REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z molestowaniem w miejscu pracy. Budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej

Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem
Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Molestowanie w miejscu pracy to poważne i nieakceptowalne zjawisko, które ma negatywny wpływ na pracowników i organizacje. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość tego problemu, a walka z molestowaniem stała się jednym z priorytetów dla wielu miejsc pracy. 

W tym artykule omówimy znaczenie walki z molestowaniem w miejscu pracy oraz przedstawimy strategie budowania bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej.

Autopromocja

Definicja i rodzaje molestowania

Molestowanie w miejscu pracy można zdefiniować jako niepożądane zachowanie o charakterze upokarzającym, obraźliwym lub poniżającym, które występuje w kontekście pracy lub na skutek nieodpowiedniego wykorzystywania władzy. Istnieje wiele form molestowania, takich jak:

Molestowanie werbalne – obejmuje obraźliwe komentarze, uwagi seksualne, poniżające żarty czy obelgi skierowane wobec pracowników.

Molestowanie niewerbalne – może obejmować niepożądane dotykanie, gesty o charakterze seksualnym, spojrzenia czy wzruszenia.

Molestowanie psychiczne – to działania mające na celu poniżenie, zastraszanie, izolowanie lub upokarzanie pracowników, takie jak nadmierne krytykowanie, manipulacja emocjonalna czy wymuszanie działań niezgodnych z zasadami etyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walka z molestowaniem: Polityki i procedury

Skuteczna walka z molestowaniem w miejscu pracy wymaga wprowadzenia odpowiednich polityk i procedur, które stanowią wyraźne wytyczne dotyczące tego zjawiska. Oto kilka kluczowych elementów:

Polityka zero tolerancji – Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem. Organizacje powinny jasno określić, że żadne formy molestowania nie będą tolerowane i że każde zgłoszenie zostanie potraktowane poważnie i skutecznie zbadane.

Procedury zgłaszania i dochodzenia – Ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do łatwych i poufnych procedur zgłaszania przypadków molestowania. Organizacje powinny zapewnić, że każde zgłoszenie jest traktowane z należytą powagą, a dochodzenie jest przeprowadzane w sposób sprawiedliwy i bezstronny.

Szkolenia i edukacja – Regularne szkolenia dotyczące równego traktowania, zachowania etycznego i przeciwdziałania molestowaniu są kluczowe. Pracownicy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków oraz wiedzieć, jakie zachowania są niedopuszczalne w miejscu pracy.

Budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej

Oprócz polityk i procedur, istotne jest również budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej, która zapobiega występowaniu molestowania. Oto kilka strategii:

Kultura poszanowania i równości – Organizacje powinny promować kulturę poszanowania, w której wszyscy pracownicy są traktowani z szacunkiem i godnością. Równość powinna być priorytetem, a różnice indywidualne powinny być doceniane i respektowane.

Przykład menedżerów – Menedżerowie mają kluczową rolę w budowaniu bezpiecznej atmosfery. Powinni być wzorcami postępowania, konsekwentnie stosować polityki antymolestacyjne i reagować na wszelkie zgłoszenia w sposób skuteczny i uczciwy.

Komunikacja i świadomość – Ważne jest, aby organizacje regularnie komunikowały swoje zasady i oczekiwania dotyczące zachowań w miejscu pracy oraz podnoszenie świadomości na temat molestowania poprzez kampanie informacyjne i szkolenia.

Podsumowując, walka z molestowaniem w miejscu pracy jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej. Organizacje powinny wdrażać polityki i procedury, które zapewniają zerową tolerancję dla molestowania, a także budować kulturę poszanowania i równości. Szkolenia, komunikacja i świadomość są kluczowe dla skutecznego zwalczania tego zjawiska. Tylko poprzez wspólne działanie i konsekwentne podejmowanie działań możemy stworzyć miejsca pracy wolne od molestowania i wspierać dobre samopoczucie i rozwój wszystkich pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA