REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona oczu w miejscu pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ochrona oczu w miejscu pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona oczu w miejscu pracy jest szczególnie ważna! Dane pokazują, że około 13 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wzroku związane z wykonywanym zawodem.  Pod hasłem „Kochaj swoje oczy w pracy” odbędzie się Światowy Dzień Wzroku, w czwartek 12 października 2023 r.

rozwiń >

Ochrona oczu w miejscu pracy

Sprawny wzrok, zarówno w pracy fizycznej jak i umysłowej jest bardzo ważny. Wzrok jest integralną częścią bezpieczeństwa i produktywności w pracy, indywidualnego pracownika w zakresie jego bezpieczeństwa ale i innych współpracowników. Niestety wiele pracowników zmaga się z chorobami oczu i ciągle pogłębiającymi się wadami. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Międzynarodowa Agencja Zapobiegania Ślepoty (IAPB) wskazuje, że około 13 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wzroku związane z wykonywanym zawodem.

REKLAMA

Ważne
Wypadki przy pracy i urazy oczu

Z raportów organizacji wynika, że szacunkowo 3,5 miliona urazów oczu ma miejsce każdego roku w miejscu pracy. Stanowi to 1% wszystkich wypadków przy pracy niezakończonych śmiercią.

Prawdopodobieństwo zatrudnienia pracowników z wadą wzroku jest o 30% mniejsze w porównaniu z osobami bez takich wad. To znacznie zmniejsza szanse na rynku pracy osób z wadami i chorobami oczu.

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Agencji ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB)

Chrońmy wzrok pracowników - apeluje do pracodawców odpowiedzialnych za BHP  w zakładach pracy, w raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Międzynarodowa Agencja ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB). Jak wskazano:

Dobry wzrok umożliwia i poprawia niemal każdy aspekt naszego codziennego życia. Prosta czynność chodzenia z miejsca na miejsce kieruje się wizualnymi wskazówkami dotyczącymi przedmiotów, terenu i innych ludzi. Nasza umiejętność prowadzenia pojazdu pojazdów, bezpiecznego latania samolotami i transportu towarów zależy od wizji. Komunikacja twarzą w twarz jest nie jest przekazywany wyłącznie poprzez mowę, ale jest również interpretowany za pomocą sygnałów niewerbalnych, takich jak gesty, uśmiechy i wyraz twarzy. 

Jak chronić wzrok z miejscy pracy?

Działania pracodawcy mające na celu ochronę wzroku pracowników powinny odnosić się do takich aspektów jak:

  • zapobieganie narażeniu na określone zagrożenia w każdym miejscu pracy;
  • ochrona istniejącego zdrowia oczu pracowników;
  • zapewnienie systemu uwzględniającego naturalnie występującą utratę wzroku u pracowników w ocenie ryzyka;
  • informowanie pracowników o zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie oczu;
  • działalność socjalna pracodawcy, wsparcie finansowe i programy w zakresie zdrowia oczu.

Światowy Dzień Wzroku

Raport ukazał się m.in. w związku z przypadającym niebawem Światowym Dniem Wzroku (World Sight Day, który w tym roku skupia się na znaczeniu zdrowia oczu w miejscu pracy pod hasłem „Kochaj swoje oczy w pracy”.

REKLAMA

Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony corocznie od 2000 roku w 2. czwartek października. To święto organizowane przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie inicjatywy są ważne, ponieważ pozwalają zwrócić uwagę na ważny aspekt ochrony zdrowia, w tym wzroku, w życiu społeczno-zawodowym. Światowy Dzień Wzroku w 2023 r. odbędzie się w czwartek 12 października 2023 r.

Wytyczne CIOP co do ochrony wzroku

Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że szczególnie na stanowiskach pracy, na których występuje narażenie oczu i twarzy na działanie czynników chemicznych i pyłów, szczególnie o działaniu drażniącym lub stwarzającym ryzyko poważnego uszkodzenia oczu, wskazane jest stosowanie sprzętu ochrony oczu i warzy, np. osłony twarzy czy gogle ochronne wyposażone są w sztywną ramkę, umożliwiającą montaż szybki ochronnej oraz miękką oprawę przylegającą na obwodzie twarzy, osłaniającą oczy i obszar oczny.

5 minut przerwy dla wzroku - praca przy komputerze

REKLAMA

Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracownik obsługujący monitor ekranowy ma prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Nie jest dopuszczalne kumulowanie tych przerw.

Przerwa ta przysługuje osobie, która przy komputerze pracuje regularnie, przez połowę pełnego wymiaru czasu pracy. Ma ona do niej prawo wtedy, gdy nie zapewniono jej łączenia przemiennego pracy związanej z obsługą monitora z innymi pracami nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała, przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy monitorze.

Ochrona wzroku - wytyczne MOP

W wielu konwencjach i zaleceniach Międzynarodowa Organizacja Pracy kładzie szczególny nacisk na bezpieczne i higieniczne warunki pracy, na ochronę zdrowia pracowników, na profilaktykę, na działanie szkoleniowe podejmowane przez pracodawcę, na zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, na zmniejszenie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które mogą wystąpić w miejscu pracy. Bezpieczeństwo zdrowia pracowników, w tym zdrowia oczu i ochrona wzorku, pośrednio wynika z preambuły do Konstytucji MOP (1919), w której wskazano, że szczególnie ważna jest „ochrona pracownika przed chorobami, chorobami i urazami wynikającymi z jego zatrudnienia” ta ochrona należy do ulepszeń, które są „pilnie potrzebne”. 

Z tego względu MOP rozwinęła ponad 40 międzynarodowych standardów pracy skupiających się na BHP i środowisku pracy, do najważniejszych należą:  Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z 1981 r. (nr 155) oraz Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z 2006 r. (nr 187).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA