Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Czy można bez zgody pracownika potrącić z wynagrodzenia należność za obiady
Aktualizacja: 07.05.2012
Prowadzimy działalność gastronomiczną. Nasi pracownicy mają możliwość zakupu obiadów na cały miesiąc po preferencyjnej cenie, przy czym zapłata powinna nastąpić do 7. dnia następnego miesiąca. Niektórzy pracownicy, mimo wezwań do zapłaty, nie regulują należności w terminie. Czy możemy bez zgody pracowników-dłużników potrącić z ich wynagrodzenia należność za obiady? »
Obowiązki pracodawcy wobec komornika - zmiany od 3 maja 2012 r.
Aktualizacja: 07.05.2012
Dowiedzieliśmy się, że od maja br. wzrosła kara za niedopełnienie przez pracodawcę obowiązków wobec komornika dotyczących zajęcia wynagrodzenia pracownika. Czy zmienia się tylko wysokość grzywny? »
Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy dla kierowcy
Aktualizacja: 08.02.2012
Pracodawca zatrudniający kierowców musi pamiętać, że pracownikowi, który nie świadczy pracy z przyczyn od niego niezależnych, należy się wynagrodzenie. Przyczyną takiego przestoju mogą być np. złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające dokonanie przewozu drogowego. »
Zmiany w wynagrodzeniach od 1 stycznia 2012 r.
Aktualizacja: 05.01.2012
Od 1 stycznia 2012 r. wysokość wynagrodzenia nie może być niższa niż 1500 zł. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę zmienią się również inne świadczenia wypłacane na rzecz pracownika, np. minimalne wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy. »
Jak należy wypłacać wynagrodzenie pracownikom
Aktualizacja: 17.11.2011
Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie pieniężnej wprost do rąk pracownika. Przepisy dopuszczają również inne formy spełnienia tego świadczenia, np. przelewem bankowym. »
Regulamin wynagradzania - najczęściej spotykane błędy
Aktualizacja: 20.10.2011
Regulamin wynagradzania zawiera przepisy określające zasady wypłacania wynagrodzenia. Najczęstsze błędy występujące w regulaminach dotyczą niejasno sformułowanych przepisów ustalających stawki wynagrodzeń. »
Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy
Aktualizacja: 29.09.2011
Kontrola przez związek zawodowy wynagrodzeń dotyczy m.in. wpływu na tworzenie i zmianę przepisów płacowych u pracodawcy. Natomiast kontrola wysokości wynagrodzenia danego pracownika jest ograniczona z uwagi na ochronę dóbr osobistych. »
Komu pracodawca powinien wypłacić wynagrodzenie?
Aktualizacja: 29.09.2011
Przepisy Kodeksu pracy określają, że wynagrodzenie musi być wypłacone do rąk pracownika, chyba że pracownik złoży pisemny wniosek o przekazywanie należnego mu wynagrodzenia na rachunek bankowy. »
Wypłata wyrównania do kwoty minimalnego wynagrodzenia
Aktualizacja: 03.08.2011
Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na pełny etat nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego. W przeciwnym razie pracodawca musi wypłacić wyrównanie. »
Jakie czynniki mają wpływ na wysokość wynagrodzenia
Aktualizacja: 19.07.2011
Zasadą jest, że pracownicy wykonujący jednakową pracę lub pracę o jednakowej wartości powinni mieć wynagrodzenie ukształtowane na takim samym poziomie. Jednak, jak się okazuje, wysokość wynagrodzenia może być różnicowana w zależności od wielu czynników, np. efektywności pracy. »
W jakim terminie należy wypłacić wynagrodzenie?
Aktualizacja: 15.06.2011
Pracownicy są wynagradzani stałą stawką miesięczną. Dodatkowo otrzymują prowizję od sprzedaży, ale jej wysokość możemy określić dopiero po zakończeniu miesiąca. Z tego powodu w regulaminie wynagradzania ustaliliśmy termin wypłaty na 10. dzień następnego miesiąca. Czy postępujemy prawidłowo? »
Potwierdzenie wynagrodzenia byłej pracownicy
Aktualizacja: 03.06.2011
Niedawno zgłosiła się do mnie była pracownica, która pracowała u nas od 1 lipca 1971 r. do 31 grudnia 1976 r. Potrzebuje ona zaświadczenia na druku ZUS Rp-7 za ww. okres. Niestety, okazało się, że dokumentacja płacowa do 1979 r. nie została zachowana. Czy możliwe jest wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 na podstawie zachowanej dokumentacji osobowej pracownicy? »
Konsekwencje nadpłaty lub niedopłaty wynagrodzenia przez pracodawcę
Aktualizacja: 30.05.2011
Odpowiedzialność za prawidłowe obliczenie i wypłacenie pracownikowi wynagrodzenia ponosi pracodawca. Nadpłata lub niedopłata wynagrodzenia może mieć jednak różne skutki. »
Jakie świadczenia pracodawca powinien wypłacić rodzinie zmarłego pracownika
Aktualizacja: 24.05.2011
W razie śmierci pracownika pracodawca powinien wypłacić rodzinie zmarłego odprawę pośmiertną oraz wszelkie należności z tytułu umowy o pracę niewypłacone do dnia jego śmierci, bez konieczności oczekiwania na przeprowadzenie postępowania spadkowego. »
Aktualizacja: 24.05.2011
Najczęściej występującą przyczyną powodującą konieczność korygowania dokumentacji płacowej jest sytuacja, gdy po naliczeniu listy płac pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego lub jest nieobecny z innego powodu, co ma wpływ na wysokość naliczonego wynagrodzenia. Korekta jest też konieczna, gdy wynika to z błędów popełnionych przy naliczaniu wynagrodzenia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Radca Prawny Paulina Łukaszyk specjalizuje się w problematyce gospodarki nieruchomościami, postępowań egzekucyjnych oraz prawa cywilnego. Na co dzień zajmuje się sprawami branży wodociągowo-kanalizacyjnej, aspektami prawnymi funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych oraz ochroną danych osobowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »