komputer pracownik odszkodowanie
Odpowiedzialność materialna pracowników. Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się (WZÓR)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedzialność za szkodę w mieniu powierzonym charakteryzuje się surowszą odpowiedzialnością pracownika i domniemaniem jego winy. Wystarczy, że pracodawca wykaże pracownikowi powstanie szkody i udowodni jej wysokość.

Co jest mieniem powierzonym przez pracodawcę

Pracownika obowiązują szczególne zasady odpowiedzialności w razie wyrządzenia szkody w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się. Do takiego mienia zalicza się:

Autopromocja
 • pieniądze, 
 • papiery wartościowe, 
 • kosztowności, 
 • narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty,
 • środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. 

Takim mieniem może być także inne mienie powierzone pracownikowi, o ile tylko towarzyszy mu obowiązek zwrotu albo wyliczenie się z niego.

Powierzenie mienia pracownikowi

Warunkiem odpowiedzialności pracownika za szkodę w powierzonym mieniu jest prawidłowe powierzenie mu tego mienia. 

Powierzenie mienia z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się może nastąpić zarówno w odniesieniu do pracownika zatrudnionego na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną, jak i do każdego innego pracownika, któremu powierzono mienie pracodawcy z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się.

Przepisy prawa pracy nie zawierają wymogu, aby powierzenie mienia miało określoną formę. Rozsądne jednak będzie skorzystanie z formy pisemnej. Pozwoli to uniknąć wątpliwości co do identyfikacji powierzonego przedmiotu, czasu jego powierzenia oraz towarzyszących temu okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowy wzór powierzenia pracownikowi mienia 

Gdańsk, 16 lutego 2024 r.

 

Powierzenie pracownikowi mienia z obowiązkiem wyliczenia się

§ 1.

„Gigant” Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku (dalej: Pracodawca) powierza Panu Januszowi Szczeremu, zam. w Gdańsku przy ul. Nadmorskiej 99 (dalej: Pracownik), zatrudnionemu na stanowisku copywriter następujące mienie stanowiące narzędzia pracy:

 • laptop marki Dell nr seryjny 650909123 – 1 szt.;
 • router przenośny Huawei MM-345 – 1 szt.;
 • karta SIM – 1 szt.

§ 2.

Pracodawca i Pracownik oświadczają, że narzędzia pracy określone w § 1, ich liczba i stan zostały sporządzone na podstawie spisu inwentarza przeprowadzonego z udziałem stron.

§ 3.

Mienie powierzone Pracownikowi może być używane wyłącznie do celów służbowych.

§ 4.

Pracownik jest zobowiązany do sprawowania pieczy nad powierzonym mieniem przez cały czas, kiedy pozostaje ono w jego posiadaniu, również poza miejscem pracy.

 

Jan Szczery                                    Antoni Koszyba

(podpis Pracownika)                          (podpis Pracodawcy)

 

Załącznik:

Protokół zdawczo-odbiorczy

Zwrot powierzonego mienia przez pracownika

Powierzenie pracownikowi mienia wiąże się z nałożeniem na niego obowiązku zwrotu mienia albo wyliczenia się.

Zwrot mienia pracodawcy to oddanie przez pracownika tej samej rzeczy (oznaczonej co do tożsamości), która została mu powierzona. W odróżnieniu od zwrotu wyliczenie się pracownika z powierzonego mienia polega na oddaniu pracodawcy nie tej samej, lecz takiej samej rzeczy (oznaczonej co do gatunku).

Odpowiedzialność za mienie powierzone

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym charakteryzuje się surowszą odpowiedzialnością pracownika i domniemaniem winy.

Fakt powierzenia mienia przenosi na pracownika ryzyko związane z utratą lub zniszczeniem tego mienia. Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w powierzonym mieniu. Przy czym pracodawca jest zwolniony z obowiązku udowodnienia winy pracownika - wystarczy, że wykaże powstanie szkody i udowodni jej wysokość.

Ważne

W przypadku wyrządzenia szkody przez pracownika w mieniu mu powierzonym pracodawca nie musi udowadniać winy pracownika. 

Pracownik może się uwolnić od odpowiedzialności w całości lub części, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy szkoda jest konsekwencją niezapewnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia.

Podstawa prawna:

 • art. 124 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA