REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe maseczki w pracy dla niezaszczepionych

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Obowiązkowe maseczki w pracy dla niezaszczepionych - czy to jest dyskryminacja?
Obowiązkowe maseczki w pracy dla niezaszczepionych - czy to jest dyskryminacja?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Maseczki w pracy obowiązkowe dla niezaszczepionych - czy to jest dyskryminacja? Na pytanie odpowiada ekspertka Monika Smulewicz.

Obowiązkowe maseczki w pracy dla niezaszczepionych

Pytanie: Dzień dobry. Proszę o poradę i wsparcie. Pracuję w dużej, znanej firmie. Otrzymaliśmy właśnie informację, że na terenie obiektu wszyscy niezaszczepieni mają wykonywać pracę w maseczce. Praca jest biurowa i zachowane są odstępy. Po tej decyzji cześć z nas siedzi w maskach, a cześć nie. Od razu widać kto nie jest zaszczepiony. Czy to nie jest dyskryminacja? Prawo jest po stronie niezaszczepionych??"

Autopromocja

Odpowiedź: W powyższym przypadku podniesione zostało, że w związku z tym, że część pracowników siedzi w maseczkach a część nie, „od razu widać kto nie jest zaszczepiony”. Nie zgadzam się z tym, gdyby pracodawca byłby w stanie wymagać informacji o zaszczepieniu się, wtedy moglibyśmy mówić o takiej sytuacji. Jednakże w sytuacji, w której pracownik może dobrowolnie podać taką informację, aby zostać zwolnionym z obowiązku zasłaniania ust i nosa, to jedyne czego możemy być pewni patrząc na osobę w maseczce jest to, że nie udzieliła ona pracodawcy takiej informacji lub dla bezpieczeństwa własnego lub innych zdecydowała się nosić maskę, mimo bycia zaszczepionym. Powszechnie wiadome jest, że szczepienia nie w każdym przypadku chronią przed zakażeniem oraz, że niezgodne z aktualną wiedzą naukową jest, twierdzenie że wcale przed zakażeniem nie chronią.

Wydaje się, że jeśli pracodawca może dowolnie uregulować kwestię obowiązku noszenia maseczek, to może wprowadzić taki przymus oraz zwolnić z niego osoby, które dobrowolnie podadzą mu informacje o przebyciu szczepienia. Nie jest to jednak oczywiste i zgodnie z zapowiedziami rządzących, wkrótce odpowiedź znajdziemy w odpowiednich przepisach prawa.

Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj!

Nakaz noszenia maseczek, gdy w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba

Zgodnie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2021 r. poz. 1054, do 31 sierpnia 2021 roku obowiązuje nakaz noszenia maseczek w zakładach pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Zaznaczyć trzeba, że termin ten był już wielokrotnie przesuwany i tak pewnie stanie się przed 31 sierpnia tego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca może jednak uregulować te kwestię odmiennie. Może na przykład całkowicie zwolnić pracowników z obowiązku noszenia maseczek.

Pracodawca jak na razie nie ma prawa wymagać od pracownika zaszczepienia się lub podania informacji o poddaniu się szczepieniu. Może jednak, za zgodą pracownika, przetwarzać informacje o zaszczepieniu się.

Maseczki u niezaszczepionych a dyskryminacja

Uważam, że nie. Pracodawca ma obowiązek zapewnić bezpieczne warunki pracy. W związku z czym będzie w stanie on wykazać, że kierował się on odpowiednimi kryteriami przy różnicowaniu sytuacji pracowników. Dla swojego bezpieczeństwa mógłby dać możliwość nienoszenia maseczek także osobom, które dobrowolnie przedstawią dowód przebycia COVID-19, takie osoby, też w znacznej części są mniej narażone na zakażenie.

Czy prawo jest po stronie niezaszczepionych? Na razie istnieją wątpliwości, jednak zapowiada się, że niedługo one znikną, a prawo będzie stało po stronie przeciwnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA