REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kodeks pracy, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

35-godzinny tydzień pracy, do tego 36 dni urlopu wypoczynkowego. Czy Sejm zmienił przepisy?

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Sejm jeszcze nie znowelizował Kodeksu pracy, ale już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Koniec sztywnych godzin pracy od 8.15 do 16.15. W urzędach będą pracować elastycznie

Koniec sztywnych godzin pracy w urzędach. Elastyczne zasady ustalania rozkładu i wymiaru czasu pracy w urzędach staną się rzeczywistością. Rząd pracuje nad projektem nowego rozporządzenia w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia.

Czas pracy 2025

Ile godzin pracy w 2025? Jak ustalić czas pracy w 2025? Jak wypadają święta w 2025? Ile godzin pracy w 2025? Jakie dni wolne 2025? Kiedy przypada Majówka 2025? Skrócony czas pracy: czy będzie obowiązywał już w 2025? 

Cienka granica między zaangażowaniem w pracy a pracoholizmem. Wyniszcza jak alkoholizm. 12 sierpnia: Światowy Dzień Pracoholika

12 sierpnia obchodzony jest co roku Światowy Dzień Pracoholika – święto, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia. Jak wygląda ten problem w Polsce w 2024 roku? Kogo można nazwać pracoholikiem?

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy. W urzędzie. Czy przedsiębiorcy też wprowadzą skrócony tydzień pracy?

W Urzędzie Miasta we Włocławku od września zostanie wprowadzony 35-godzinny tydzień pracy. Prezydent miasta zapewnia, że nie zmieni to godzin otwarcia urzędu dla mieszkańców. Cieszy się, że pracownicy będą mieli więcej czasu dla siebie i dla własnych rodzin. Czy przedsiębiorcy też tak entuzjastycznie przyjmą skrócony tydzień pracy?

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Zmiany w kodeksie pracy: Do stażu pracy wliczane będzie działalność gospodarcza, umowy zlecenia, agencyjne, niezawodowa służba wojskowa i inne okresy ubezpieczenia

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywana jest kolejna nowelizacja kodeksu pracy. Tym razem zmiany mają dotyczyć stażu pracy. Poinformowano o tym w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, gdzie opublikowano założenia tego projektu. W III kwartale 2024 r. ta nowelizacja ma trafić do Sejmu.

Zmiana zasad obliczania stażu pracy na przykładach. Nowe przepisy od 1 stycznia 2026 r.?

Wiele uprawnień pracowniczych uzależnionych jest od stażu pracy. Od stażu pracy zależy np. wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmianę sposobu obliczania stażu pracy. Zmiana ma polegać na wliczaniu do stażu pracy także innych okresów, np. zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia lub okresu prowadzenia działalności gospodarczej, znacząco wpłynie na uprawnienia pracownicze pracowników.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

MRPiPS: Podwyżka kar dla pracodawców za opóźnienia w wypłacie pensji. Dziś do 30 000 zł

Pracodawców docisną wyższe grzywny? Za opóźnienia w wypłacie pensji. Dziś to tylko grzywna 1000 zł (minimalna) do 30 000 zł (maksymalna). O dyskusji w ministerstwie pracy o zaostrzeniu tych kar informują dzisiaj media.

Odbierasz służbowy telefon, odpisujesz na maile podczas urlopu? Należy ci się wynagrodzenie

W poniedziałek, 24 czerwca na Dziennik.pl ukazała się rozmowa z Głównym Inspektorem Pracy Marcinem Staneckim. Marszałek Szymon Hołownia powołał go na to stanowisko 15 czerwca 2024 r. Inspektor został zapytany przez Dziennik.pl m.in. o kwestie dotyczące prawa do wypoczynku, skrócenia czasu pracy czy przywrócenia handlu w niedzielę. Stanecki podkreślił, że jeżeli pracownik odbiera maile albo telefony od pracodawcy na urlopie - należy mu to wliczyć do czasu pracy.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

Praca zdalna okazjonalna w 2024 r. Kiedy, ile dni w roku

Praca zdalna okazjonalna w 2024 roku – kiedy można z niej skorzystać i o ile dni w roku można wnioskować do pracodawcy? Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej okazjonalnej?

Czy krótszy tydzień pracy nam się opłaci? Jakie mogą być skutki zmiany Kodeksu pracy

Czy krótszy tydzień lub dzień pracy to już tylko kwestia czasu? Chociaż zapowiedzi rządu budzą emocje, to eksperci rynku pracy podchodzą do tematu z dystansem. Ich zdaniem tak rewolucyjne zmiany nie mogą zostać wprowadzone z dnia na dzień, gdyż polska gospodarka jeszcze do nich nie dojrzała. Jednocześnie przestrzegają przed rozwojem szarej strefy i potencjalnym lawinowym wzrostem cen produktów oraz usług.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - czy w ogóle to możliwe? Rząd analizuje 2 warianty. Pracownicy są na TAK. Ale nie w każdej branży można wykonać całą pracę w 4 dni

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - poinformowała, że chce, aby do końca tej kadencji (czyli do 2027 roku) wdrożone w Polsce zostały przepisy skracające czas pracy. Są dwie opcje - albo 4-dniowy tydzień pracy albo skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. 

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku?

Jak wypadają Zielone Świątki w 2024 roku? Czy w Zielone Świątki trzeba iść do kościoła? Czy w Zielone Świątki sklepy są otwarte? Czy 19 maja 2024 to niedziela handlowa? Jak wypada Boże Ciało w 2024 roku?

Nowelizacja Kodeksu pracy: Rewolucyjna zmiana zasad ustalania stażu pracy – nie tylko umowy o pracę będą wliczane!

To będzie prawdziwa rewolucja! Rząd szykuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Do stażu pracy wliczane będą okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni? Ile mają przerw w pracy?

To już pewne: będzie rewolucja w kodeksie pracy. Mamy pracować krócej, ale cztery dni czy 35 godzin w tygodniu, zdecyduje rząd

Im bliżej majówek i typowych dla tego miesiąca pierwszych długich weekendów na świeżym powietrzu, tym żywsza będzie dyskusja nad czterodniowym tygodniem pracy. pragnienie by każdy weekend zaczynał się już w czwartek a tęskne zawołanie - piątek, piąteczek, piątunio, zamieniło się w czwarte; czwarteczek… stanie się z pewnością jeszcze głośniejsze. Co z tym zrobi rząd w Polsce?

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Za granicą skracanie wymiaru pracy staje się normą. Czy w Polsce też tak będzie?

Część firm u naszych zachodnich sąsiadów w lutym rozpoczęła testy nad czterodniowym dniem pracy. W Hiszpanii rząd ogłosił skrócenie czasu pracy z 40 godzin do 38,5 godziny. Kiedy Polska? 

Czas pracy a Wielkanoc 2024

Czy osoba wyznająca inną wiarę niż katolicka i nie obchodząca w dniu 31 marca i 1 kwietnia 2024 r. Świąt Wielkanocnych ma prawo do dni wolnych od pracy? Czy Wielkanoc to dzień wolny od pracy? Czy Poniedziałek Wielkanocny to dzień roboczy? Czy czwartek przed Wielkanocą jest wolny?

Pracownicy urzędów państwowych. Będą nowe przepisy o czasie pracy w urzędach

Prezes Rady Ministrów określi w rozporządzeniu zasady ustalania przez kierowników urzędów czasu pracy urzędów, w których są zatrudnieni urzędnicy państwowi oraz inni pracownicy. Nowe przepisy mają m.in. na celu umożliwienie zastosowania bardziej elastycznych rozwiązań w zakresie organizacji pracy urzędów.

Krótszy tydzień pracy. Czy skrócenie czasu pracy do 4 dni pracy w tygodniu wpłynie na polską gospodarkę?

Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy do 4 dni pracy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jest pełna optymizmu co do skutków takiej rewolucyjnej zmiany w prawie pracy. Co sądzą przedsiębiorcy o ewentualnym skróceniu czasu pracy?

Krótszy tydzień pracy: 35 godzin pracy czy 4 dni pracy w tygodniu? Analizy trwają, ale minister pracy twierdzi, że wynagrodzenia nie ulegną zmianie

Z analiz badań dotyczących możliwości i efektów skrócenia tygodnia pracy wynika, że organizacyjnie łatwiejszy do wdrożenia byłby czterodniowy tydzień pracy niż skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. Jednocześnie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zapewniła, że w obu przypadkach krótszy tydzień pracy oznaczałby zachowanie tego samego wynagrodzenia.

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Za nadgodziny możesz otrzymać w 2024 r. ryczałt. Nie jest prosto go obliczyć

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych może być również zastąpione ryczałtem.

NIK po kontroli alarmuje do MZ: lekarze dyżurowali nieprzerwanie nawet po dwie doby

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: lekarze zatrudnieni w szpitalach na umowach cywilnoprawnych pracują nawet dwie doby bez przerw na odpoczynek. Problem realnie istnieje i wpływa na nas - pacjentów. Trzeba zmienić przepisy w zakresie czasu pracy i norm odpoczynku personelu medycznego.

Dwa dni wolnego lub 16 godzin na działanie siły wyższej coraz więcej pracowników traktuje jako dodatkowe dni urlopu

Nikt nie kontroluje czy pracownik faktycznie potrzebuje wolnego z powodu zdarzenia, które kwalifikuje się jako działanie wyższe. W konsekwencji wielu pracowników nowe uprawnienie traktuje jako dodatkowe dwa dni urlopu, tyle że płatne w 50 proc. Inni zaś biorą i cieszą się, że nie muszą płacić za lewe zwolnienie lekarskie, co robili wcześniej.

Za biurkiem tylko przez 4 dni w tygodniu? Czy krótszy tydzień pracy już niedługo stanie się faktem?

Pracownicy wolą pracować zdalnie czy w biurze? Na co przeznaczyliby dodatkowy dzień wolny przy czterodniowym tygodniu pracy? Czy wkrótce możemy się spodziewać rewolucji na rynku pracy? Co na te potencjalne zmiany pracodawcy? 

Artykuł 210 Kodeksu pracy: Kiedy pracownik może powstrzymać się od pracy

Pracownik może powstrzymać się od pracy w sytuacjach określonych przepisami prawa pracy. Regulacje dotyczące takich sytuacji zawiera artykuł 210 Kodeksu pracy. O jego treści pracownicy powinni być informowani w trakcie szkolenia wstępnego BHP, które jest obowiązkowe przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Przepis ten stanowi istotny element ochrony przed niebezpiecznymi warunkami pracy. Mimo to nie jest wykorzystywany na szerszą skalę przez pracowników. Na czym polegają uprawnienia pracownicze na podstawie art. 210 Kodeksu pracy? Wyjaśniamy.

Chcesz mieć 4-dniowy tydzień pracy? Musisz pracować nawet 12 godzin dziennie!

Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może wprowadzić system skróconego tygodnia pracy. W tym systemie dopuszczalne jest wykonywanie pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, a dobowy czas pracy może zostać przedłużony nawet do 12 godzin.

System przerywanego czasu pracy. Kiedy za przerwy w pracy należy się wynagrodzenie

Podstawowy system czasu pracy polega na tym, że pracownik pracuje 8 godzin na dobę. Kodeks pracy pozwala jednak na to, by pracodawca zastosował inny system czasu pracy. W określonych przepisami sytuacjach można zastosować system przerywanego czasu pracy. W jaki sposób można wprowadzić system przerywanego czasu pracy? Wyjaśniamy.

Jak stosować system zadaniowego czasu pracy w 2024 r.? Czy należy prowadzić ewidencję czasu pracy?

W systemie zadaniowego czasu pracy pracodawca nie planuje pracownikowi dni i godzin pracy. Wyznacza jedynie zadania do wykonania w określonym czasie. Rozkład czasu pracy ustala samodzielnie pracownik.

Kiedy nie będziemy pracować w 2024 roku. Kalendarz świąt wolnych od pracy

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto wcześniej zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Podpowiadamy, w jakie dni przypadają święta wolne od pracy w 2024 roku! 

Wymiar czasu pracy w styczniu 2024 r. Czy pracownikowi należy się dzień wolny za święto w sobotę?

W styczniu 2024 r. są dwa święta będące dniami wolnymi od pracy – Nowy Rok (1 stycznia) i Trzech Króli (6 stycznia). Pierwsze z tych świąt przypada w poniedziałek, a drugie w sobotę. Czy ma to wpływ na wymiar czasu pracy pracownika?

Kiedy w 2024 r. przypadają dni wolne od pracy

Dni ustawowo wolne od pracy określają przepisy ustawy o dniach wolnych od pracy. Kodeks pracy stanowi, że tydzień pracy liczy 5 dni. Jak przedstawia się kalendarz dni wolnych od pracy w 2024 r.? Ile dni w tym roku przeznaczymy na pracę, a ile – na wypoczynek? 

22 grudnia 2023 r. placówki ZUS będą nieczynne

W piątek 22 grudnia 2023 r. wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą zamknięte. Nie będzie działać także infolinia Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. 

Przerwy w pracy. Do jakich przerw w pracy pracownik będzie miał prawo w 2024 r.?

Pracownikom przysługują przerwy w pracy gwarantowane przepisami Kodeksu pracy i innych ustaw. Niektóre z nich przysługują wszystkim pracownikom, ale są też przerwy należne tylko określonym grupom lub kategoriom pracowników. Jakie przerwy będą przysługiwać w 2024 roku?

Praca przy monitorze. Pracownikom należą się dodatkowe przerwy w pracy

Praca przy monitorze ekranowym uprawnia pracownika do dodatkowych przerw w pracy. Przepisy wskazują, jakim kategoriom pracowników takie uprawnienie przysługuje. Zawierają także katalog wyjątków od reguły.

Potrzebna pilna zmiana w kodeksie pracy - prawo do bycia offline albo pieniądze za dyspozycyjność po godzinach

Można by sądzić, że czas pracy jest wyjątkowo precyzyjnie regulowany przez przepisy prawa w tym Kodeksu pracy w szczególności, co dotyczy także pracy w godzinach nadliczbowych czy w dni ustawowo wolne od pracy. Tymczasem nic z tych rzeczy – praktyka pokazuje, że podobnie jak telepraca była nieadekwatna do pracy zdalnej, tak obecne normy o pracy w godzinach nadliczbowych nijak się mają do problemu nadgodzin.

Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

REKLAMA