| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być wspierane przez rząd

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych powinno być wspierane przez rząd

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zwróciła się do premiera Donalda Tuska z apelem o wsparcie działań mających na celu przeciwdziałanie spadkowi zatrudnienia osób niepełnosprawnych, który jest konsekwencją nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy RP sprzeciwiali się nowelizacji ustawy.

Nowe przepisy zmniejszają kwoty dofinansowań oraz ograniczają ulgi we wpłatach na PFRON. Co więcej, dla zdecydowanej większości ZPChr nie przysługują już zwolnienia z podatków i opłat. Konsekwencją  wprowadzonych zmian prawnych jest doprowadzenie do sytuacji, gdzie pracodawcy coraz mniej chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne.

Ulgi we wpłatach na PFRON - projekt nowelizacji ustawy >>

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP, podkreśla, że skutkiem nowelizacji będzie przede wszystkim spadek zatrudnienia osób niepełnosprawnych. - Niestety nasze przypuszczenia się potwierdziły – dodaje Żukowska.

Z danych PFRON wynika, iż od grudnia 2010 r. do maja 2011 r. o 13 proc. spadła liczba osób niepełnosprawnych, na które pracodawcy pobierali dofinansowanie, na rynku chronionym jest to spadek o 14 proc. Ponadto liczba niepełnosprawnych  zatrudnionych na otwartym rynku spadła w tym okresie o 9,3 proc. Trzeba zaznaczyć również, że aż 176 firm utraciło lub zrezygnowało ze statusu  ZPChr, a liczba ta będzie rosnąć.

Nowe wzory deklaracji i informacji przekazywanych do PFRON >>

Powyższe dane wskazują na załamanie pozytywnego trendu zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Dobre efekty związane z promowaniem pracy niepełnosprawnych mogą zostać zmarnowane, ponieważ realne zachęty do ich zatrudniania zostały ograniczone.

Przyczyną takiego stanu rzeczy są z pewnością nowe zasady dofinansowania zatrudniania osób z niepełnosprawnością. O ile obowiązki nałożone na ZPChr pozostają niezmienione od wielu lat, o tyle pomoc publiczna na zatrudnienie niepełnosprawnych jest poprzez kolejne nowelizacje ustawy poddawana systematycznej redukcji.

Laureaci etapu mazowieckiego Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2011 >>

W ocenie Pracodawców RP ograniczenie dofinansowań, którego celem jest przejście osób niepełnosprawnych na otwarty rynek pracy, w tym do strefy publicznej, nie rozwiąże ich problemu związanego z zatrudnieniem. Mimo starań ustawodawcy, aby otwarty rynek przejął część odpowiedzialności za zatrudnienie niepełnosprawnych okazało się, że w praktyce niewiele w tej materii uległo zmianie.

Zdaniem Pracodawców RP strona rządowa powinna niezwłocznie podjąć działania w celu ustabilizowania sytuacji na rynku pracy i powstrzymania likwidacji miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Pilikowski

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »