REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z molestowaniem w miejscu pracy. Budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej

Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Molestowanie w miejscu pracy to poważne i nieakceptowalne zjawisko, które ma negatywny wpływ na pracowników i organizacje. W ostatnich latach zwiększyła się świadomość tego problemu, a walka z molestowaniem stała się jednym z priorytetów dla wielu miejsc pracy. 

W tym artykule omówimy znaczenie walki z molestowaniem w miejscu pracy oraz przedstawimy strategie budowania bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej.

REKLAMA

Autopromocja

Definicja i rodzaje molestowania

Molestowanie w miejscu pracy można zdefiniować jako niepożądane zachowanie o charakterze upokarzającym, obraźliwym lub poniżającym, które występuje w kontekście pracy lub na skutek nieodpowiedniego wykorzystywania władzy. Istnieje wiele form molestowania, takich jak:

Molestowanie werbalne – obejmuje obraźliwe komentarze, uwagi seksualne, poniżające żarty czy obelgi skierowane wobec pracowników.

Molestowanie niewerbalne – może obejmować niepożądane dotykanie, gesty o charakterze seksualnym, spojrzenia czy wzruszenia.

Molestowanie psychiczne – to działania mające na celu poniżenie, zastraszanie, izolowanie lub upokarzanie pracowników, takie jak nadmierne krytykowanie, manipulacja emocjonalna czy wymuszanie działań niezgodnych z zasadami etyki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walka z molestowaniem: Polityki i procedury

Skuteczna walka z molestowaniem w miejscu pracy wymaga wprowadzenia odpowiednich polityk i procedur, które stanowią wyraźne wytyczne dotyczące tego zjawiska. Oto kilka kluczowych elementów:

Polityka zero tolerancji – Wprowadzenie polityki zero tolerancji wobec molestowania jest kluczowym krokiem. Organizacje powinny jasno określić, że żadne formy molestowania nie będą tolerowane i że każde zgłoszenie zostanie potraktowane poważnie i skutecznie zbadane.

Procedury zgłaszania i dochodzenia – Ważne jest, aby pracownicy mieli dostęp do łatwych i poufnych procedur zgłaszania przypadków molestowania. Organizacje powinny zapewnić, że każde zgłoszenie jest traktowane z należytą powagą, a dochodzenie jest przeprowadzane w sposób sprawiedliwy i bezstronny.

Szkolenia i edukacja – Regularne szkolenia dotyczące równego traktowania, zachowania etycznego i przeciwdziałania molestowaniu są kluczowe. Pracownicy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków oraz wiedzieć, jakie zachowania są niedopuszczalne w miejscu pracy.

Budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej

Oprócz polityk i procedur, istotne jest również budowanie bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej, która zapobiega występowaniu molestowania. Oto kilka strategii:

Kultura poszanowania i równości – Organizacje powinny promować kulturę poszanowania, w której wszyscy pracownicy są traktowani z szacunkiem i godnością. Równość powinna być priorytetem, a różnice indywidualne powinny być doceniane i respektowane.

REKLAMA

Przykład menedżerów – Menedżerowie mają kluczową rolę w budowaniu bezpiecznej atmosfery. Powinni być wzorcami postępowania, konsekwentnie stosować polityki antymolestacyjne i reagować na wszelkie zgłoszenia w sposób skuteczny i uczciwy.

Komunikacja i świadomość – Ważne jest, aby organizacje regularnie komunikowały swoje zasady i oczekiwania dotyczące zachowań w miejscu pracy oraz podnoszenie świadomości na temat molestowania poprzez kampanie informacyjne i szkolenia.

Podsumowując, walka z molestowaniem w miejscu pracy jest niezwykle istotna dla zapewnienia bezpiecznej i sprawiedliwej atmosfery zawodowej. Organizacje powinny wdrażać polityki i procedury, które zapewniają zerową tolerancję dla molestowania, a także budować kulturę poszanowania i równości. Szkolenia, komunikacja i świadomość są kluczowe dla skutecznego zwalczania tego zjawiska. Tylko poprzez wspólne działanie i konsekwentne podejmowanie działań możemy stworzyć miejsca pracy wolne od molestowania i wspierać dobre samopoczucie i rozwój wszystkich pracowników.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

REKLAMA

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA