REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Ubezpieczenia rentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie do wynagrodzenia dla niepełnosprawnych

Dofinansowanie do wynagrodzenia nie przysługuje pracodawcy, np. wtedy gdy łączy go z osobą niepełnosprawną umowa cywilnoprawna. Ponadto przeszkodą w uzyskaniu dofinansowania są m.in. zaległości pracodawcy w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczające ogółem 100 zł.

PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

Większość niepełnosprawnych może pracować, niewiele jest dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy - przekonuje prezes PFRON Wojciech Skiba.

Kiedy powstaje obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

Obowiązek comiesięcznych wpłat na PFRON ma charakter powszechny. Powstaje z mocy prawa z chwilą zatrudnienia odpowiedniej liczby osób – nie jest konieczne w tym zakresie wydanie decyzji administracyjnej.

Ustawa o czeku opiekuńczym już prawie gotowa

Czek od państwa na usługi opiekuńcze oraz opłacane z budżetu składki na ubezpieczenie społeczne osób, które nie pracują, bo opiekują się członkami rodzin - to podstawowe założenia projektu ustawy, który zostanie zaprezentowany w Sejmie.

REKLAMA

Prawo osoby niepełnosprawnej do zwolnienia od pracy

Kiedy osobie niepełnosprawnej należy udzielić zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia?

W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Za grudzień 2011 r. złożyliśmy DEK-I-0 oraz dokonaliśmy wpłaty na PFRON za ten miesiąc, ponieważ zatrudnialiśmy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie osiągaliśmy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Jednak w styczniu br. zatrudnienie spadło do 18 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a zatem nie będziemy dokonywać wpłaty za ten miesiąc. Czy powinniśmy o tym powiadomić PFRON? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Od kiedy naliczać składkę rentową w nowej wysokości

W naszym zakładzie pracy pensje pracowników wypłacane są do 10. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Kiedy w związku z tym powinniśmy po raz pierwszy zastosować składkę rentową w nowej wysokości? Czy obowiązuje ona już od wynagrodzenia za styczeń czy dopiero za luty br.?

Zmiana limitów dorabiania do renty socjalnej

Od 2012 r. osoby uprawnione do renty socjalnej mogą znacznie więcej niż dotychczas dorobić do swojego świadczenia. Wszystko za sprawą podwyższenia progu zarobkowego, którego przekroczenie powoduje zawieszenie renty.

REKLAMA

Zmiana kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnopsrawnych

Od początku 2012 r. obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Jak poinformować pracownika niepełnosprawnego o zmianie norm czasu pracy

Od 1 stycznia 2012 r. zmieniły się normy czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym i znacznym. W naszym zakładzie zatrudniamy kilku pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. Nie wystąpili oni o wydanie skierowania na badania lekarskie stwierdzające, że nadal powinni pracować w obniżonych normach czasu pracy. Zatem ich normy czasu pracy od 1 stycznia 2012 r. wynoszą 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Czy w związku z tym powinniśmy im zmienić umowy o pracę czy tylko podać informację o zmianie warunków zatrudnienia?

Od nowego roku niepełnosprawni będą pracować w pełnym wymiarze

Od nowego roku osoby niepełnosprawne będą pracować w pełnym wymiarze, czyli po osiem godzin dziennie, a nie siedem, jak dotychczas. Pracownicy o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, będą mogli pracować w skróconych normach czasu pracy na wniosek lekarza.

Jaką pomoc mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na założenie działalności gospodarczej

Niepełnosprawny może uzyskać z PFRON jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Jeżeli terminowo opłaca składki, może liczyć również na ich refundację.

Jak ubiegać się o świadczenia emerytalno-rentowe po zmianie przepisów

Od 23 listopada 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie regulujące postępowanie w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych. W odróżnieniu od dotychczasowych przepisów przewiduje ono m.in. możliwość elektronicznego zgłoszenia wniosku o emeryturę lub rentę, a także określa zasady ubiegania się o emeryturę lub rentę w drodze wyjątku.

Podstawa wymiaru składki na urlopie wychowawczym - zmiana od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy rozliczający ubezpieczonych przebywających na urlopach wychowawczych muszą w dokumentacji wykazywać składki emerytalno-rentowe ustalone od nowej podstawy, z uwzględnieniem wskazanego w przepisach ograniczenia jej wysokości. Pierwsze rozliczenie na nowych zasadach nastąpi jednak dopiero w lutym 2012 r. (składki należne za styczeń 2012 r.).

Po 1 stycznia 2012 r. firmy muszą zwiększyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przypomina, iż od 1 stycznia 2012 roku firma chcąca utrzymać status Zakładu Pracy Chronionej będzie musiała zwiększyć wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Czy dotacja dla PFRON zostanie ograniczona?

Wysokość dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zostanie ograniczona - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy okołobudżetowej.

Kto może otrzymać świadczenia opiekuńcze

Świadczenie pielęgnacyjne i zasiłek pielęgnacyjny należą do świadczeń opiekuńczych. Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest wnioskodawcy z tytułu opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny na podstawie takich samych zasad, jakie dotyczą przyznania zasiłku pielęgnacyjnego.

Termin podwyżki składki rentowej

Premier Tusk zapowiedział podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego podwyżka składki może nastąpić wcześniej niż w trzecim kwartale 2012 roku.

Zmiany w polityce prorodzinnej, KRUS, emeryturach

Stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reforma KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców - to niektóre zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego piątkowego expose.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych w urzędach

Znowelizowana ustawa o służbie cywilnej zawiera uregulowania umożliwiające zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w służbie cywilnej, urzędach państwowych, jak również jednostkach samorządowych.

Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na przełomie 2011/2012 roku

Od początku 2012 r. wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Tym samym rozpocznie się zaplanowany na lata 2012 i 2013 proces stopniowego zmniejszania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z orzeczonym umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności oraz ich zwiększania w stosunku do pracowników zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności.

Wydatkowanie środków ZFRON na adaptację i wyposażenie mieszkań pracowników niepełnosprawnych

W ramach tzw. pomocy indywidualnej dla niepełnosprawnych pracowników, środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) mogą być przeznaczone na adaptację i wyposażenie mieszkań, budynków mieszkalnych oraz obiektów zamieszkałych lub przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Treść regulaminu zfron

Przejście z renty na emeryturę

Po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego renciście z urzędu jest przyznawana emerytura. Jeśli jednak zgłosi on wniosek o przyznanie emerytury do końca miesiąca, w którym osiągnie wiek emerytalny, zachowa prawo do renty. Wtedy może wybrać, które świadczenie chce pobierać.

Zmiana terminu przekształcenia PFRON

Termin przekształcenia Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych został przesunięty o 3 lata. PFRON stanie się państwowym funduszem celowym bez osobowości prawnej dopiero 1 stycznia 2015 roku.

Osoby pobierające rentę socjalną zarobią więcej - prezydent podpisał ustawę

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - zakłada nowelizacja ustawy o rencie socjalnej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Świadczenie pielęgnacyjne większe o 100 zł

Świadczenie pielęgnacyjne w okresie od listopada do końca grudnia br. będzie zwiększone o 100 zł. Rząd zatwierdził uchwałę ustanawiającą program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne.

Dofinansowanie do wynagrodzeń - informacja od pracownika niepełnosprawnego o ustalonym prawie do emerytury

Pracodawcy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych mają problem z uzyskiwaniem od nich informacji o posiadaniu decyzji przyznającej prawo do emerytury.

Treść regulaminu zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych a pomoc indywidualna

Pomocy indywidualnej udziela się na wniosek. Dlatego w regulaminie należy określić także treść wniosku, który powinien zawierać m.in. imię i nazwisko wnioskodawcy i numer PESEL, a w razie jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Lodołamacze 2011 - wręczono statuetki najlepszym pracodawcom

Podczas Gali Finałowej Konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie najlepszym pracodawcom wręczono statuetki „Lodołamacz 2011”.

Wynagrodzenie pracownika, który w trakcie miesiąca przedstawił orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników, zatrudniony na produkcji w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku, jest wynagradzany stawką godzinową. 19 września br. przedłożył orzeczenie o zaliczeniu go do osób niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym. W efekcie, począwszy od 20 września jego czas pracy nie może przekraczać 7 godz. na dobę i 35 godz. tygodniowo. Wobec obniżenia normy czasu pracy obniżeniu ulegnie również jego wynagrodzenie. Czy z tego tytułu powinniśmy wypłacić pracownikowi wyrównanie?

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być wspierane przez rząd

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zwróciła się do premiera Donalda Tuska z apelem o wsparcie działań mających na celu przeciwdziałanie spadkowi zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który jest konsekwencją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy RP sprzeciwiali się nowelizacji ustawy.

Laureaci etapu mazowieckiego Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2011

8 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Gala podsumowująca regionalny mazowiecki etap Konkursu „Lodołamacze 2011”. Wiemy już kto zdobył tytuł pracodawcy wrażliwego społecznie.

Regionalny mazowiecki Konkurs Lodołamacze 2011 - gala finałowa

Dzisiaj odbędzie się Gala finałową regionalnego mazowieckiego Konkursu Lodołamacze 2011.

Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej, którą odpisują od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Ulgi we wpłatach na PFRON - projekt nowelizacji ustawy

Posłowie chcą zmniejszyć ograniczenia dotyczące obniżenia wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) z tytułu zakupu usługi lub produktu od firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne.

Osoby pobierające rentę socjalną więcej zarobią

Do 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia będą mogły zarobić bez utraty świadczenia osoby pobierające rentę socjalną - przewiduje projekt, który w poniedziałek, 29 sierpnia, poparły wszystkie kluby. Dotychczas przepisy ustalały ten próg na poziomie 30 proc. średniej płacy.

Pracownicy delegowani - ustalanie podstawy wymiaru składek

Podstawa wymiaru składek pracowników delegowanych, którzy nadal podlegają polskim ubezpieczeniom, jest ustalana w inny sposób niż pracowników wykonujących pracę w Polsce. W obydwu przypadkach jest to przychód ze stosunku pracy, ale dla oddelegowanych należy go pomniejszyć o równowartość diet za czas pobytu za granicą. Jednocześnie osoby te obowiązuje minimalna miesięczna podstawa wymiaru składek w wysokości prognozowanego wynagrodzenia – w 2011 r. jest to 3359 zł.

Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji.

Zasady podlegania ubezpieczeniom przez studenta zleceniobiorcę

Płatnik podpisujący ze studentem umowę-zlecenie nie zgłasza go z tego tytułu do ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Ma do tego prawo dopóty, dopóki student zleceniobiorca nie ukończy 26 lat.

Kontynuacja ubezpieczenia dobrowolnego po podjęciu pracy objętej ubezpieczeniem obowiązkowym

Chcemy zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Jeden ze zleceniobiorców świadczył dla nas pracę w ubiegłym roku. Po rozwiązaniu poprzedniej umowy zlecenia dobrowolnie przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i nadal kontynuuje te ubezpieczenia. Czy kontynuowanie ubezpieczeń przez tego zleceniobiorcę zwalnia nas z obowiązku zgłoszenia go do ubezpieczeń z tytułu pracy na zlecenie? Czy musimy opłacać za niego składki, jeśli nadal będzie kontynuował dobrowolne ubezpieczenia?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady zarobkowania emerytów, świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustalania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Do 31 lipca można składać zgłoszenia do Konkursu Lodołamacze

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które w okresie poprzedzającym rejestrację w urzędzie pracy otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwróciła się w tej sprawie do minister pracy Jolanty Fedak.

Uprawnienia pracowników niepełnosprawnych - nowy przepis

Osoba niepełnosprawna może korzystać ze swoich uprawnień już od momentu przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Przed 1 czerwca istniała w tym względzie dowolność i nie było wiadomo od kiedy niepełnosprawny może korzystać z uprawnień pracowniczych, czy od dnia przedłożenia, czy dzień po.

Zwrot składek emerytalnych i rentowych niepełnosprawnemu przedsiębiorcy - zmiana przepisów

Od 1 czerwca 2011 r. składki emerytalne i rentowe będą zwracane w całości jedynie niepełnosprawnemu przedsiębiorcy ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Jest to efekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Pomoc publiczna dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych

Pomoc de minimis jest formą pomocy publicznej. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ją przeznaczyć m.in. na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych pracowników bądź zwrot niektórych świadczeń ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego po rozwiązaniu umowy o pracę

Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale jego okres wypowiedzenia został skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach? Z pracownikiem byli również zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego członkowie jego rodziny, czy ich również muszę wyrejestrowywać, czy wystarczy wyrejestrowanie tylko pracownika?

Coraz mniej firm otrzymuje dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników

Liczba wszystkich firm otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników zmniejszyła się już o 1,7 tys. A od stycznia 2011 roku status zakładu pracy chronionej utraciło lub zrezygnowało z niego 164 pracodawców. Podstawowy powód to ostatnia nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego

REKLAMA