reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Od kiedy naliczać składkę rentową w nowej wysokości

Od kiedy naliczać składkę rentową w nowej wysokości

W naszym zakładzie pracy pensje pracowników wypłacane są do 10. dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Kiedy w związku z tym powinniśmy po raz pierwszy zastosować składkę rentową w nowej wysokości? Czy obowiązuje ona już od wynagrodzenia za styczeń czy dopiero za luty br.?

Składka rentowa w nowej wysokości powinna zostać naliczona od wszystkich kwot wypłaconych lub pozostawionych do dyspozycji pracownika w lutym 2012 r. Nie ma znaczenia, za jaki okres jest należne wynagrodzenie – jeżeli zostanie wypłacone w lutym, należy zastosować nową, wyższą stopę procentową składki na ubezpieczenia rentowe.

Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego (art. 85 § 2 Kodeksu pracy). W zależności od tego, jaki termin wypłaty wynagrodzenia jest przyjęty u danego pracodawcy, wypłata może następować w tym samym miesiącu, za który jest należna, lub w kolejnym miesiącu następującym po tym, za który pracownik uzyskał wynagrodzenie.

W kwestii rozliczenia składek z tytułu wynagrodzenia za pracę decydujące znaczenie ma data jego wypłaty. Pracodawca w dokumentacji rozliczeniowej przesyłanej do ZUS za dany miesiąc rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne od wszystkich dokonanych lub postawionych do dyspozycji pracownika wypłat – od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego dotyczy dokumentacja. Dlatego od wynagrodzeń za styczeń wypłaconych 10 lutego br. powinni Państwo naliczyć wyższą o 2% po stronie pracodawcy składkę rentową. Nowa wysokość składki rentowej obowiązuje bowiem od 1 lutego 2012 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama