REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

4 dodatkowe dni płatnego urlopu czyli „Wellness Friday” - nowoczesne miejsce pracy [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowoczesne miejsce pracy - work-life balance
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak dziś wygląda nowoczesne miejsce pracy? Praca zdalna to standard, ale pracodawcy oferują swoim pracownikom o wiele więcej. Biuro ma być przyjaznym miejscem pracy. Dążenie do tego celu zapewnia m.in. polityka „Pracy Dopasowanej Do Życia” (Work That Fits Your Life)? Przyznanie pracownikom 4 dodatkowych dni płatnego urlopu, tzw. Wellness Friday to tylko jedna z nowoczesnych inicjatyw. O współczesnych praktykach w zarządzaniu zespołami opowie Katarzyna Turkiewicz, Prezeska Hewlett Packard Enterprise Global Business Center.

Na temat nowoczesnych miejsc pracy redaktor Emilia Panufnik rozmawia z Katarzyną Turkiewicz, Prezeską Hewlett Packard Enterprise Global Business Center.

REKLAMA

K. Turkiewicz business

Katarzyna Turkiewicz business

Hewlett Packard Enterprise Global Business Center

Nowoczesne miejsce pracy czyli jakie?

REKLAMA

Dzień dobry. Jak wiemy, inaczej wygląda praca w korporacjach, a inaczej w małych firmach, inne zasady obowiązują w małych miejscowościach, a inne w największych miastach Polski. Do tego, jeszcze nie tak dawno pracą w systemie zdalnym lub hybrydowym mogli pochwalić się nieliczni. Siłownie, miejsca na drzemkę w przerwie od pracy, pokoje gier? Kilka lat temu były rzadko spotykanym luksusem. Jak zatem dziś wygląda nowoczesne miejsce pracy?

Hewlett Packard Enterprise jest pionierem w obszarze przejścia na pracę zdalną, a następnie hybrydową. Jeszcze w 2021 roku dokonaliśmy jej formalizacji, wprowadzając odpowiednie zapisy do umów pracowniczych. W taki sposób rozwiązania wdrożone w HPE poprzedziły nowelizację prawa pracy, do której doszło w 2023 roku. Dzięki polityce pracy hybrydowej wszyscy pracownicy mogą korzystać z tej formy wykonywania swoich obowiązków służbowych.

Nowoczesne biuro to jednak nie tylko możliwość pracy w modelu hybrydowym, to przede wszystkim przyjazna przestrzeń – do pracy zespołowej, integracji, ale także relaksu. Aby móc dokonać przełomu w dotychczasowej koncepcji i przygotować się do nowej rzeczywistości, wprowadziliśmy szereg rozwiązań. 

REKLAMA

Przeorganizowaliśmy biuro, zmniejszając liczbę biurek i tworząc więcej przestrzeni do pracy zespołowej. Obecnie liczba indywidualnych stanowisk pracy, tzw. hot desków, do rezerwacji których wykorzystujemy specjalny system, odpowiada liczbie ok. 35% pracowników. Kolejną zmianą było wprowadzenie nowoczesnego, wygodnego w użyciu systemu audio-video do telekonferencji i transmisji na żywo, a także aplikacji do rezerwowania miejsc parkingowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmienił się układ i wystrój biura, stało się ono bardziej przyjazne — znalazło się w nim więcej miejsc do odpoczynku, zieleni, a także nowoczesne i wygodne meble. Aktualnie naszą przestrzeń wypełniają indywidualne miejsca do pracy na open space, kabiny w stylu „budek telefonicznych” do rozmów i spotkań online, specjalnie sale z dużymi stołami do spotkań zespołowych oraz przestrzenie do relaksu i integracji.

Na pracowników w biurze czeka ponadto zespół wsparcia IT, a także dodatkowa przestrzeń na przechowywanie rzeczy czy dedykowane miejsca parkingowe dla rowerzystów. 

Ponadto, biura HPE w Polsce są wolne od plastiku, co oznacza, że nie znajdziemy tam jednorazowych opakowań czy wody w plastikowych butelkach, a użycie niezbędnych wyrobów z plastiku jest ograniczone do minimum.

Praca zdalna zwiększa zadowolenie i produktywność pracowników

Takim nowoczesnym miejscem pracy może być innowacyjne biuro zaprojektowane z myślą o współczesnym modelu pracy, biorące pod uwagę wellbeing pracowników. Ale czy to wszystko? Co z zasadami panującymi w firmie, stosunku pracodawcy do pracownika?

Sukces sprawnego wdrożenia pracy hybrydowej w HPE zawdzięczamy polityce „Pracy Dopasowanej Do Życia” (ang. „Work That Fits Your Life”), opierającej się na elastycznym podejściu do łączenia pracy i życia prywatnego. Obecnie zdecydowana większość pracowników korzysta w jakimś wymiarze z możliwości pracy zdalnej. Na podstawie przeprowadzanych ankiet wewnętrznych już teraz wiemy, że program znacząco zwiększył zadowolenie i produktywność członków zespołu. 

4 dodatkowe dni urlopu zwane Wellnness Friday przykładem polityki „Pracy Dopasowanej Do Życia”

Jak zatem zbudować kulturę organizacyjną spójną ze strategią firmy tak, aby zminimalizować problemy kadrowe (np. duża rotacja pracowników, częste zwolnienia lekarskie), zwiększyć zadowolenie oraz efektywność pracowników?

Dobre samopoczucie i równowaga między życiem prywatnym a pracą jest w centrum naszych polityk zarządzania kadrami. Dlatego firma wdrożyła również takie inicjatywy, jak 4 dodatkowe dni płatnego urlopu, zwane „Wellness Friday”. HPE udostępnia pracownikom materiały wspierające ich w obszarze zdrowego trybu życia, zdrowia psychicznego, budowania pozytywnych relacji, bezpieczeństwa finansowego. 
Dzięki temu pracownicy czują się docenieni, widzą, że pracodawca o nich dba. Mają też nieskrępowaną możliwość zadbania o siebie i o swoje rodziny. Wiem, że nasz zespół to dostrzega i bardzo ceni.

Ostatnie zmiany w HR i najbliższe wyzwania

Jak ocenia Pani zmiany w HR w ciągu ostatnich 3 lat? Jak zmieniły się miejsca pracy i jakich zmian możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

Jednym z wyzwań, z jakimi musiały zmierzyć się organizacje, które wdrożyły pracę zdalną lub hybrydową, było usprawnienie pracy zespołowej i zwiększenie wartości z czasu, który pracownicy fizycznie spędzają razem. Z pomocą przyszły nowoczesne systemy, które digitalizują procesy HR, jak na przykład rozwiązania self-service, czyli narzędzia pozwalające pracownikowi samodzielnie zarządzać czasem pracy, obsługą podróży służbowych i planowaniem swojego rozwoju, jak i procesem ewaluacji. Te narzędzia usprawniają przepływ informacji w firmie, a jednocześnie pozwalają efektywniej wykorzystać czas, jakim dysponują pracownicy, kiedy spotykają się w biurze.

Pandemia uwypukliła problemy związane z dobrym samopoczuciem i zachowaniem równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Dlatego w ciągu ostatnich trzech lat firmy budowały zasoby pozwalające wspierać wellbeing pracowników. HPE już od lat stosuje odpowiednie polityki, a także zapewnia pracownikom stały, bezpłatny dostęp do programów i aplikacji wspierających kondycję fizyczną i psychiczną. 

Warto także wspomnieć o potrzebie zapewnienia inkluzywności, co jest szczególnie istotne w obliczu zwiększonej mobilności pracowników. To powód, dla którego organizacje zaczęły zmieniać swoją kulturę i wdrażać polityki z zakresu Diversity & Inclusion. W HPE wierzymy, że nasz sukces biznesowy jest bezpośrednio związany z różnorodnymi doświadczeniami i umiejętnościami, którymi dysponują członkowie naszego zespołu. Nad wykonaniem tych założeń w HPE czuwa założona w 2020 roku Rada ds. Integracji i Różnorodności.

Polityka „Pracy Dopasowanej Do Życia”

Czy na zakończenie rozmowy mogę prosić o przybliżenie polityki „Pracy Dopasowanej Do Życia”? Na czym ona polega?

Polityka „Pracy Dopasowanej Do Życia” opiera się na wypracowaniu podejścia win-win, gdzie zarówno pracownik, jak i pracodawca czerpie korzyści z wdrożonego programu. Pracownicy są naszym najcenniejszym zasobem, dlatego zależy nam na ograniczeniu ryzyka wypalenia zawodowego. Polityka ta zawiera szereg świadczeń, jak np. sześciomiesięczny płatny urlop rodzicielski dla mężczyzn (jako dodatkowy urlop, ponad to, co gwarantuje prawo pracy), czy możliwość elastycznej pracy. Wspominałam już także o 4 dodatkowych dniach płatnego urlopu, zwanych „Wellness Friday”.

Jakie korzyści mają płynąć z tej polityki dla firmy, a jakie dla pracownika? Czy rzeczywiście są one widoczne? Kto Pani zdaniem korzysta tutaj najwięcej?

Dzięki temu podejściu pracownik może komfortowo realizować swoje pasje i więcej czasu przebywać z rodziną. To z kolei powoduje, że jest bardziej zmotywowany i zaangażowany w pracy. Stawiając na elastyczność i dając pracownikom dużą swobodę sprawiamy, że obie strony są zadowolone, gdyż jako pracodawca ograniczamy rotację i często słyszymy bardzo pozytywne opinie o HPE jako miejscu pracy.

Z jakimi wyzwaniami wiąże się wprowadzenie tej polityki do firmy? Czy to się, kolokwialnie mówiąc, opłaca?

Po pierwsze, takie podejście rozszerza pulę dostępnych talentów, ponieważ kandydaci mogą ubiegać się o stanowiska w HPE, niezależnie od lokalizacji. Po drugie, obecnym członkom zespołu umożliwia lepszą równowagę między pracą a życiem prywatnym, przy skróconym czasie spędzonym na dojazdach do i z pracy. Po trzecie, redukcja powierzchni wynajmowanych ma również pozytywny wpływ na środowisko i finanse firmy. 

Chciałabym podkreślić, że nasi pracownicy pozostają naszą największą siłą i jesteśmy zobowiązani do bycia organizacją zorientowaną na ich dobrostan. Dlatego taki mocny nacisk kładziemy na programy wspierające work-life balance, równe szanse, promocję integracji i wsparcie różnorodności i inkluzywności.

Bardzo dziękuję za rozmowę. Warto rozmawiać o współczesnych, dobrych praktykach w organizacjach, szczególnie jeśli przynoszą wymierne korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Nowoczesne miejsce pracy to nie tylko nowatorskie biuro czy firma wspierająca ochronę środowiska. Obecnie najbardziej oczekiwane jest dbanie o dobrostan pracowników w kontekście work-life balance. Pracodawcy realizują tę politykę na wiele różnych, niejednokrotnie innowacyjnych sposobów.

Redaktor
Emilia Panufnik

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA