REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

Przemoc fizyczna to fizyczne ataki, bicie lub inne formy agresji wobec pracowników
Przemoc fizyczna to fizyczne ataki, bicie lub inne formy agresji wobec pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

W niniejszym artykule omówimy różne aspekty przemocy w miejscu pracy oraz przedstawimy środki ochrony, które można zastosować w celu jej zapobieżenia.

Autopromocja

Co to jest przemoc w miejscu pracy

Przemoc w miejscu pracy może przybierać różne formy, w tym:

Przemoc werbalna: obejmuje obraźliwe, poniżające lub agresywne słowne zachowanie, takie jak wyzwiska, zastraszanie lub szykanowanie słowne.

Przemoc fizyczna: to fizyczne ataki, bicie lub inne formy agresji wobec pracowników.

Przemoc psychiczna: obejmuje zachowania mające na celu wywołanie lęku, stresu lub traumy u pracownika, takie jak mobbing, izolacja lub zastraszanie.

Przemoc seksualna: to niepożądane zachowania seksualne, takie jak niewłaściwe uwagi, molestowanie lub nękanie seksualne.

Jakie skutki wywołuje przemoc w miejscu pracy 

Przemoc w miejscu pracy może prowadzić do licznych negatywnych skutków zarówno dla pracowników, jak i dla samych organizacji. Skutki te obejmują:

Zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników: Przemoc może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak stres, depresja, lęki, a nawet obrażenia ciała.

Spadek wydajności pracy: Pracownicy, którzy doświadczają przemocy, mogą mieć trudności z koncentracją się na pracy, co wpływa na ich wydajność.

Wysokie koszty dla organizacji: Przemoc w miejscu pracy może prowadzić do roszczeń prawnych, utraty reputacji firmy oraz kosztów związanych z absencją pracowników i leczeniem ich obrażeń.

Trudności w rekrutacji i zatrzymywaniu pracowników: Firmy, które są znane z problemów związanych z przemocą w miejscu pracy, mogą mieć trudności w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak chronić się przed przemocą w miejscu pracy

Aby zapobiec przemocy w miejscu pracy oraz chronić pracowników, istnieje wiele środków ochrony, które można zastosować. Oto niektóre z nich:

Polityka zerowej tolerancji: Organizacje powinny wyraźnie określić swoje stanowisko wobec przemocy i wprowadzić politykę zerowej tolerancji wobec wszelkich form przemocy.

Szkolenia pracowników: Pracownicy i kadra kierownicza powinni być przeszkoleni w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i reagowania na przemoc w miejscu pracy.

Tworzenie otoczenia bezpieczeństwa: Firma powinna stworzyć środowisko pracy, które promuje bezpieczeństwo i zrozumienie, a także dostarcza mechanizmy skarg i reakcji na incydenty.

Monitoring i raportowanie: Organizacje powinny dostarczyć pracownikom możliwość anonimowego zgłaszania przypadków przemocy oraz utworzyć system monitorowania i raportowania incydentów.

Wsparcie psychologiczne: Zapewnienie pracownikom dostępu do wsparcia psychologicznego w przypadku doświadczenia przemocy może pomóc w łagodzeniu skutków traumy.

Badania klimatu organizacyjnego: Badania te pozwalają organizacjom ocenić, czy w ich miejscu pracy istnieje ryzyko przemocy i jakie kroki można podjąć w celu poprawy klimatu organizacyjnego.

Prawo przeciwko przemocy w miejscu pracy

Prawo także odgrywa istotną rolę w ochronie pracowników przed przemocą w miejscu pracy. W wielu krajach istnieją przepisy i regulacje, które nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i karają za naruszanie tych przepisów. 

Organizacje powinny przestrzegać obowiązujących przepisów i w razie potrzeby konsultować się z prawnikami w celu uzyskania porady dotyczącej zgodności z przepisami.

Podsumowanie

Przemoc w miejscu pracy jest problemem, który nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, ale także generuje wysokie koszty dla organizacji. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować skuteczne środki ochrony przed przemocą w miejscu pracy. Polityka zerowej tolerancji, szkolenia, wsparcie psychologiczne i przestrzeganie przepisów są kluczowymi elementami skutecznej strategii zapobiegania przemocy. 

Dążenie do stworzenia bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska pracy to zadanie, które winno być priorytetem każdej organizacji. Jedynie w ten sposób można skutecznie chronić pracowników przed negatywnymi skutkami przemocy w miejscu pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Trzynastka za 2023 r. Nie wszyscy pracownicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie roczne

  Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem przysługującym pracownikom jednostek sfery budżetowej. Pracodawcy zobowiązani są wypłacić swoim pracownikom tzw. trzynastkę należną za 2023 r. do końca marca 2024 r. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania w jednostce minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

  Stawka godzinowa netto 2024

  Stawka godzinowa netto – ile wynosi od stycznia 2024 roku? Minimalna stawka godzinowa brutto to 27,70 zł brutto. Ile na rękę otrzymasz na umowie zlecenie? 

  Przetwarzanie danych osobowych zgodnie z RODO będzie można potwierdzić certyfikatem

  „Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych zatwierdził Dodatkowe wymogi akredytacji podmiotów certyfikujących. W oparciu o ten dokument będzie dokonywana akredytacja podmiotów certyfikujących, które będą weryfikować zgodność operacji przetwarzania danych osobowych prowadzonych przez administratorów i podmioty przetwarzające” – poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych.

  Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale konieczny jest wniosek w konkretnym terminie [Komunikat ZUS-u]

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał informację, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

  REKLAMA

  Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

  Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

  Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

  Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

  Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

  Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

  Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

  REKLAMA

  Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

  W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

  Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

  Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

  REKLAMA