REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za biurkiem tylko przez 4 dni w tygodniu? Czy krótszy tydzień pracy już niedługo stanie się faktem?

Koniec pięciodniowego tygodnia biurowego?
Koniec pięciodniowego tygodnia biurowego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy wolą pracować zdalnie czy w biurze? Na co przeznaczyliby dodatkowy dzień wolny przy czterodniowym tygodniu pracy? Czy wkrótce możemy się spodziewać rewolucji na rynku pracy? Co na te potencjalne zmiany pracodawcy? 

Work-life balance to podstawa

Cztery dni pracy i trzy dni wolnego - to temat, o którym słychać coraz więcej i częściej. Zwłaszcza Europejczycy z dużą ciekawością spoglądają w stronę tego pomysłu i wskazują na potrzebę równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Zwrot ku większemu balansowi między pracą a czasem wolnym widać dokładnie w badaniu Talent Trends opracowanym przez firmę rekrutacyjną PageGroup. 7 na 10 osób uważa, że równowaga między tymi dwiema sferami jest ważniejsza niż sukces zawodowy. W tę zmianę w postawie pracowniczej idealnie wpisuje się skrócenie roboczego tygodnia na korzyść dłuższego weekendu.

Autopromocja

- W naszym opracowaniu 7 Trendów na 2024 rok zwróciliśmy szczególnie uwagę na tę zmianę pokoleniową reprezentowaną przez generację młodszych pracowników, którzy niedawno weszli na rynek pracy lub dopiero zaczynają swoją zawodową przygodę. Dla nich prestiż, uznanie, docenienie przez pracodawcę, a nawet wynagrodzenie nie są tak ważne, jak równowaga między sferą zawodową a prywatną. I właśnie wymiar czasu poświęconego na pracę ma tu kluczowe znaczenie – zauważa Liina Laas, dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel, który dostarcza technologię dla rekrutacji. 

Dodatkowy wolny dzień na odpoczynek czy… pracę? 

Na co pracownicy przeznaczyliby dodatkowy dzień wolny? Krótszy tydzień pracy nie musi zawsze oznaczać odpoczynku czy chęci zwiększenia swojego komfortu. Czasem może zostać zagospodarowany w zupełnie inny sposób. „Freelancing po godzinach” to kolejny z trendów opisanych przez analityków Deel polegający na przyjmowaniu dodatkowych zleceń poza stałą pracą.

- To forma zatrudnienia oparta na umowach krótkoterminowych lub jednorazowych, znanych jako "gigs". Osoby pracujące na gigach są często freelancerami, przedsiębiorcami lub wykonawcami, którzy podejmują się konkretnych zadań lub projektów na zasadzie dodatkowych zleceń. Muszą być bardzo elastyczni, by podołać wszystkim zobowiązaniom. Dlatego pracując na stałe tylko cztery dni w tygodniu zamiast pięciu, zyskują dodatkowe możliwości – zwraca uwagę Liina Laas.

Co na to pracodawcy? Oczywiście to, co jest korzystne dla pracowników, mniej cieszy pracodawców. Z obawami zerkają na ustawodawcę i zastanawiają się, czy faktycznie krótszy tydzień pracy stanie się już niedługo faktem. Jeśli wszedłby do kodeksu pracy, oznaczałoby to rewolucyjną zmianę na rynku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

Zapracowany jak Polak

Jak to wygląda u naszych sąsiadów? Od początku 2023 r. ponad 30 firm zza naszej zachodniej granicy dołączyło do półrocznego pilotażu skracającego tydzień pracy do czterech dni. W ślad za Niemcami nową definicję „pracującego tygodnia” sprawdzają inne kraje. Także w Polsce w niektórych branżach coraz głośniej mówi się o tej rewolucyjnej zmianie. I najwyraźniej nie bez powodu.

Polak pracuje dużo. Z danych Eurostatu wynika, że Polacy spędzają w pracy średnio trzy godziny dłużej niż inni mieszkańcy Europy. Są przepracowani i zmęczeni. Nie dziwi, że coraz częściej słychać postulaty dotyczące wydłużenia czasu trwania urlopu wypoczynkowego.

Czy rynek pracy w Polsce jest gotowy na zmiany w 2024 r.? Już w poprzedniej kadencji do Sejmu trafił projekt zakładających tydzień roboczy skrócony do 35. godzin, procedury legislacyjnej jednak się nie doczekał. Mimo to można zakładać, że kurs ku zmianie zostanie utrzymany.

W przypadku, gdyby nowe przepisy weszły w życie, pracodawcy musieliby utrzymać poziom wynagrodzeń przy mniejszym czasowym zaangażowaniem w pracę swoich pracowników. Należy się więc spodziewać większych oczekiwań w zakresie wydajności zatrudnionych.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Anna
  2024-01-18 18:05:38
  W biurach 4 dni pracy a inne zawody najlepiej 7 dni w tygodniu,jeszcze centra handlowe otwarte bo co biurowi będą robić 🤣🤣🤣.
  3
 • Gość
  2024-01-18 05:16:01
  Dajcie pieniądze bez pracy. Po co pracować.
  9
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

REKLAMA

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

REKLAMA