Kategorie

Laureaci etapu mazowieckiego Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2011

8 września w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Gala podsumowująca regionalny mazowiecki etap Konkursu „Lodołamacze 2011”. Wiemy już kto zdobył tytuł pracodawcy wrażliwego społecznie.

Odważni przedsiębiorcy, którzy wiedzą jaki potencjał drzemie w pracownikach niepełnosprawnych zasługują na szczególne wyróżnienie - powiedział otwierając uroczystość Tadeusz Szczepański, Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Oddziału Mazowieckiego POPON – To oni przełamują stereotypy wiedząc, że osoby niepełnosprawne to pełnowartościowi i zaangażowani w sprawy firmy pracownicy.

W regionalnej gali uczestniczyli  m.in.: Monika Tykarska Prezes Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, Barbara Borys Damięcka Senator RP, Posłowie: Ryszard Kalisz, Joanna Fabisiak a także Dariusz Piątek,  Wicewojewoda Mazowiecki; Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Wicemarszałek  Województwa Mazowieckiego.

Regionalny mazowiecki Konkurs Lodołamacze 2011 - gala finałowa >>

LAUREACI KONKURSU ETAPU REGIONALNEGO „LODOŁAMACZE 2011”

Zatrudnienie Chronione

I miejsce: PSI Spółdzielczy Producent Sprężyn, ul. Brzeska 72, 08-110 Siedlce.

Członkowie Kapituły uznali, że Firma  PSI Spółdzielczy Producent Sprężyn jest nowoczesnym producentem sprężyn technicznych i wyrobów z drutu, bardzo dobrze przygotowanym do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Wyróżnia się dużą liczbą zatrudnionych osób niepełnosprawnych, na 237 etatów , aż 148 stanowią osoby z  niepełnosprawnością. Na szczególne uznanie zasługuje również fakt, iż w Firmie ponad 36 pracowników posiada schorzenia specjalne. W zakładzie prowadzona jest w sposób ciągły działalność socjalno-rehabilitacyjna dla wszystkich pracowników.

II miejsce: Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „PARTNER” Spółka Jawna Adam i Grażyna Wiącek ul. Dąbrówki 30, 05-300 Mińsk Mazowiecki.

III miejsce: MTM Wytwórnia Artykułów z Tworzyw Sztucznych Tadeusz Szczepański, ul. Mechaników 10, 03-684 Warszawa.

Otwarty Rynek

I miejsce: Vinet Łukasz Moskwa, ul. Szymanowskiego 5, 05-092 Łomianki.

Kapituła wyróżniła Firmę Vinet Łukasz Moskwa za  zaangażowanie w działaniu na rzecz pozytywnego wizerunku rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, za wskazywanie wszystkim wartości płynących z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

II miejsce: Przedsiębiorstwo Społeczne „Gospoda Jaskółeczka” Sp. z o.o., ul. Niedziałkowskiego 25/27 lok 12, 26-600 Radom.

III miejsce: MAAN- Hurtownia Sp. J. -A. Długołęcki, M. Winiarczyk, ul. Rejtana 7/9 m 26, 02-516 Warszawa.

Pracodawca Nieprzedsiębiorca

I miejsce: Fundacja „Praca dla Niewidomych” Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej dla Niewidomych, Stanisławowo 9, 09-210 Drobin.

Z uzasadnienia Kapituły Konkursu: Za przełamywanie barier i oporów społecznych wobec osób niepełnosprawnych, oraz nowatorstwo, kreatywność i odpowiedzialną politykę w zakresie ich integracji społecznej, aktywizacji zawodowej i zatrudnienia.Za stworzenie warunków w których osoby niepełnosprawne, w tym przede wszystkim niewidome i słabowidzące pochodzące z terenów wiejskich, mogły się  realizować społecznie i zawodowo.

II miejsce: Zespół Regionalny Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, Warszawski Dom pod Fontanną, ul. Nowolipki 6a, 00-153 Warszawa.

SuperLodołamacz: Zespół Regionalny Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, Warszawski Dom pod Fontanną, ul. Nowolipki 6a, 00-153 Warszawa.

Kapituła wyróżniła Warszawski Dom pod Fontanną za stworzenie miejsca  wsparcia osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. Za przełamywanie społecznych stereotypów dotyczących funkcjonowania tych osób zwłaszcza w obszarze zatrudnienia. Kapituła szczególnie doceniła fakt, iż działalność Warszawskiego Domu pod Fontanną przełamuje opór pracodawców przed zatrudnianiem osób ze schorzeniami natury psychicznej i stanowi wzór oraz inspirację do powstawania innych podobnych miejsc.

Wyróżnienie Specjalne: Sławomir Sękowski - Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych SSON

Kapituła wyróżniła Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych SSON oraz pośmiertnie założyciela  pierwszego w Polsce klubu rugby na wózkach Sławomira Sękowskiego, dzięki niemu dyscyplina ta rozwinęła się w naszym kraju.  Sam był czynnym zawodnikiem, graczem zespołu Sitting Bulls, reprezentantem Polski. Człowiek instytucja. Założył Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych, był jego prezesem przez 10 lat, wypromował rugby w Polsce i na świecie.

Mimo wielu przeciwności udało mu się osiągnąć swój wymarzony cel, pozostawił dobrze przygotowaną Kadrę, osoby zarażone i w pełni zaangażowane w Rugby. Zawodników, którzy tak jak on kiedyś potrafili walczyć o każdą piłkę na boisku.

Sławek odszedł, ale pozostawił coś po sobie - swojego syna, który jest jego odbiciem oraz rodzinę rugby, która walczy dalej by cały świat zauważył jak wspaniałe jest Rugby na Wózkach i jak wiele może dać to tym ludziom, ale nie tylko im, lecz także każdej osobie, która może poczuć ducha rugby.

„Wydawać by się mogło, że nic bardziej odległego, niż rugby – agresywna, brutalna, typowo męska dyscyplina dla silnych i odważnych - i niepełnosprawni „wózkowicze”?

A jednak nie ma takich szczytów, na które nie może doprowadzić upór, wyobraźnia i silna wola.” (Sławomir Sękowski)

Lodołamacz Specjalny: Cezary Dusio - Fundacja „Praca dla Niewidomych” Rolniczy Zakład Aktywności Zawodowej dla Niewidomych, Stanisławowo 9, 09-210 Drobin.

Pan Cezary Dusio od lat działa w środowisku osób niepełnosprawnych. Jako członek zarządu Fundacji Praca dla Niewidomych odpowiedzialny jest za Zakład Aktywności Zawodowej. To dzięki jego działaniom ZAZ przyjął wielu nowych pracowników (osób niepełnosprawnych), rozwinął się. Zakład m.in. dostarcza obiady do szkół w powiecie płockim oraz robi usługi cateringowe. Dzięki temu ZAZ poza dotacjami z budżetu państwa zarabia dodatkowe pieniądze. Pan Cezary Dusio jest inicjatorem wielu programów na rzecz integracji osób niepełnosprawnych.

Wyróżnienie:

Stanisław Kowalski - Prezes Zarządu Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”

Krzysztof Grzegorz Strzałkowski – Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego

Małgorzata Bal – Stowarzyszenie „ Po pierwsze Rodzina”

Ryszard Wrzesiński – Prezes Zarządu Artystycznej Pracowni Modniarskiej „Porthos Manufaktura Kapeluszy" Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę?

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia - czy trzeba zmieniać umowę o pracę? Co roku rośnie kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (tzw. najniższej krajowej, płacy minimalnej) i minimalnej stawki godzinowej. Już dziś wiadomo, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2022 r. do 3010 zł brutto (w 2021 roku wynosi 2800 zł). Pracownicy i pracodawcy mają wątpliwości, czy z uwagi na wzrost płacy minimalnej od nowego roku trzeba zmienić postanowienia wszystkich umów o pracę, które obecnie opiewają na kwotę niższą niż 3010 zł? Czy można nie zmieniać umów a np. uzupełniać wynagrodzenie za pracę, premią do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę? Co może zrobić pracownik, jeżeli pracodawca nie wypłaca mu minimalnego wynagrodzenia? Wyjaśnień w tym zakresie udzieliła Państwowa Inspekcja Pracy.

  Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

  Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

  Potwierdzenie danych w ZUS - instrukcja

  Potwierdzenie danych w ZUS można otrzymać przez PUE ZUS. Jak samodzielnie utworzyć dokument? Oto instrukcja jak zrobić to krok po kroku.

  Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze także świadczeniobiorca

  Elektroniczne Potwierdzenie z PUE ZUS pobierze teraz także świadczeniobiorca, np. potwierdzenie prawa do emerytury, renty, zasiłku.

  Od wypłat z PPK zazwyczaj nie pobiera się podatku Belki

  Wypłaty z PPK - uczestnik PPK może w każdym czasie skorzystać ze swoich środków. W niektórych przypadkach wiąże się to jednak z obowiązkiem zapłaty 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatku Belki).

  Potrzeby pracowników - wnioski z pandemii

  Potrzeby pracowników różnią się w zależności od rodzaju pracowników: fizycznych i biurowych. Jakie wnioski można wyciągnąć z pandemii COVID-19?

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków - pandemia

  Nadgodziny średniotygodniowe Polaków w czasie pandemii wzrosły. Statystyczny pracownik ma w tygodniu 5,5 godziny nadgodzin.

  Narzędzia do identyfikacji talentów - 3 zalety

  Narzędzia do identyfikacji talentów pozwalają zwiększyć potencjał firmy. Jakie są 3 główne zalety tego typu narzędzi?

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w pandemii - wątpliwości

  Odprawa z tytułu zwolnienia z pracy w czasie pandemii została uregulowana przepisami ustawy covidowej. Czy nowy limit wysokości odpraw odnosi się do wszystkich świadczeń? Jakie wątpliwości budzą nowe przepisy?

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r.

  Nowe święto państwowe w Polsce od 2021 r. ustanawia Prezydent RP. Święto będzie w grudniu. Czy oznacza to kolejny dzień wolny od pracy?

  Niebieska Karta UE - będą zmiany

  Niebieska Karta UE dotyczy zatrudniania cudzoziemców spoza UE. Odbywa się na innych zasadach niż obywateli państw członkowskich UE. Europarlament przyjął przepisy ułatwiające zatrudnianie obcokrajowców.

  Jak najniższa krajowa rosła od 2015 do 2022 r.?

  Najniższa krajowa w 2015 r. wynosiła 1750 zł brutto. W 2022 r. będzie to 3010 zł brutto. Najniższa krajowa wzrosła o 1260 zł.

  Dzień próbny w pracy - płatny czy nie?

  Dzień próbny w pracy a wynagrodzenie - czy jest płatny? Co na to prawo? W celu sprawdzenia pracownika należałoby podpisać umowę na okres próbny.

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy złożyć?

  PIT-2 a ukończenie 26 roku życia - kiedy należy złożyć oświadczenie? Co z podwyższonymi kosztami przychodu?

  ZUS ERO - emerytura z datą wsteczną

  ZUS ERO to wniosek o emeryturę z datą wsteczną. Podstawą przyznania lub przeliczenia emerytury z datą wcześniejszą są przepisy covidowe. Dla kogo jest ten wniosek?

  Odprawa emerytalna - wysokość, warunki

  Jaka jest wysokość odprawy emerytalnej? Jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać? Czy odprowadza się od niej podatek i składki ZUS? Kiedy wypłacić odprawę?

  Jakie są składniki wynagrodzenia za pracę?

  Składniki wynagrodzenia za pracę to przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czym premia różni się od nagrody?

  PPK: od 2022 r. stan oszczędności na mojeppk.pl

  PPK - od 2022 r. stan oszczędności będzie można sprawdzić na mojeppk.pl. Do jakich danych będzie miał dostęp każdy uczestnik PPK?

  Płaca minimalna 2022 - jest decyzja rządu

  Płaca minimalna w 2022 r. wzrośnie o 210 zł. Ile wyniesie płaca minimalna 2022? Jest już ostateczna decyzja rządu.

  Praca zdalna a migracje zarobkowe

  Jak praca zdalna wpływa na migracje zarobkowe? Czy na pewno jest ich teraz mniej? Oto wyniki badania.

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca

  Urlop okolicznościowy - śmierć ojca to okoliczność uprawniająca pracownika do wolnego od pracy. Ile dni przysługuje? Jaki jest termin ich wykorzystania?

  Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

  Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

  Co pracownicy mówią o pracodawcach w sieci?

  Pracownik i pracodawca - jak wyglądają stosunki z szefem? Co można przeczytać na ten temat w Internecie? Okazuje się, że najważniejsze jest dobre rozstanie.

  Urodzeni w latach 1984-1994 chcą całkowitej pracy zdalnej

  Całkowita praca zdalna najwięcej zwolenników ma wśród pracowników urodzonych w latach 1984-1994.

  Niemcy: odszkodowanie za kwarantannę tylko dla zaszczepionych

  Odszkodowanie za czas kwarantanny będzie przyznawane tylko zaszczepionym pracownikom? Taki projekt nowych przepisów powstał w Niemczech.