REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z molestowaniem w miejscu pracy. Budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej

Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem
Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem
shutterstock

REKLAMA

Molestowanie w miejscu pracy to poważne i nieakceptowalne zjawisko, które ma negatywny wpływ na pracowników i organizacje. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość tego problemu, a walka z molestowaniem stała się jednym z priorytetów dla wielu miejsc pracy. 

W tym artykule omówimy znaczenie walki z molestowaniem w miejscu pracy oraz przedstawimy strategie budowania bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej.

Definicja i rodzaje molestowania

Molestowanie w miejscu pracy można zdefiniować jako niepożądane zachowanie o charakterze upokarzającym, obraźliwym lub poniżającym, które występuje w kontekście pracy lub na skutek nieodpowiedniego wykorzystywania władzy. Istnieje wiele form molestowania, takich jak:

Molestowanie werbalne – obejmuje obraźliwe komentarze, uwagi seksualne, poniżające żarty czy obelgi skierowane wobec pracowników.

Molestowanie niewerbalne – może obejmować niepożądane dotykanie, gesty o charakterze seksualnym, spojrzenia czy wzruszenia.

Autopromocja

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Molestowanie psychiczne – to działania mające na celu poniżenie, zastraszanie, izolowanie lub upokarzanie pracowników, takie jak nadmierne krytykowanie, manipulacja emocjonalna czy wymuszanie działań niezgodnych z zasadami etyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walka z molestowaniem: Polityki i procedury

Skuteczna walka z molestowaniem w miejscu pracy wymaga wprowadzenia odpowiednich polityk i procedur, które stanowią wyraźne wytyczne dotyczące tego zjawiska. Oto kilka kluczowych elementów:

Polityka zero tolerancji – Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem. Organizacje powinny jasno określić, że żadne formy molestowania nie będą tolerowane i że każde zgłoszenie zostanie potraktowane poważnie i skutecznie zbadane.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Procedury zgłaszania i dochodzenia – Ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do łatwych i poufnych procedur zgłaszania przypadków molestowania. Organizacje powinny zapewnić, że każde zgłoszenie jest traktowane z należytą powagą, a dochodzenie jest przeprowadzane w sposób sprawiedliwy i bezstronny.

Szkolenia i edukacja – Regularne szkolenia dotyczące równego traktowania, zachowania etycznego i przeciwdziałania molestowaniu są kluczowe. Pracownicy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków oraz wiedzieć, jakie zachowania są niedopuszczalne w miejscu pracy.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej

Oprócz polityk i procedur, istotne jest również budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej, która zapobiega występowaniu molestowania. Oto kilka strategii:

Kultura poszanowania i równości – Organizacje powinny promować kulturę poszanowania, w której wszyscy pracownicy są traktowani z szacunkiem i godnością. Równość powinna być priorytetem, a różnice indywidualne powinny być doceniane i respektowane.

Przykład menedżerów – Menedżerowie mają kluczową rolę w budowaniu bezpiecznej atmosfery. Powinni być wzorcami postępowania, konsekwentnie stosować polityki antymolestacyjne i reagować na wszelkie zgłoszenia w sposób skuteczny i uczciwy.

Komunikacja i świadomość – Ważne jest, aby organizacje regularnie komunikowały swoje zasady i oczekiwania dotyczące zachowań w miejscu pracy oraz podnoszenie świadomości na temat molestowania poprzez kampanie informacyjne i szkolenia.

Podsumowując, walka z molestowaniem w miejscu pracy jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej. Organizacje powinny wdrażać polityki i procedury, które zapewniają zerową tolerancję dla molestowania, a także budować kulturę poszanowania i równości. Szkolenia, komunikacja i świadomość są kluczowe dla skutecznego zwalczania tego zjawiska. Tylko poprzez wspólne działanie i konsekwentne podejmowanie działań możemy stworzyć miejsca pracy wolne od molestowania i wspierać dobre samopoczucie i rozwój wszystkich pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA