REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona oczu w miejscu pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ochrona oczu w miejscu pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona oczu w miejscu pracy jest szczególnie ważna! Dane pokazują, że około 13 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wzroku związane z wykonywanym zawodem.  Pod hasłem „Kochaj swoje oczy w pracy” odbędzie się Światowy Dzień Wzroku, w czwartek 12 października 2023 r.
rozwiń >

Ochrona oczu w miejscu pracy

Sprawny wzrok, zarówno w pracy fizycznej jak i umysłowej jest bardzo ważny. Wzrok jest integralną częścią bezpieczeństwa i produktywności w pracy, indywidualnego pracownika w zakresie jego bezpieczeństwa ale i innych współpracowników. Niestety wiele pracowników zmaga się z chorobami oczu i ciągle pogłębiającymi się wadami. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Międzynarodowa Agencja Zapobiegania Ślepoty (IAPB) wskazuje, że około 13 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wzroku związane z wykonywanym zawodem.

REKLAMA

Autopromocja
Ważne
Wypadki przy pracy i urazy oczu

Z raportów organizacji wynika, że szacunkowo 3,5 miliona urazów oczu ma miejsce każdego roku w miejscu pracy. Stanowi to 1% wszystkich wypadków przy pracy niezakończonych śmiercią.

Prawdopodobieństwo zatrudnienia pracowników z wadą wzroku jest o 30% mniejsze w porównaniu z osobami bez takich wad. To znacznie zmniejsza szanse na rynku pracy osób z wadami i chorobami oczu.

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Agencji ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB)

Chrońmy wzrok pracowników - apeluje do pracodawców odpowiedzialnych za BHP  w zakładach pracy, w raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Międzynarodowa Agencja ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB). Jak wskazano:

Dobry wzrok umożliwia i poprawia niemal każdy aspekt naszego codziennego życia. Prosta czynność chodzenia z miejsca na miejsce kieruje się wizualnymi wskazówkami dotyczącymi przedmiotów, terenu i innych ludzi. Nasza umiejętność prowadzenia pojazdu pojazdów, bezpiecznego latania samolotami i transportu towarów zależy od wizji. Komunikacja twarzą w twarz jest nie jest przekazywany wyłącznie poprzez mowę, ale jest również interpretowany za pomocą sygnałów niewerbalnych, takich jak gesty, uśmiechy i wyraz twarzy. 

Jak chronić wzrok z miejscy pracy?

Działania pracodawcy mające na celu ochronę wzroku pracowników powinny odnosić się do takich aspektów jak:

  • zapobieganie narażeniu na określone zagrożenia w każdym miejscu pracy;
  • ochrona istniejącego zdrowia oczu pracowników;
  • zapewnienie systemu uwzględniającego naturalnie występującą utratę wzroku u pracowników w ocenie ryzyka;
  • informowanie pracowników o zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie oczu;
  • działalność socjalna pracodawcy, wsparcie finansowe i programy w zakresie zdrowia oczu.

Światowy Dzień Wzroku

Raport ukazał się m.in. w związku z przypadającym niebawem Światowym Dniem Wzroku (World Sight Day, który w tym roku skupia się na znaczeniu zdrowia oczu w miejscu pracy pod hasłem „Kochaj swoje oczy w pracy”.

Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony corocznie od 2000 roku w 2. czwartek października. To święto organizowane przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie inicjatywy są ważne, ponieważ pozwalają zwrócić uwagę na ważny aspekt ochrony zdrowia, w tym wzroku, w życiu społeczno-zawodowym. Światowy Dzień Wzroku w 2023 r. odbędzie się w czwartek 12 października 2023 r.

Wytyczne CIOP co do ochrony wzroku

Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że szczególnie na stanowiskach pracy, na których występuje narażenie oczu i twarzy na działanie czynników chemicznych i pyłów, szczególnie o działaniu drażniącym lub stwarzającym ryzyko poważnego uszkodzenia oczu, wskazane jest stosowanie sprzętu ochrony oczu i warzy, np. osłony twarzy czy gogle ochronne wyposażone są w sztywną ramkę, umożliwiającą montaż szybki ochronnej oraz miękką oprawę przylegającą na obwodzie twarzy, osłaniającą oczy i obszar oczny.

5 minut przerwy dla wzroku - praca przy komputerze

Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracownik obsługujący monitor ekranowy ma prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Nie jest dopuszczalne kumulowanie tych przerw.

Przerwa ta przysługuje osobie, która przy komputerze pracuje regularnie, przez połowę pełnego wymiaru czasu pracy. Ma ona do niej prawo wtedy, gdy nie zapewniono jej łączenia przemiennego pracy związanej z obsługą monitora z innymi pracami nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała, przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy monitorze.

Ochrona wzroku - wytyczne MOP

REKLAMA

W wielu konwencjach i zaleceniach Międzynarodowa Organizacja Pracy kładzie szczególny nacisk na bezpieczne i higieniczne warunki pracy, na ochronę zdrowia pracowników, na profilaktykę, na działanie szkoleniowe podejmowane przez pracodawcę, na zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, na zmniejszenie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które mogą wystąpić w miejscu pracy. Bezpieczeństwo zdrowia pracowników, w tym zdrowia oczu i ochrona wzorku, pośrednio wynika z preambuły do Konstytucji MOP (1919), w której wskazano, że szczególnie ważna jest „ochrona pracownika przed chorobami, chorobami i urazami wynikającymi z jego zatrudnienia” ta ochrona należy do ulepszeń, które są „pilnie potrzebne”. 

Z tego względu MOP rozwinęła ponad 40 międzynarodowych standardów pracy skupiających się na BHP i środowisku pracy, do najważniejszych należą:  Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z 1981 r. (nr 155) oraz Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z 2006 r. (nr 187).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA