REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024

czas pracy niepełnosprawnych 2024 niepełnosprawnej niepełnosprawni godziny pracy dodatkowy urlop zwolnienia od pracy normy
Jakie są normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej? Urlop dodatkowy niepełnosprawnego pracownika, zwolnienia od pracy i dodatkowa przerwa w pracy.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni? Ile mają przerw w pracy?

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych 2024

Zgodnie z art. 15 ust. 1 czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może być wyższy niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dotyczy to pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności maksymalnie wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Autopromocja

Tymczasem standardowy czas pracy w świetle art. 129 § 1 Kodeksu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przy niepełnosprawnych warto zwrócić uwagę na brak sformułowania „przeciętnie”. Oznacza to, że niepełnoprawny pracownik zawsze nie może przekraczać 8 godzin pracy dziennie i 40 godzin pracy w tygodniu. Przy znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w żadnym dniu pracy nie można pracować dłużej niż 7 godzin, co tygodniowo daje maksymalnie 35 godzin.

Dodatkowo ustawodawca zastrzega, że niepełnosprawni nie mogą być zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych i to niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Przepisy o czasie pracy niepełnosprawnych nie mają charakteru bezwzględnie obowiązującego. Otóż art. 15 ustawy nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz kiedy lekarz wyrazi na to zgodę. Dzieje się tak na wniosek zatrudnionego niepełnosprawnego, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub (w przypadku jego braku) lekarz sprawujący opiekę nad nim wyrazi na to zgodę. Koszty tych badań ponosi pracodawca.

Krótszy czas pracy niepełnosprawnych a wysokość wynagrodzenia

Czy krótszy czas pracy osoby niepełnosprawnej wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę? Nie. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych normy czasu pracy przewidziane dla niepełnosprawnych nie powodują obniżenia wysokości stałego, miesięcznego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast stawki godzinowe wynagrodzenia zasadniczego, które odpowiadają osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy z art. 15, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Przerwy w pracy niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni uprawnieni są do przerw w pracy z tytułu swojej niepełnosprawności. Oprócz przerw w pracy wynikających z art. 134 Kodeksu pracy niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa na gimnastykę lub odpoczynek, która również wliczana jest do czasu pracy.

Przerwy przysługujące wszystkim pracownikom (w tym niepełnosprawnym) wymienia art. 134 § 1 Kodeksu pracy:

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:

1) wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;

2) jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;

3) jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej

Przepisy prawa pracy przyznają także dodatkowy urlop wypoczynkowy] dla osoby niepełnosprawnej. Nie dotyczy to jednak osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu w roku kalendarzowym. Z takiego wydłużonego urlopu nie można jednak skorzystać już od momentu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.

Na dłuższy urlop trzeba poczekać do przepracowania jednego roku po dniu zaliczenia danej osoby do jednego ze stopni niepełnosprawności (znacznego lub umiarkowanego).

Ważne

Dodatkowy urlop z art. 19 ustawy nie będzie przysługiwał, gdy dana osoba uprawniona jest do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze niż 26 dni lub do urlopu dodatkowego na podstawie innych, odrębnych przepisów. Gdyby jednak ten urlop dodatkowy był niższy niż 10 dni, wówczas zamiast niego przysługuje urlop dodatkowy dla osoby niepełnosprawnej z art. 19.

Zwolnienia od pracy dla osób niepełnosprawnych

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zawiera również tematykę zwolnień od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienia te określone są w art. 20 ust. 1 omawianej ustawy i dotyczą znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przysługują w następujących sytuacjach:

  1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2 ustawy);
  2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Wynagrodzenie przysługujące za czas wymienionych wyżej zwolnień od pracy osób niepełnosprawnych wylicza się jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Ważne

W sumie w jednym roku kalendarzowym dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej oraz zwolnienie od pracy z art. 20 ustawy nie mogą przekroczyć liczby 21 dni.

Szczegółowe zasady udzielania zwolnień od pracy dla osób niepełnosprawnych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. z 2003 Nr 100, poz. 927).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

REKLAMA

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

REKLAMA

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

Będzie więcej niedziel handlowych. Wyższe wynagrodzenia pracowników. Skutki VAT

W Sejmie znajduje się projekt ustawy nowelizującej ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Znacznie zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony. Ustawa rozszerzy też wynagrodzenia i inne uprawnienia pracownicze z tytułu pracy w niedzielę. Jakie byłyby skutki zwiększenia liczby handlowych niedziel w zakresie podatku VAT?

REKLAMA