REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za granicą skracanie wymiaru pracy staje się normą. Czy w Polsce też tak będzie?

czas pracy
czas pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Część firm u naszych zachodnich sąsiadów w lutym rozpoczęła testy nad czterodniowym dniem pracy. W Hiszpanii rząd ogłosił skrócenie czasu pracy z 40 godzin do 38,5 godziny. Kiedy Polska? 

W Niemczech już pracują krócej 

W Niemczech już zaczęli skracać tydzień pracy. Począwszy od lutego 2024 roku, 45 niemieckich firm przez sześć miesięcy będzie pracować nie pięć, a cztery dni – a to wszystko przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia i utrzymaniu stuprocentowej wydajności. Jednym z pomysłodawców eksperymentu jest organizacja 4 Day Week Global, która podobne projekty zrealizowała już między innymi w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Rezultaty wszędzie były zbliżone. Pracownicy wykazywali większą produktywność i zadowolenie z wykonywanych obowiązków.

Autopromocja

- Wyniki badania rozpoczętego właśnie w Niemczech mogą stać się kolejną cegiełką, która przyczyni się do zmiany przepisów. Już niemal cała Europa powoli podąża w kierunku skracania czasu pracy. Niemcy są w tym mistrzami. Przeciętny Niemiec już teraz pracuje tygodniowo o pięć godzin krócej od Polaka – komentuje Sylvia Johnson, ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply. 

 

Korzyści ze skróconego czasu pracy

Te eksperymenty to nie wyjątek. Czterodniowy tydzień pracy w swoich japońskich biurach testował na przykład Microsoft. Z jakim efektem? Produktywność pracowników podniosła się o 40%. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez University of Cambridge i Boston College w kilkudziesięciu brytyjskich firmach, redukcja liczby godzin pracy o 20% sprawiła, że niemal 40% pracowników zauważyło wyraźne obniżenie poziomu stresu. Ponad 70% odczuło mniejsze wypalenie zawodowe. 

Może to wskazówka dla rodaków? Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych, ale też zestresowanych narodów Europy. Jak wynika z zeszłorocznego badania „Dobrostan psychiczny w pracy”, przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden, stres w pracy dotyka już 3/4 Polaków. Aż 7 na 10 ankietowanych przyznaje z kolei, że odczuwa symptomy wypalenia zawodowego. 

Eksperci z Preply zauważają, że skracanie czasu pracy powoli staje się w Europie nowym standardem regulowanym przez prawo. W styczniu Hiszpania ogłosiła wprowadzenie 38,5-godzinnego tygodnia pracy, który do 2025 roku ma zostać zredukowany o kolejną godzinę. Jako jeden z powodów tej zmiany rząd hiszpański wskazuje dążenie do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy polskie firmy są gotowe na krótszy czas pracy?

Czy mamy szansę w Polsce na podobne rozwiązanie? Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, już teraz prowadzone są analizy dotyczące możliwości obniżenia godzin pracy do 35 lub dni pracy do czterech. 

Polskie firmy chyba nie są jeszcze gotowe. Mimo że skrócenie wymiaru pracy ogłosił niedawno Herbapol Poznań, to z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że połowa przedsiębiorstw uznaje przejście na czterodniowy model pracy za niemożliwy do wprowadzenia ze względu na specyfikę branży. Taka zmiana w prawie wymagałaby nie tylko odpowiednich analiz (np. wpływu na gospodarkę czy sektor finansów publicznych) i reorganizacji wewnątrz samych przedsiębiorstw, ale także niemal rewolucji kulturowej. 

Europejskie rozwiązania nie dla Polaków?

A co na to sami zainteresowani? Okazuje się, że mimo zachodniego trendu Polacy nie są pozytywnie nastawieni do czterodniowego tygodnia pracy. Według „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personal Service takie rozwiązanie podoba się jedynie 29% z nas. Najbardziej boimy się utraty dotychczasowych dochodów. Co jednak ciekawe, korzyści czterodniowego tygodnia pracy nieco częściej dostrzegają Polacy w wieku 25-34 lat.

- Ostatni raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko potwierdził, że w Europie systematycznie ogranicza się czas pracy. Europejczycy, zwłaszcza młodzi, nie chcą spędzać całego życia w biurze. W firmach zagranicznych wprowadzanie rozwiązań skupiających się na wellbeing pracowników to już standard. Chodzi nie tylko o sam czas pracy, ale także o jej elastyczność. To ważne, aby polskie firmy, które chcą się otwierać na pracowników międzynarodowych, zrozumiały, jak ważne staje się dbanie o ich dobrostan. Zadowolony pracownik to pracownik produktywny i lojalny – zauważa Sylvia Johnson z Preply. 

 Źródło: Preply

Preply to internetowa platforma nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie.

Zobacz także: Czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom palarnię w budynku [Poradnia bhp]
Przyczyna wypowiedzenia powinna być konkretna, ale nie musi być szczegółowa

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron - WZÓR PISMA

Porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. Ten sposób zakończenia zatrudnienia jest najmniej sformalizowany i dzięki temu najbardziej wygodny.

REKLAMA

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

Urlop rodzicielski dla rodziców wcześniaków na nowych zasadach stanie się faktem?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej przygotowało projekt ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Nowe przepisy będą dotyczyć rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

Zasiłek macierzyński. Od czego zależy wysokość zasiłku i okres jego pobierania

Zaprzestanie pracy na wiele tygodni, by zająć się opieką nad dzieckiem, to dla wielu rodziców duże wyzwanie finansowe. Na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy, tuż po urodzeniu dziecka?

Skrócenia czasu pracy. Kiedy? Czy uda się w 2024 r.?

35 godzin czy 4 dni pracy w tygodniu? Trwa dyskusja nad skróceniem tygodnia pracy. Kiedy zmiany mogą wejść w życie? Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, chce, żeby zmiany weszły w życie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

REKLAMA

31 maja mija termin składania zaświadczeń do ZUS dla osób, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego

Do 31 maja osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Dziemianowicz-Bąk: Proponujemy, żeby minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Ustalanie wysokości wynagrodzenia minimalnego na nowych zasadach

Zmienią się zasady ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmiana będzie zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej.

REKLAMA