REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona oczu w miejscu pracy

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Ochrona oczu w miejscu pracy
Ochrona oczu w miejscu pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochrona oczu w miejscu pracy jest szczególnie ważna! Dane pokazują, że około 13 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wzroku związane z wykonywanym zawodem.  Pod hasłem „Kochaj swoje oczy w pracy” odbędzie się Światowy Dzień Wzroku, w czwartek 12 października 2023 r.
rozwiń >

Ochrona oczu w miejscu pracy

Sprawny wzrok, zarówno w pracy fizycznej jak i umysłowej jest bardzo ważny. Wzrok jest integralną częścią bezpieczeństwa i produktywności w pracy, indywidualnego pracownika w zakresie jego bezpieczeństwa ale i innych współpracowników. Niestety wiele pracowników zmaga się z chorobami oczu i ciągle pogłębiającymi się wadami. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Międzynarodowa Agencja Zapobiegania Ślepoty (IAPB) wskazuje, że około 13 milionów ludzi cierpi na zaburzenia wzroku związane z wykonywanym zawodem.

Autopromocja
Ważne
Wypadki przy pracy i urazy oczu

Z raportów organizacji wynika, że szacunkowo 3,5 miliona urazów oczu ma miejsce każdego roku w miejscu pracy. Stanowi to 1% wszystkich wypadków przy pracy niezakończonych śmiercią.

Prawdopodobieństwo zatrudnienia pracowników z wadą wzroku jest o 30% mniejsze w porównaniu z osobami bez takich wad. To znacznie zmniejsza szanse na rynku pracy osób z wadami i chorobami oczu.

Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Agencji ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB)

Chrońmy wzrok pracowników - apeluje do pracodawców odpowiedzialnych za BHP  w zakładach pracy, w raporcie Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) i Międzynarodowa Agencja ds. Zapobiegania Ślepocie (IAPB). Jak wskazano:

Dobry wzrok umożliwia i poprawia niemal każdy aspekt naszego codziennego życia. Prosta czynność chodzenia z miejsca na miejsce kieruje się wizualnymi wskazówkami dotyczącymi przedmiotów, terenu i innych ludzi. Nasza umiejętność prowadzenia pojazdu pojazdów, bezpiecznego latania samolotami i transportu towarów zależy od wizji. Komunikacja twarzą w twarz jest nie jest przekazywany wyłącznie poprzez mowę, ale jest również interpretowany za pomocą sygnałów niewerbalnych, takich jak gesty, uśmiechy i wyraz twarzy. 

Jak chronić wzrok z miejscy pracy?

Działania pracodawcy mające na celu ochronę wzroku pracowników powinny odnosić się do takich aspektów jak:

 • zapobieganie narażeniu na określone zagrożenia w każdym miejscu pracy;
 • ochrona istniejącego zdrowia oczu pracowników;
 • zapewnienie systemu uwzględniającego naturalnie występującą utratę wzroku u pracowników w ocenie ryzyka;
 • informowanie pracowników o zagrożeniach, które mogą mieć wpływ na ich zdrowie oczu;
 • działalność socjalna pracodawcy, wsparcie finansowe i programy w zakresie zdrowia oczu.

Światowy Dzień Wzroku

Raport ukazał się m.in. w związku z przypadającym niebawem Światowym Dniem Wzroku (World Sight Day, który w tym roku skupia się na znaczeniu zdrowia oczu w miejscu pracy pod hasłem „Kochaj swoje oczy w pracy”.

Światowy Dzień Wzroku jest obchodzony corocznie od 2000 roku w 2. czwartek października. To święto organizowane przez międzynarodową koalicję VISION 2020, zrzeszającą 26 organizacji, w tym Międzynarodową Agencję do Zapobiegania Ślepocie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie inicjatywy są ważne, ponieważ pozwalają zwrócić uwagę na ważny aspekt ochrony zdrowia, w tym wzroku, w życiu społeczno-zawodowym. Światowy Dzień Wzroku w 2023 r. odbędzie się w czwartek 12 października 2023 r.

Wytyczne CIOP co do ochrony wzroku

Centralny Instytut Ochrony Pracy wskazuje, że szczególnie na stanowiskach pracy, na których występuje narażenie oczu i twarzy na działanie czynników chemicznych i pyłów, szczególnie o działaniu drażniącym lub stwarzającym ryzyko poważnego uszkodzenia oczu, wskazane jest stosowanie sprzętu ochrony oczu i warzy, np. osłony twarzy czy gogle ochronne wyposażone są w sztywną ramkę, umożliwiającą montaż szybki ochronnej oraz miękką oprawę przylegającą na obwodzie twarzy, osłaniającą oczy i obszar oczny.

5 minut przerwy dla wzroku - praca przy komputerze

Na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe pracownik obsługujący monitor ekranowy ma prawo do co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Nie jest dopuszczalne kumulowanie tych przerw.

Przerwa ta przysługuje osobie, która przy komputerze pracuje regularnie, przez połowę pełnego wymiaru czasu pracy. Ma ona do niej prawo wtedy, gdy nie zapewniono jej łączenia przemiennego pracy związanej z obsługą monitora z innymi pracami nieobciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała, przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy monitorze.

Ochrona wzroku - wytyczne MOP

W wielu konwencjach i zaleceniach Międzynarodowa Organizacja Pracy kładzie szczególny nacisk na bezpieczne i higieniczne warunki pracy, na ochronę zdrowia pracowników, na profilaktykę, na działanie szkoleniowe podejmowane przez pracodawcę, na zapewnienie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, na zmniejszenie wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które mogą wystąpić w miejscu pracy. Bezpieczeństwo zdrowia pracowników, w tym zdrowia oczu i ochrona wzorku, pośrednio wynika z preambuły do Konstytucji MOP (1919), w której wskazano, że szczególnie ważna jest „ochrona pracownika przed chorobami, chorobami i urazami wynikającymi z jego zatrudnienia” ta ochrona należy do ulepszeń, które są „pilnie potrzebne”. 

Z tego względu MOP rozwinęła ponad 40 międzynarodowych standardów pracy skupiających się na BHP i środowisku pracy, do najważniejszych należą:  Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z 1981 r. (nr 155) oraz Konwencja dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy z 2006 r. (nr 187).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA