| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych

Osoby, które w okresie poprzedzającym rejestrację w urzędzie pracy otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną, nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, zwróciła się w tej sprawie do minister pracy Jolanty Fedak.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęła skarga od osoby, która opiekowała się niepełnosprawną matką. Po śmierci matki, urząd pracy odmówił jej prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych >>

Osoba ta kwestionuje przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zgodnie z którymi prawo do zasiłku dla bezrobotnych mają osoby, które wcześniej pobierały renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, renty szkoleniowe, zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński czy też urlop wychowawczy przyznawany na podstawie przepisów kodeksu pracy.

Prawo do zasiłku przysługuje również bezrobotnym zwolnionym z zasadniczej służby wojskowej lub okresowej służby wojskowej, jeżeli trwała ona co najmniej 240 dni i przypadała w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy.

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Osoba, która złożyła skargę, podkreśla, że brak prawa do zasiłku dla osób, które pobierały świadczenie pielęgnacyjne, narusza zasadę równego traktowania. W jej ocenie prawo do zasiłku dla bezrobotnych pomogłoby jej w aktywizacji zawodowej i powrocie na rynek pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do minister pracy i polityki Jolanty Fedak o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Ministerstwo ma 30 dni na odpowiedź.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »