Kategorie

W jaki sposób poinformować PFRON o obniżeniu stanu zatrudnienia

Edyta Sieradzka
Jesteśmy pracodawcą z otwartego rynku pracy. Za grudzień 2011 r. złożyliśmy DEK-I-0 oraz dokonaliśmy wpłaty na PFRON za ten miesiąc, ponieważ zatrudnialiśmy 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i nie osiągaliśmy wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%. Jednak w styczniu br. zatrudnienie spadło do 18 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a zatem nie będziemy dokonywać wpłaty za ten miesiąc. Czy powinniśmy o tym powiadomić PFRON? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Reklama

O zmniejszeniu zatrudnienia powinni Państwo poinformować PFRON wysyłając do Wydziału Wpłat Obowiązkowych stosowne pismo. Oznacza to, że nie będą Państwo zobowiązani do dokonania wpłaty na PFRON za styczeń br. W sytuacji osiągnięcia stanu zatrudnienia w liczbie co najmniej 25 etatów, ale nieuzyskania 6% wskaźnika osób niepełnosprawnych, będą Państwo ponownie zobowiązani do wysyłania deklaracji DEK-I-0 oraz dokonywania obowiązkowych wpłat na Fundusz.

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%, musi dokonywać obowiązkowych wpłat na PFRON (dalej Fundusz) oraz składać deklaracje DEK-I-0 (miesięcznie) i DEK-R (rocznie). Miesięczne deklaracje lub informacje należy składać w terminie do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłaty, a roczne deklaracje lub informacje – do 20 stycznia następnego roku.

WAŻNE!

Termin na złożenie deklaracji rocznej DEK-R przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na PFRON upłynął 20 stycznia 2012 r.


Deklaracje i informacje składane do PFRON

Rodzaj dokumentu

Pracodawca

Podstawa prawna

1

2

3

DEK-I-0 (deklaracja miesięcznych wpłat)

zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, który nie osiąga co najmniej 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych

art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji

DEK-I-a (deklaracja miesięcznych wpłat)

państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, które nie osiągają 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych

art. 21 ust. 2a i 2g ustawy o rehabilitacji

DEK-I-b (deklaracja miesięcznych wpłat)

państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne, które nie osiągają 2% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych

art. 21 ust. 2b i 2g ustawy o rehabilitacji

DEK-II-a (deklaracja wpłaty)

prowadzący zakład pracy chronionej

art. 33 ust. 4a, 4c, 7 i 7a ustawy o rehabilitacji oraz art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

DEK-II-b (deklaracja wpłaty)

posiadający status zakładu aktywności zawodowej

art. 29 ust. 3a1, 3b lub 3c ustawy o rehabilitacji

DEK-W (deklaracja wpłaty)

zobowiązany do wpłat na PFRON

art. 23 ustawy o rehabilitacji

DEK-R (rozliczenie roczne wpłat)

j.w.

art. 21 ust. 1, 2a, 2b i 2g, art. 23, art. 29 ust. 3a1, 3b i 3c, art. 33 ust. 4a, 4c, 7 i 7a ustawy o rehabilitacji oraz art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

DEK-Z (deklaracja wpłat składana w przypadku rejestracji pracodawcy lub zmiany jego danych rejestrowych)

j.w.

j.w.

INF-1 (informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych)

zwolniony z wpłat na PFRON, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%, 2% lub 6%

art. 21 ust. 2, 2a, 2b lub 2e ustawy o rehabilitacji

INF-Z (informacja miesięczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych składana w przypadku rejestracji pracodawcy lub zmiany jego danych rejestrowych)

j.w.

j.w.

INF-2 (informacja roczna o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych)

j.w.

j.w.


Pracodawcy mają obowiązek składać deklaracje i informacje w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych (przez system e-PFRON).

Reklama

W przypadku osiągnięcia odpowiedniego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych pracodawca jest zwolniony z dokonywania wpłat na PFRON. Ma jednak obowiązek składać funduszowi informacje miesięczne INF-1 oraz roczne INF-2. Informacje miesięczne INF-1 i roczne INF-2 wysyłają również pracodawcy posiadający status zakładu pracy chronionej. Natomiast pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty nie są w ogóle zobowiązani do sprawozdawczości wobec PFRON, a tym samym do dokonywania obowiązkowych wpłat.

Pracodawca zobowiązany do wpłat na PFRON oraz ten, u którego wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 2% (państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe, wyższe szkoły zawodowe, publiczne i niepubliczne szkoły, zakłady kształcenia nauczycieli oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze i resocjalizacyjne) lub 6% (państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucji kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii) albo co najmniej 6% (pozostali pracodawcy) podlega rejestracji w Funduszu.

Zarejestrowanemu pracodawcy nadawany jest identyfikator, tzw. numer w rejestrze PFRON. O nadaniu numeru w rejestrze Fundusz informuje listownie, przy czym brak nadanego numeru nie zwalnia pracodawców zobowiązanych do wpłat z obowiązku terminowego deklarowania i dokonywania wpłat. W razie niezłożenia deklaracji lub informacji, mimo powstania takiego obowiązku, PFRON może żądać od pracodawcy wyjaśnień w tej sprawie lub wezwać do złożenia stosownych dokumentów (art. 274a Ordynacji podatkowej).

O każdej zmianie wpływającej m.in. na obowiązek wpłat, pracodawca zobowiązany do wpłat powinien poinformować Fundusz. W Państwa przypadku spadek stanu zatrudnienia poniżej 25 etatów spowodował ustanie obowiązku składania deklaracji miesięcznej i dokonania wpłaty za styczeń br. O zaistniałej sytuacji powinni jednak Państwo pisemnie poinformować (najlepiej przed upływem terminu wpłaty na Fundusz) Wydział Wpłat Obowiązkowych PFRON.

Wzór informacji o stanie zatrudnienia, wpływającym na obowiązek dokonywania wpłat na PFRON

@RY1@i65/2012/003/i65.2012.003.000.0045.101.jpg@RY2@

Ponieważ nie ma sformalizowanego wzoru takiej informacji, mogą Państwo opracować ją we własnym zakresie lub wykorzystać powyższy wzór.

Podstawa prawna:

 • art. 21 ust. 1, ust. 2a, ust. 2b, ust. 2g, ust. 2f, ust. 2f1, art. 23, art. 29 ust. 3a1, ust. 3b, ust. 3c, art. 33 ust. 4a, ust. 4c, ust. 7, ust. 7a, art. 49 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 ze zm.),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 lutego 2011 r. w sprawie ustalenia wzorów deklaracji składanych Zarządowi Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez pracodawców zobowiązanych do wpłat na ten Fundusz (Dz.U. Nr 44, poz. 231),
 • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 63, poz. 329),
 • art. 274a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
 • art. 38 ust. 2 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?