REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024

czas pracy niepełnosprawnych 2024 niepełnosprawnej niepełnosprawni godziny pracy dodatkowy urlop zwolnienia od pracy normy
Jakie są normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej? Urlop dodatkowy niepełnosprawnego pracownika, zwolnienia od pracy i dodatkowa przerwa w pracy.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni? Ile mają przerw w pracy?

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych 2024

Zgodnie z art. 15 ust. 1 czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może być wyższy niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dotyczy to pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności maksymalnie wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

REKLAMA

Autopromocja

Tymczasem standardowy czas pracy w świetle art. 129 § 1 Kodeksu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przy niepełnosprawnych warto zwrócić uwagę na brak sformułowania „przeciętnie”. Oznacza to, że niepełnoprawny pracownik zawsze nie może przekraczać 8 godzin pracy dziennie i 40 godzin pracy w tygodniu. Przy znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w żadnym dniu pracy nie można pracować dłużej niż 7 godzin, co tygodniowo daje maksymalnie 35 godzin.

Dodatkowo ustawodawca zastrzega, że niepełnosprawni nie mogą być zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych i to niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Przepisy o czasie pracy niepełnosprawnych nie mają charakteru bezwzględnie obowiązującego. Otóż art. 15 ustawy nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz kiedy lekarz wyrazi na to zgodę. Dzieje się tak na wniosek zatrudnionego niepełnosprawnego, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub (w przypadku jego braku) lekarz sprawujący opiekę nad nim wyrazi na to zgodę. Koszty tych badań ponosi pracodawca.

Krótszy czas pracy niepełnosprawnych a wysokość wynagrodzenia

Czy krótszy czas pracy osoby niepełnosprawnej wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę? Nie. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych normy czasu pracy przewidziane dla niepełnosprawnych nie powodują obniżenia wysokości stałego, miesięcznego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast stawki godzinowe wynagrodzenia zasadniczego, które odpowiadają osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy z art. 15, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Przerwy w pracy niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni uprawnieni są do przerw w pracy z tytułu swojej niepełnosprawności. Oprócz przerw w pracy wynikających z art. 134 Kodeksu pracy niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa na gimnastykę lub odpoczynek, która również wliczana jest do czasu pracy.

Przerwy przysługujące wszystkim pracownikom (w tym niepełnosprawnym) wymienia art. 134 § 1 Kodeksu pracy:

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:

1) wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;

2) jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;

3) jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej

Przepisy prawa pracy przyznają także dodatkowy urlop wypoczynkowy] dla osoby niepełnosprawnej. Nie dotyczy to jednak osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu w roku kalendarzowym. Z takiego wydłużonego urlopu nie można jednak skorzystać już od momentu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.

Na dłuższy urlop trzeba poczekać do przepracowania jednego roku po dniu zaliczenia danej osoby do jednego ze stopni niepełnosprawności (znacznego lub umiarkowanego).

Ważne

Dodatkowy urlop z art. 19 ustawy nie będzie przysługiwał, gdy dana osoba uprawniona jest do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze niż 26 dni lub do urlopu dodatkowego na podstawie innych, odrębnych przepisów. Gdyby jednak ten urlop dodatkowy był niższy niż 10 dni, wówczas zamiast niego przysługuje urlop dodatkowy dla osoby niepełnosprawnej z art. 19.

Zwolnienia od pracy dla osób niepełnosprawnych

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zawiera również tematykę zwolnień od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienia te określone są w art. 20 ust. 1 omawianej ustawy i dotyczą znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przysługują w następujących sytuacjach:

  1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2 ustawy);
  2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Wynagrodzenie przysługujące za czas wymienionych wyżej zwolnień od pracy osób niepełnosprawnych wylicza się jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Ważne

W sumie w jednym roku kalendarzowym dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej oraz zwolnienie od pracy z art. 20 ustawy nie mogą przekroczyć liczby 21 dni.

Szczegółowe zasady udzielania zwolnień od pracy dla osób niepełnosprawnych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. z 2003 Nr 100, poz. 927).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot kosztów dojazdu do i z miejsca pracy, ale dla wybranej grupy na 2025 r. [projekt]

Wciąż nie weszło w życie rozporządzenie w sprawie zwrotu kosztów dojazdu do i z miejsca pełnienia służby. Być może stanie się to 2025 r., ponieważ aktualnie obowiązujące rozporządzenie jest z 2003 r., a przecież realia życia się znacznie zmieniły przez ten czas.

W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

REKLAMA

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

REKLAMA