Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna w 2024 r. Co musisz wiedzieć?

Ile płaca minimalna w 2024 roku?
Płaca minimalna, wynagrodzenie
Shutterstock
Płaca minimalna w 2024 roku. Wraz z początkiem nowego roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne w Polsce. Od stycznia ma wynosić 4242 zł, od lipca – 4300 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa wynagrodzenia od stycznia 2024 r. ma być na poziomie 27,70 zł, a od lipca – 28,10 zł.

Rozporządzenie w sprawie płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. zostało przyjęte

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2024 r. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 4242 zł, a minimalna stawka godzinowa 27,70 zł - przekazał premier Mateusz Morawiecki w dniu 14 września. 

"Drodzy rodacy, porównajcie tamtą normę cztery, pięć czy siedem złotych za godzinę i 27 zł za godzinę, a od 1 lipca 28,10 zł. To jest ta stawka, którą proponujemy" - podkreślił premier Morawiecki. I - jak dodał - "minimalne wynagrodzenie miesięczne, które od 1 stycznia będzie wynosiło 4,242 zł i podniesione do 4,300 zł od pierwszego lipca w przyszłym roku".

"Startowaliśmy z poziomu 1750 zł brutto. Drodzy państwo, dzisiaj postanawiamy o płacy minimalnej, która brutto będzie wynosiła 4,242 zł już za parę miesięcy. A warto podkreślić, że płaca netto - dzięki naszej gigantycznej obniżce podatków z 18 na 12 proc. i kwota wolna do 30 tys. zł - minimalna płaca netto będzie zasadniczo ponad dwa razy większa niż w czasach Platformy Obywatelskiej" - wskazał premier.

Ocenił, że jest to "rewolucja solidarnościowa". "I dlatego dzisiaj, drodzy rodacy, w tym szczególnym dniu, kiedy mówimy o emeryturach stażowych, w tym szczególnym dniu, kiedy mówimy o nowej płacy minimalnej, warto zadać sobie to pytanie: czy dzisiaj żyje się lepiej niż osiem lat temu?" - podkreślił Morawiecki.

Bo - jak dodał - "od odpowiedzi na to pytanie będzie zależało, czy państwo ma być silne wobec silnych, wobec możnych tego świata, takie jakie my układamy, wobec nikogo nie stosując taryfy ulgowej, czy ma być wyrozumiałe wobec słabych tak, jak chcemy, żeby było, czy odwrotnie - państwo ma być silne wobec słabych, a słabe wobec wielkich tego świata, wobec silnych, którzy narzucają swoją wolę państwu polskiemu".

"To też jest fundamentalna różnica między naszym rządem a naszymi poprzednikami. Dla nas państwo musi być silne dla silnych, a wyrozumiałe dla słabszych, a nie na odwrót" - podkreślił premier.

Płaca minimalna w 2024 r. - ile?

Wynagrodzenie minimalne odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu nierówności dochodowej, chroni także pracowników przed wykonywaniem pracy poniżej ustalonych stawek.

Zgodnie z obowiązującym prawem rząd zobowiązany jest do 15 czerwca każdego roku przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycje wzrostu minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok. Tak też się stało również w tym roku.

 - Od 1 stycznia 2024 r. proponujemy stawkę 4242 zł. Od tego wyliczamy stawkę godzinową i będzie ona wynosiła 27,70 zł. – od 1 stycznia" – zapowiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w dniu 15 czerwca.

W związku z powyższym jest bardzo prawdopodobne, że w 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę brutto od stycznia będzie wynosiło 4242 zł, natomiast minimalna stawka godzinowa – 27,70 zł.

Płaca minimalna wzrośnie jeszcze raz w 2024 r.

To jednak nie koniec, jeśli chodzi o podwyżki wynagrodzenia minimalnego jakie nas czekają w przyszłym roku. Druga waloryzacja płacy minimalne, z uwagi na wysoką inflację, musi również mieć miejsce.

- Kiedy inflacja jest powyżej 5 proc., wówczas waloryzacja minimalnego wynagrodzenia ma miejsce dwa razy w roku, tak jak jest to w bieżącym roku, czyli jest 1 stycznia i 1 lipca. Od 1 lipca 2023 r. będzie to kwota 3600 zł brutto" – wyjaśniła minister Marlena Maląg.

A zatem kolejna podwyżka płacy minimalnej pojawi się w lipcu 2024 r. Strona rządowa zaproponowała, aby od 1 lipca 2024 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło do kwoty 4300 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa od lipca ma wynosić 28,10 zł.

Oznacza to, że najniższa pensja krajowa może ostatecznie wzrosnąć o 700 zł w 2024 roku, w stosunku do roku obecnego. W przypadku minimalnej płacy za stawkę godzinową wzrost rok do roku to 4,60 zł.

 

Na temat tych propozycji musi wypowiedzieć się jeszcze strona pracodawców, jak i strona pracowników. Po negocjacjach Rada Ministrów podejmie ostateczną decyzję co do wysokości płacy minimalne w 2024 roku.

Ile najniższa krajowa od lipca 2023 r.?

Przypomnijmy, że najniższa pensja krajowa w 2023 roku wzrosła od 1 stycznia do wysokości 3490 zł brutto, natomiast od 1 lipca 2023 r. będzie to już 3600 zł brutto. Sprawdź, ile to jest na tak zwaną rękę!

Polecamy kalkulator wynagrodzeń 2023, który oblicza wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Istnieje możliwość uwzględniania wysokości wynagrodzenia brutto w ciągu roku.

Wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku - rozporządzenie

Informację o pracy nad projektem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku opublikowano we wtorek 1 sierpnia w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Na posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego 10 lipca stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w tej sprawie. W związku z tym Sejm zajmuje się rządową propozycją, która przewiduje, że od 1 stycznia 2024 roku najniższa pensja krajowa będzie wynosiła 4242 zł, a od lipca wzrośnie do poziomu 4300 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od stycznia 2024 roku ma wynieść 27,70 zł, a od lipca - 28,10 zł.

Biorąc pod uwagę proponowane kwoty, przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2024 r. wyniesie 4271 zł.

 

 

Autopromocja
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.