REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy niepełnosprawnych 2024

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
czas pracy niepełnosprawnych 2024 niepełnosprawnej niepełnosprawni godziny pracy dodatkowy urlop zwolnienia od pracy normy
Jakie są normy czasu pracy osoby niepełnosprawnej? Urlop dodatkowy niepełnosprawnego pracownika, zwolnienia od pracy i dodatkowa przerwa w pracy.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych w 2024 roku jest niższy od standardowego. Normy godzin pracy osoby niepełnosprawnej określa nie Kodeks pracy, lecz ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ile pracują dziennie i tygodniowo niepełnosprawni? Ile mają przerw w pracy?

Czas pracy pracowników niepełnosprawnych 2024

Zgodnie z art. 15 ust. 1 czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może być wyższy niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Dotyczy to pracownika z lekkim stopniem niepełnosprawności. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności maksymalnie wynosi 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

REKLAMA

Autopromocja

Tymczasem standardowy czas pracy w świetle art. 129 § 1 Kodeksu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Przy niepełnosprawnych warto zwrócić uwagę na brak sformułowania „przeciętnie”. Oznacza to, że niepełnoprawny pracownik zawsze nie może przekraczać 8 godzin pracy dziennie i 40 godzin pracy w tygodniu. Przy znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w żadnym dniu pracy nie można pracować dłużej niż 7 godzin, co tygodniowo daje maksymalnie 35 godzin.

Dodatkowo ustawodawca zastrzega, że niepełnosprawni nie mogą być zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych i to niezależnie od stopnia niepełnosprawności.

Przepisy o czasie pracy niepełnosprawnych nie mają charakteru bezwzględnie obowiązującego. Otóż art. 15 ustawy nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz kiedy lekarz wyrazi na to zgodę. Dzieje się tak na wniosek zatrudnionego niepełnosprawnego, gdy lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub (w przypadku jego braku) lekarz sprawujący opiekę nad nim wyrazi na to zgodę. Koszty tych badań ponosi pracodawca.

Krótszy czas pracy niepełnosprawnych a wysokość wynagrodzenia

REKLAMA

Czy krótszy czas pracy osoby niepełnosprawnej wpływa na wysokość wynagrodzenia za pracę? Nie. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych normy czasu pracy przewidziane dla niepełnosprawnych nie powodują obniżenia wysokości stałego, miesięcznego wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast stawki godzinowe wynagrodzenia zasadniczego, które odpowiadają osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na normy czasu pracy z art. 15, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Przerwy w pracy niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni uprawnieni są do przerw w pracy z tytułu swojej niepełnosprawności. Oprócz przerw w pracy wynikających z art. 134 Kodeksu pracy niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa 15-minutowa przerwa na gimnastykę lub odpoczynek, która również wliczana jest do czasu pracy.

Przerwy przysługujące wszystkim pracownikom (w tym niepełnosprawnym) wymienia art. 134 § 1 Kodeksu pracy:

Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika:

1) wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;

2) jest dłuższy niż 9 godzin – pracownik ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;

3) jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej

Przepisy prawa pracy przyznają także dodatkowy urlop wypoczynkowy] dla osoby niepełnosprawnej. Nie dotyczy to jednak osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowe 10 dni urlopu w roku kalendarzowym. Z takiego wydłużonego urlopu nie można jednak skorzystać już od momentu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.

Na dłuższy urlop trzeba poczekać do przepracowania jednego roku po dniu zaliczenia danej osoby do jednego ze stopni niepełnosprawności (znacznego lub umiarkowanego).

Ważne

Dodatkowy urlop z art. 19 ustawy nie będzie przysługiwał, gdy dana osoba uprawniona jest do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze niż 26 dni lub do urlopu dodatkowego na podstawie innych, odrębnych przepisów. Gdyby jednak ten urlop dodatkowy był niższy niż 10 dni, wówczas zamiast niego przysługuje urlop dodatkowy dla osoby niepełnosprawnej z art. 19.

Zwolnienia od pracy dla osób niepełnosprawnych

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zawiera również tematykę zwolnień od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zwolnienia te określone są w art. 20 ust. 1 omawianej ustawy i dotyczą znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Przysługują w następujących sytuacjach:

  1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku (z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2 ustawy);
  2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Wynagrodzenie przysługujące za czas wymienionych wyżej zwolnień od pracy osób niepełnosprawnych wylicza się jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy.

Ważne

W sumie w jednym roku kalendarzowym dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej oraz zwolnienie od pracy z art. 20 ustawy nie mogą przekroczyć liczby 21 dni.

Szczegółowe zasady udzielania zwolnień od pracy dla osób niepełnosprawnych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym (Dz. U. z 2003 Nr 100, poz. 927).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niedoszacowane ryzyko w branży budowlanej. Blisko 3,5 tys. wypadków w 2024 r.

W branży budowlanej co roku dochodzi do tysięcy wypadków – w 2024 r. odnotowano 3442 zdarzenia, 78 osób zginęło, a 57 zostało ciężko rannych (dane GUS). Choć główną przyczyną jest błąd ludzki, finansową odpowiedzialność ponoszą pracodawcy. Dzięki rozszerzonej polisie OC możliwe jest przeniesienie roszczeń na ubezpieczyciela, jednak pośrednicy ubezpieczeniowi ostrzegają: firmy często zaniżają sumy gwarancyjne i bagatelizują ryzyko.

Wakacyjna praca nastolatków 2025 [Co mówią przepisy i na co muszą uważać rodzice oraz pracodawcy]

Sezon letni to czas, gdy młodzież chętnie podejmuje się pierwszych zawodowych wyzwań. Jednak zanim nastolatek trafi do pracy w gastronomii, biurze czy przy zbiorach owoców, warto upewnić się, że jego zatrudnienie jest zgodne z prawem. Eksperci Job Impulse przypominają, że przepisy jasno określają, kto, kiedy i w jakich warunkach może pracować w czasie wakacji.

Dodatkowa praca: co teraz motywuje do szukania drugiego etatu lub innej możliwości dorobienia

Powody podejmowania dodatkowej pracy nie zawsze mają wymiar dochodowy. Owszem, najwięcej osób szuka pracy na drugi etat, bo nie wystarcza im pieniędzy na utrzymanie. Jednak wśród motywów znajdują się zgoła inne, na przykład chęć zdobycia dodatkowych doświadczeń zawodowych.

Pracujesz na własnym laptopie? Co to oznacza dla ciebie i dla twojego pracodawcy

Jeszcze kilka lat temu strategia Bring Your Own Device - BYOD, polegająca na tym, że pracownik wykonuje swoje zadania na prywatnym komputerze, laptopie lub telefonie, była postrzegana jako nowoczesne podejście do organizacji pracy. Cyberzagrożenia w ostatnim czasie zasadniczo zmieniają tę optykę.

REKLAMA

Od 1 lipca 2025 r. farmaceuci zarobią nawet 10 554 zł brutto. Nowa siatka płac w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2025 r. obowiązywać będą nowe minimalne wynagrodzenia dla farmaceutów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. Wzrost płac wyniesie nawet 1 300 zł brutto miesięcznie. To efekt corocznej waloryzacji stawek wynikającej z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powiązanej ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

4 dni pracy i 35 dni urlopu? Tak może wyglądać 2026 rok!

Rząd zapowiada gruntowną reformę Kodeksu pracy. W centrum zmian są: skrócenie tygodnia pracy do czterech dni lub 35 godzin oraz wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni. Nowe przepisy mogą wejść w życie już od 2026 roku. Choć projekt budzi entuzjazm wielu pracowników, jego wdrożenie wymaga kompromisów z pracodawcami i szczegółowych analiz kosztów.

Jaki stopień niepełnosprawności uprawnia do... ? [Przykłady 2025]

To pytanie często zadają osoby z niepełnosprawnościami. Z jakim stopniem można ubiegać się o określone ulgi i świadczenia? Co przysługuje ze stopniem lekkim, umiarkowanym, a co ze znacznym? Prezentujemy kilka ważnych przykładów.

Zatrudniasz Ukraińców w 2025? Sprawdź nowe obowiązki, kary do 30 tys. zł i możliwe dofinansowania

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce to temat, który nie traci na aktualności. W 2025 roku, po wejściu w życie nowych przepisów z 1 czerwca, pracodawcy muszą szczególnie uważać na formalności, terminy i obowiązki. Jednocześnie mogą skorzystać z atrakcyjnych form wsparcia finansowego. Sprawdź, jak legalnie zatrudnić obywatela Ukrainy i jakie dokumenty są potrzebne.

REKLAMA

Autyzm lub ADHD przemilczany w rekrutacji. Dlaczego kandydaci o tym nie mówią

Osoby z autyzmem, ADHD czy inną formą neuroatypową nie mówią o tym fakcie podczas procesu rekrutacyjnego. Dlaczego? Okazuje się, że większy odsetek osób neuroatypowych częściej szuka pracy niż osób neuronormatywnych.

Working and living in Poland: nowa platforma dla cudzoziemców i pracodawców

„Working and living in Poland” to miejsce, w którym cudzoziemcy z całego świata będą mogli znaleźć sprawdzone i kompleksowe informacje na temat życia i pracy w Polsce. Ponadto możliwe będzie zadawanie pytań konsultantom w trakcie rozmowy telefonicznej lub rozmowy na czacie. Można będzie również napisać mail z pytaniem.

REKLAMA