W miejscach pracy przeważają złe nawyki żywieniowe. Jak to zmienić?
REKLAMA
REKLAMA
- Jak zrezygnować z niezdrowych produktów, które dobrze smakują? Większość nie potrafi
- Czy Polacy wiedzą jak zdrowo się odżywiać?
- W miejscu pracy łatwiej o niezdrowe przekąski
- Natłok obowiązków sprzyja psuciu diety
- Brak motywacji do lepszej diety
Jak zrezygnować z niezdrowych produktów, które dobrze smakują? Większość nie potrafi
To główna przyczyna, która utrudnia wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych, jak wskazało aż 54% pracujących Polaków. Niewłaściwa dieta, jako jeden z głównych czynników, wpływa na nieprawidłową masą ciała. Obecnie problem ten dotyka już 44% pracowników. Porównanie wyników dwóch edycji badań potwierdza także, że zauważalna jest tendencja wzrostowa w zakresie masy ciała pracujących Polaków, co jest zjawiskiem niepokojącym. Z nadwagą obecnie mierzy się 27% respondentów, 12% już z otyłością.
REKLAMA
Czy Polacy wiedzą jak zdrowo się odżywiać?
Nasze badanie potwierdziło także, że tylko 21% ankietowanych wie o tym, jakie jedzenie jest dobre dla ich zdrowia. Z kolei 40% respondentów przyznała, że czuje się zagubionych w natłoku informacji dotyczących zdrowego jedzenia. Pokazuje to jak istotna jest edukacja żywieniowa, tym bardziej, że z roku na rok więcej Polaków mierzy się z otyłością i nadwagą. Dla pracodawców może to być sygnał, że warto stworzyć taką możliwość w miejscu pracy w ramach profilaktyki zdrowotnej dla pracowników. – mówi Magdalena Kartasińska – Kwaśnik, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.
W miejscu pracy łatwiej o niezdrowe przekąski
Aż 49% zapytanych pracowników potwierdza, że w pracy mają problem z realizacją zdrowych nawyków żywieniowych. W efekcie sięgają na przykład po ciastka czy batony, dlatego tak istotne jest stwarzanie w miejscu pracy dostępu do zdrowych przekąsek, realizowanych choćby w postaci regularnych dostaw do biur czy zakładów pracy owoców i warzyw. Jest wówczas szansa, że spożycie zdrowych przekąsek wśród pracowników wzrośnie. Niestety obecnie aż 48% polskich pracowników zbyt rzadko sięga po owoce, a 38% je za mało warzyw.
Natłok obowiązków sprzyja psuciu diety
Jako istotną przeszkodę w realizacji zdrowego odżywania nadmiar obowiązków służbowych wskazuje 46% zapytanych Polaków. To również może być sygnałem dla pracodawców, że warto zadbać o to, aby pracownicy mogli dobrze wykorzystywać przysługujący im czas przerwy w pracy na zjedzenie posiłku. Tym bardziej, że sposób odżywiania przekłada się na zdrowie i samopoczucie pracowników, co nie zostaje bez wpływu na ich efektywność w pracy. Pomijając drugie śniadanie czy rezygnując z lunchu z powodu braku czasu w pracy obniżamy poziom energii i koncentracji.
Brak motywacji do lepszej diety
Aż 55% pracujących Polaków już wiele razy próbowało zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy. Niestety jedną z przeszkód, która im to uniemożliwia, jak potwierdziły odpowiedzi 45% respondentów jest właśnie brak siły woli w postanowieniu zdrowego jedzenia. Co ciekawe, w ciągu ostatnich 24 miesięcy 46% badanych pracowników zmieniło sposób odżywiania się. Mniej niż połowa, dokładnie 44% osób, robiło to pod okiem dietetyka bądź lekarza. Często zatem próby zmiany podejmowane były na własną rękę, co jak się okazało, wiązało się z niższą skutecznością w grupie szczególnie potrzebującej. Obecność dietetyka w procesie zmiany nawyków żywieniowych w grupie osób z nadwagą i otyłością zwiększyła skuteczność o połowę.
Obecnie firmy są dużo bardziej otwarte na podejmowanie współpracy na przykład z dietetykami z myślą o zdrowiu pracowników niż jeszcze 2- 3 lata temu. Przed pandemią edukacja żywieniowa w firmach często ograniczała się na przykład do dostępu do popularnego benefitu jakim były choćby owoce i warzywa w biurze. Dziś konsultacje dietetyczne coraz częściej stają się elementem w ramach tworzenia firmowego programu prozdrowotnego. To pozytywna zmiana, która jest widoczna na rynku pracy i sprzyja budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych pracujących Polaków. – komentuje Magdalena Kartasińska – Kwaśnik.
Źródło: Dailyfruits
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat