REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przemoc w miejscu pracy. Jak się przed nią bronić

Przemoc fizyczna to fizyczne ataki, bicie lub inne formy agresji wobec pracowników
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przemoc w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Jest to zachowanie nieakceptowalne, które może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Dlatego też istnieje konieczność wprowadzenia odpowiednich środków ochrony mających na celu zapobieganie przemocy w miejscu pracy oraz reagowanie na nią w przypadku jej wystąpienia. 

W niniejszym artykule omówimy różne aspekty przemocy w miejscu pracy oraz przedstawimy środki ochrony, które można zastosować w celu jej zapobieżenia.

Autopromocja

Co to jest przemoc w miejscu pracy

Przemoc w miejscu pracy może przybierać różne formy, w tym:

Przemoc werbalna: obejmuje obraźliwe, poniżające lub agresywne słowne zachowanie, takie jak wyzwiska, zastraszanie lub szykanowanie słowne.

Przemoc fizyczna: to fizyczne ataki, bicie lub inne formy agresji wobec pracowników.

Przemoc psychiczna: obejmuje zachowania mające na celu wywołanie lęku, stresu lub traumy u pracownika, takie jak mobbing, izolacja lub zastraszanie.

Przemoc seksualna: to niepożądane zachowania seksualne, takie jak niewłaściwe uwagi, molestowanie lub nękanie seksualne.

Jakie skutki wywołuje przemoc w miejscu pracy 

Przemoc w miejscu pracy może prowadzić do licznych negatywnych skutków zarówno dla pracowników, jak i dla samych organizacji. Skutki te obejmują:

Zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników: Przemoc może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak stres, depresja, lęki, a nawet obrażenia ciała.

Spadek wydajności pracy: Pracownicy, którzy doświadczają przemocy, mogą mieć trudności z koncentracją się na pracy, co wpływa na ich wydajność.

Wysokie koszty dla organizacji: Przemoc w miejscu pracy może prowadzić do roszczeń prawnych, utraty reputacji firmy oraz kosztów związanych z absencją pracowników i leczeniem ich obrażeń.

Trudności w rekrutacji i zatrzymywaniu pracowników: Firmy, które są znane z problemów związanych z przemocą w miejscu pracy, mogą mieć trudności w przyciąganiu i zatrzymywaniu talentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak chronić się przed przemocą w miejscu pracy

Aby zapobiec przemocy w miejscu pracy oraz chronić pracowników, istnieje wiele środków ochrony, które można zastosować. Oto niektóre z nich:

Polityka zerowej tolerancji: Organizacje powinny wyraźnie określić swoje stanowisko wobec przemocy i wprowadzić politykę zerowej tolerancji wobec wszelkich form przemocy.

Szkolenia pracowników: Pracownicy i kadra kierownicza powinni być przeszkoleni w zakresie rozpoznawania, zapobiegania i reagowania na przemoc w miejscu pracy.

Tworzenie otoczenia bezpieczeństwa: Firma powinna stworzyć środowisko pracy, które promuje bezpieczeństwo i zrozumienie, a także dostarcza mechanizmy skarg i reakcji na incydenty.

Monitoring i raportowanie: Organizacje powinny dostarczyć pracownikom możliwość anonimowego zgłaszania przypadków przemocy oraz utworzyć system monitorowania i raportowania incydentów.

Wsparcie psychologiczne: Zapewnienie pracownikom dostępu do wsparcia psychologicznego w przypadku doświadczenia przemocy może pomóc w łagodzeniu skutków traumy.

Badania klimatu organizacyjnego: Badania te pozwalają organizacjom ocenić, czy w ich miejscu pracy istnieje ryzyko przemocy i jakie kroki można podjąć w celu poprawy klimatu organizacyjnego.

Prawo przeciwko przemocy w miejscu pracy

Prawo także odgrywa istotną rolę w ochronie pracowników przed przemocą w miejscu pracy. W wielu krajach istnieją przepisy i regulacje, które nakładają na pracodawców obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i karają za naruszanie tych przepisów. 

Organizacje powinny przestrzegać obowiązujących przepisów i w razie potrzeby konsultować się z prawnikami w celu uzyskania porady dotyczącej zgodności z przepisami.

Podsumowanie

Przemoc w miejscu pracy jest problemem, który nie tylko wpływa negatywnie na zdrowie i dobre samopoczucie pracowników, ale także generuje wysokie koszty dla organizacji. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować skuteczne środki ochrony przed przemocą w miejscu pracy. Polityka zerowej tolerancji, szkolenia, wsparcie psychologiczne i przestrzeganie przepisów są kluczowymi elementami skutecznej strategii zapobiegania przemocy. 

Dążenie do stworzenia bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska pracy to zadanie, które winno być priorytetem każdej organizacji. Jedynie w ten sposób można skutecznie chronić pracowników przed negatywnymi skutkami przemocy w miejscu pracy.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA