REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.?

pieniądze
Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.? Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dalej. Co oznacza dla pracowników i pracodawców zrównanie minimalnego wynagrodzenia z płacą zasadniczą?

Na RCL jeszcze w sierpniu bieżącego roku pojawił się projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt ten ma na celu wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej w zakresie minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Płaca minimalna = płacy zasadniczej?

Wysokość płacy minimalnej, tak jak do tej pory, będzie przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Obecnie minimalne wynagrodzenie za pracę nie ma charakteru wyłącznie wynagrodzenia zasadniczego. W jego skład wchodzą również inne składniki wynagrodzenia i świadczenia pracownicze jak np. dodatek funkcyjny, premie, nagrody oraz dodatki do wynagrodzenia. W projekcie uwzględniono m.in. zmianę dotyczącą tego, co kryje się pod pojęciem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zasadnicze wynagrodzenie za pracę będzie równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Celem wprowadzenia tej zmiany jest – według projektodawców – zapewnienie bardziej sprawiedliwego i przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz przywrócenie motywacyjnego charakteru poszczególnym składnikom wynagrodzenia, które obecnie często stanowią uzupełnienie do poziomu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Chodzi m.in. o premie, nagrody i dodatki funkcyjne. Stanowi o tym art. 15 omawianego projektu ustawy. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Będzie to oznaczało wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia za pracę dodatków do wynagrodzenia oraz premii i nagród. Będzie to istotna zmiana zarówno dla pracowników jak i pracodawców. W przypadku zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy – wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ma być ustalana proporcjonalnie do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu.

Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.?

Niestety nie. Zapowiadane zmiany dotyczące minimalnego wynagrodzenia – zgodnie z projektem ustawy z 22 sierpnia 2024 r. – mają wejść w życie z dniem 15 listopada 2025 r. Wyjątkiem są przepisy dotyczące ustalania wysokości wynagrodzenia pracowników, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. Chodzi o art. 2 pkt 25, art. 15 oraz art. 16, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. A to właśnie art. 15 stanowi o zrównaniu minimalnego wynagrodzenia z zasadniczym.

To nie jedyne zmiany, które zakłada omawiany projekt ustawy. Więcej na temat zmian dotyczących minimalnego wynagrodzenia można przeczytać w artykule: Zasady obliczania płacy minimalnej na nowych zasadach od 2026 r. Co zmienią w Polsce przepisy Unijnej dyrektywy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownicy angażują się w swoją pracę? Warto o to zadbać dla dobra firmy

Zaangażowanie pracowników jest jednym z kluczowych elementów wpływających na kondycję firmy. Sumienne podejście pracowników do obowiązków oznacza lepsze wyniki i mniejszą rotację wśród personelu. Wiele firm nie dostrzega tych korzyści i nie pracuje świadomie z zaangażowaniem pracowników.

Praca wyłącznie przed laptopem, bez dodatkowego wyposażenia, niezgodna z prawem. Pracodawcy grozi nawet 30 tys. zł kary

Od 17 listopada 2023 r. (lub odpowiednio – od 17 maja 2024 r.) praca wyłącznie przed laptopem, bez dodatkowego wyposażenia w postaci m.in. monitora ekranowego (lub podstawki zapewniającej ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika) jest już niezgodna z zasadami BHP. Wielu pracowników nadal pracuje jednak, przez cały dzień, wyłącznie na laptopach, co świadczy o niskiej świadomości (zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców) w zakresie obowiązywania ww. wymogu. 

Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.?

Płaca minimalna = płacy zasadniczej? Czy takiej zmiany możemy faktycznie spodziewać się w 2025 r.? Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu dalej. Co oznacza dla pracowników i pracodawców zrównanie minimalnego wynagrodzenia z płacą zasadniczą?

Jakie jest bezrobocie w Polsce? Ile osób jest zarejestrowanych w urzędach pracy?

Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 r. wyniosła 5,0 proc., tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Zmiana czasu letniego na zimowy. Pracownikom przysługuje dodatkowe wynagrodzenie

Zmiana czasu letniego na zimowy polega na zmianie wskazań zegarów i „dodanie” jednej godziny. Czy w związku z tym pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie?

Senat: Podwyżki w MOPS a nowy dodatek do renty socjalnej (2520 zł). Jak ostatnio w żłobkach (1500 zł)?

Jest obawa, że gminy zrobią w MOPS to samo, co zrobiły z podwyżkami opłat za przedszkola po wprowadzeniu programu "Aktywnie w żłobku” (podniosły w całej Polsce opłaty za żłobek). Tym razem chodzi o nowy dodatek do renty socjalnej. Gminy mogą mieć pokusę podniesienia odpłatności za usługi opiekuńcze poprzez zmiany w tabelach dochodu (tak, aby było trudniej uzyskać zwolnienie z opłat).

Wakacje składkowe: Od 1 listopada będzie można składać wnioski do ZUS

Raz w roku przedsiębiorcy mogą nie płacić do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne za wybrany miesiąc. W bieżącym roku składek można nie opłacić tylko za grudzień. Wnioski o ulgę można będzie składać od 1 listopada 2024 r.

Nie tylko odprawa pośmiertna. Co przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika?

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa. Pracodawca powinien rozliczyć się z praw majątkowych ze stosunku pracy zmarłego oraz wypłacić odprawę pośmiertną. Jest to świadczenie pieniężne należne rodzinie zmarłego pracownika, które nie wchodzi do praw majątkowych ze stosunku pracy.

REKLAMA

Państwowa Inspekcja Pracy chce mieć większą kontrolę nad działalnością przedsiębiorców [Rada Ministrów negatywnie o projekcie]

Państwowa Inspekcja Pracy chce mieć większą kontrolę nad działalnością przedsiębiorców. Trwają prace nad zmiananmi w ustawie o PIP. Rada Ministrów nie popiera komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy – Prawo przedsiębiorców. Zdaniem rządu, projekt sejmowej Komisji do Spraw Petycji spowoduje zwiększenie uciążliwości oraz zbiurokratyzowanie kontroli wobec przedsiębiorców.

Zmieni się sposób obliczania minimalnego wynagrodzenia. To może być problem dla osób podejmujących pracę

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2025 r. przełoży się na większe obciążenia dla pracodawców i firmy mogą mniej chętnie zatrudniać osoby podejmujące pierwszą pracę. Jednocześnie rząd wdraża unijną dyrektywę o minimalnym wynagrodzeniu, która ma uregulować jego relację do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

REKLAMA