reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które w okresie poprzedzającym rejestrację w urzędzie pracy otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwróciła się w tej sprawie do minister pracy Jolanty Fedak.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga od osoby, która opiekowała się niepełnosprawną matką. Po śmierci matki, urząd pracy odmówił jej prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

Osoba ta kwestionuje przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którymi prawo do zasiłku dla bezrobotnych mają osoby, które wcześniej pobierały renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowe, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński czy też urlop wychowawczy przyznawany na podstawie przepisów kodeksu pracy.

Prawo do zasiłku przysługuje również bezrobotnym zwolnionym z zasadniczej służby wojskowej lub okresowej służby wojskowej, jeżeli trwała ona co najmniej 240 dni i przypadała w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Osoba, która złożyła skargę, podkreśla, że brak prawa do zasiłku dla osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, narusza zasadę równego traktowania. W jej ocenie prawo do zasiłku dla bezrobotnych pomogłoby jej w aktywizacji zawodowej i powrocie na rynek pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do minister pracy i polityki Jolanty Fedak o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Ministerstwo ma 30 dni na odpowiedź.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama