reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

Większość niepełnosprawnych może pracować, niewiele jest dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy - przekonuje prezes PFRON Wojciech Skiba.

Jak wynika z danych PFRON, ponad 2 mln osób niepełnosprawnych jest zdolnych do pracy, jednak zaledwie co siódma z nich pracuje. Przygotowanie ich do wejścia na rynek pracy było celem projektu "Wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy", który podsumowano na konferencji "Renta czy praca?".

Jak poinformował Skiba, dzięki projektowi prawie 500 osób znalazło pracę. Jego zdaniem jest bardzo niewiele dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy. Podkreślił, że współcześnie technologie rozwijają się w takim tempie, że to, co jeszcze niedawno było niemożliwe, dziś staje się realne, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom coraz więcej niepełnosprawnych, do niedawna niebędących w stanie podejmować wielu aktywności, może być aktywnych.

Urzędy zatrudniają za mało niepełnosprawnych >>

Przekonywał, że niepełnosprawni powinni pracować, najlepiej na otwartym rynku pracy, a nie zakładach pracy chronionej, ponieważ dzięki temu czują się bardziej wartościowi, niezależni, mają kontakt z ludźmi.

Zapewnił, że PFRON będzie dalej realizować projekty w tej formule.

Kierowniczka projektu Joanna Skrzyńska z PFRON poinformowała, że wzięło w nim udział prawie 3,3 tys. niepełnosprawnych. Jego celem była szeroko rozumiana poprawa ich sytuacji na rynku pracy przez szkolenia, uzupełnienie kwalifikacji, kursy, warsztaty, indywidualnie dobrane do potrzeb beneficjentów.

Jak podkreślił Rafał Skrzypczyk z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która była jednym z partnerów projektu, jego organizatorzy starali się dotrzeć także do mniejszych miejscowości, ponieważ większość tego typu działań skupia się w dużych miastach. Dodał, że organizatorzy nie czekali na beneficjentów w biurach, ale sami docierali do nich i przekonywali do udziału, a szkolenia i warsztaty organizowali w miejscu zamieszkania zainteresowanych, a nie tam, gdzie znajdowało się biuro projektu.

Podkreślił, że w projekcie uczestniczyły także do osoby niepełnosprawne od niedawna, dość krótko po wypadkach, które potrzebowały nie tylko wsparcia w poszukiwaniu pracy, ale również pomocy w nauce funkcjonowania na wózku.

Skrzypczyk zwrócił uwagę, że poszukiwanie pracy dla osoby niepełnosprawnej to także m.in. konieczność zaakceptowania siebie, nauka poruszania się, opanowanie kwestii fizjologicznych, nauka dbania o siebie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama