REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W miejscach pracy przeważają złe nawyki żywieniowe. Jak to zmienić?

dieta w pracy
dieta w pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie bariery najbardziej przeszkadzają pracującym Polakom w zdrowym odżywianiu?

Jak zrezygnować z niezdrowych produktów, które dobrze smakują? Większość nie potrafi

To główna przyczyna, która utrudnia wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, jak wskazało aż 54% pracujących Polaków. Niewłaściwa dieta, jako jeden z głównych czynników, wpływa na nieprawidłową masą ciała. Obecnie problem ten dotyka już 44% pracowników. Porównanie wyników dwóch edycji badań potwierdza także, że zauważalna jest tendencja wzrostowa w zakresie masy ciała pracujących Polaków, co jest zjawiskiem niepokojącym. Z nadwagą obecnie mierzy się 27% respondentów, 12% już z otyłością.

REKLAMA

Autopromocja

Czy Polacy wiedzą jak zdrowo się odżywiać?

Nasze badanie potwierdziło także, że tylko 21% ankietowanych wie o tym, jakie jedzenie jest dobre dla ich zdrowia. Z kolei 40% respondentów przyznała, że czuje się zagubionych w natłoku informacji dotyczących zdrowego jedzenia. Pokazuje to jak istotna jest edukacja żywieniowa, tym bardziej, że z roku na rok więcej Polaków mierzy się z otyłością i nadwagą. Dla pracodawców może to być sygnał, że warto stworzyć taką możliwość w miejscu pracy  w ramach profilaktyki zdrowotnej dla pracowników. – mówi Magdalena Kartasińska – Kwaśnik, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

W miejscu pracy łatwiej o niezdrowe przekąski

Aż 49% zapytanych pracowników potwierdza, że w pracy mają problem z realizacją zdrowych nawyków żywieniowych. W efekcie sięgają na przykład po ciastka czy batony, dlatego tak istotne jest stwarzanie w miejscu pracy dostępu do zdrowych przekąsek, realizowanych choćby w postaci regularnych dostaw do biur czy zakładów pracy owoców i warzyw. Jest wówczas szansa, że spożycie zdrowych przekąsek wśród pracowników wzrośnie. Niestety obecnie aż 48% polskich pracowników zbyt rzadko sięga po owoce, a 38% je za mało warzyw.

Natłok obowiązków sprzyja psuciu diety

Jako istotną przeszkodę w realizacji zdrowego odżywania nadmiar obowiązków służbowych wskazuje 46% zapytanych Polaków. To również może być sygnałem dla pracodawców, że warto zadbać o to, aby pracownicy mogli dobrze wykorzystywać przysługujący im czas przerwy w pracy na zjedzenie posiłku. Tym bardziej, że sposób odżywiania przekłada się na zdrowie i samopoczucie pracowników, co nie zostaje bez wpływu na ich efektywność w pracy. Pomijając drugie śniadanie czy rezygnując z lunchu z powodu braku czasu w pracy obniżamy poziom energii i  koncentracji.

Brak motywacji do lepszej diety

Aż 55% pracujących Polaków już wiele razy próbowało zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy. Niestety jedną z przeszkód, która im to uniemożliwia, jak potwierdziły odpowiedzi 45% respondentów jest właśnie brak siły woli w postanowieniu zdrowego jedzenia. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 24 miesięcy 46% badanych pracowników zmieniło sposób odżywiania się. Mniej niż połowa, dokładnie 44% osób, robiło to pod okiem dietetyka bądź lekarza. Często zatem próby zmiany podejmowane były na własną rękę, co jak się okazało, wiązało się z niższą skutecznością w grupie szczególnie potrzebującej. Obecność dietetyka w procesie zmiany nawyków żywieniowych w grupie osób z nadwagą i otyłością zwiększyła skuteczność o połowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie firmy są dużo bardziej otwarte na podejmowanie współpracy na przykład z dietetykami z myślą o zdrowiu pracowników niż jeszcze 2- 3 lata temu. Przed pandemią edukacja żywieniowa w firmach często ograniczała się na przykład do dostępu do popularnego benefitu jakim były choćby owoce i warzywa w biurze. Dziś konsultacje dietetyczne coraz częściej stają się elementem w ramach tworzenia firmowego programu prozdrowotnego. To pozytywna zmiana, która jest widoczna na rynku pracy i sprzyja budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych pracujących Polaków. – komentuje Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.

Źródło: Dailyfruits

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

REKLAMA

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

REKLAMA

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

REKLAMA